Parādu nomocītās Grieķijas valdība izveidojusi izmeklēšanas komisiju, kurai būs jāizpēta, vai Vācijai būtu jāmaksā Atēnām par Otrā Pasaules kara laikā notikušajiem nacistu noziegumiem.
Atēnas atsaucas uz 1946. gada Parīzes miera konferences lēmumu, saskaņā ar kuru tika noteikts, ka Vācijai par kara noziegumiem okupētajā Grieķijā jāsamaksā kompensācija 7,5 miljardu ASV dolāru apmērā. No šīs summas tikuši izmaksāti tikai 100 miljoni dolāru, un Vācija uzsver, ka tai nekas vairs nav jākompensē Grieķijai.
Izveidotā izmeklēšanas komisija pētīs vēsturiskos arhīvus, lai aprēķinātu, cik lielas kompensācijas varētu pieprasīt no Vācijas. Tikmēr analītiķi ir pārliecināti, ka, visticamāk, Grieķijai neizdosies no Vācijas saņemt nekādas kompensācijas un minētā iniciatīva paredzēta valsts «iekšējai» lietošanai – lai varētu apmierināt radikāli noskaņoto iedzīvotāju daļu.
Tāpat eksperti norāda, ka kompensāciju pieprasīšana ir visai nepārdomāts solis, jo Grieķija ir atkarīga no citu eirozonas valstu labvēlības. «Tas ir ļoti riskants gājiens, iespējams, visbīstamākais kopš Grieķijas krīzes sākšanās,» laikrakstam New York Times sacīja analītiķis Takis Mičass (Takis Michas). Viņaprāt, šāda iniciatīva sakaitinās Vāciju un liecinās par to, ka Grieķijai nav ne mazākās vēlēšanās ievērot nepieciešamās reformas.
Otrā pasaules kara laikā Grieķiju no 1941. līdz 1944. gadam bija okupējusi nacistiskā Vācija un tās sabiedrotā Itālija. Okupācijas laikā bojā gāja simtiem tūkstošu Grieķijas iedzīvotāju, kā arī tika sagrauta valsts ekonomika. Pēc Otrā pasaules kara Grieķijā sākās pilsoņkarš un ilgstoša politiskā nestabilitāte.
Db.lv jau vēstīja, ka Grieķija prezidents Karols Papulijs paziņojis, ka viņa valsts saņēmusi «nežēlīgu pērienu» un ir pietiekoši maksājusi par savām kļūdām. Prezidents arī uzsvēra, ka Grieķijas starptautiskajiem kreditoriem ir jāmīkstina aizdevuma programma, lai tādējādi atvieglotu valsts stāvokli. Jāatgādina, ka parādu krīzes nomocītā valsts cenšas pārliecināt kreditorus par savu apņemšanos ievērot papildus taupības pasākumus 11,5 miljardu eiro apmērā, kā arī cenšas panākt aizdevuma programmas nosacījumu mīkstināšanu.