Eiropas parādu krīzē ir sasniegts kritisks pagrieziena punkts un tālāki notikumi var attīstīties daudz ļaunākā gultnē nekā līdz šim, uzskata ASV finanšu konglomerāta Citigroup Inc. (CITI) analītiķis Toms Ficpatriks (Tom Fitzpatrick), raksta Business Insider.
Analītiķis skaidro, ka joprojām pieaug Spānijas aizņemšanās izmaksas, un tirgus ķeras pie jebkuras «labas» ziņas. Pēdējā laika notikumi vērtspapīru tirgū bijusi tikai paredzama reakcija uz «pozitīvajām» ziņām, kā, piemēram, vēstīm par Spānijas banku glābšanu un Grieķijas vēlēšanu iznākumu. Tomēr arī šādas reakcijas paliek aizvien vājākas.
Tas liecinot, ka tirgus vairs nevēlas ticēt «vārdu vērtībai», nepārtrauktiem Eiropas līderu samitiem un lēmumiem, kas tiek pieņemti tikai nacionālā līmenī. Šāda tirgus reakcija liecinot, ka eirozonas parādu krīzē ir sasniegts kritisks punkts un Eiropai beidzot nāksies rīkoties, nevis nodarboties tikai ar runāšanu. Ja tas netiks darīts, situācija paliks sliktāka, uzskata T. Ficpatriks.
Db.lv jau vēstīja, ka Spānija lūdza finanšu palīdzību savām bankām. Eiropas Savienība atbalstīja 100 miljardu eiro piešķiršanu Madridei. Pēc Spānijas lūguma vērtspapīru tirgū kādu laiku valdīja pacilāta sajūta. Tomēr tā izgaisa, kad Spānijas kredītreitingu samazināja starptautiskā reitingu aģentūra Moody’s, bet Madrides aizņemšanās izmaksas sasniedza eirozonas rekordus. Pirmdien Spānijas desmit gadu obligāciju likmes pārsniedza 7% - atzīmi, kas tiek uzskatīta par neilgtspējīgu.
Savukārt Grieķijas atkārtotajās ārpuskārtas vēlēšanās uzvarēja valsts taupības pasākumus atbalstoši politiski spēki. Tomēr atklātībā parādījusies informācija, ka Grieķija un tās starptautiskie kreditori varētu pārskatīt piešķirtā aizdevuma programmu, jo ir mainījušies atsevišķi apstākļi – valstī pieaugusi recesija un politiskās nestabilitātes periods neļaus laicīgi sasniegt nospraustos mērķus.