Varētu domāt, ka Ukrainas un Krievijas konfliktā nav ieguvēju, tomēr Baltkrievijas vadonim Aleksandram Lukašenko saspīlējums, kas ir iecirtis pamatīgu ķīli Rietumu un Maskavas attiecībās, kļuvis par lielo iespēju, lai izvestu savu valsti no pēdējos gados piedzīvotās politiskās un ekonomiskās izolācijas. Viņš uzņēmās vidutāja lomu starp Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu un Ukrainas prezidentu Petro Porošenko, izpelnoties atzinību Eiropas Savienībā (ES) un ASV, kas pret «Eiropas pēdējo diktatūru» ir ieviesušas sankcijas. Baltkrievi arī nekautrējas nopelnīt uz Krievijas ieviestā rietumvalstu preču embargo rēķina, pirmdien raksta laikraksts Diena.
Krievija, atbildot uz Rietumu ieviestajām ekonomiskajām sankcijām, kopš 6. augusta aizliegusi ES, ASV un dažu citu rietumvalstu pārtikas produktu importu. Baltkrievijas valdība nekavējās paziņot, ka tā ir lielā iespēja baltkrievu ražotājiem, kuri embargo dēļ šogad varētu nopelnīt papildu 400 miljonu dolāru (317 miljonu eiro). Augustā Baltkrievijas pārtikas ražotāju eksports uz Krieviju pieauga par 7%, vēsta AFP.
Tomēr atsevišķi baltkrievu uzņēmumi, lietojot atļautus un neatļautus paņēmienus, turpina ievest Krievijā aizliegtos rietumvalstu ražojumus, izmantodami, ka Baltkrievija ir Muitas savienības dalībvalsts. Tieši tāpēc uz valsts robežas ar Krieviju neveic muitas pārbaudes. Tā uz kaimiņvalsti tiek reeksportēti, piemēram, franču un itāļu sieri, uz kuru iepakojuma ir uzlīmēts uzraksts «Ražots Baltkrievijā», raksta Deutsche Welle.
Savukārt no rietumvalstīm ievestās zivis pilnīgi legāli caur Baltkrieviju var nonākt Krievijā. Tas nozīmē, ka par Norvēģijas lašu vai Spānijas garneļu, kas iefasētas Baltkrievijā, izcelsmes valsti tiek uzskatīta Baltkrievija.
Baltkrievu «nekaunība» ir sadusmojusi Krieviju, kas ir piedraudējusi slēgt savu tirgu atsevišķiem Baltkrievijas uzņēmumiem, kurus tur aizdomās par rietumvalstu gaļas, piena produktu, dārzeņu un augļu reeksportu.
Visu rakstu Lukašenko izmanto Ukrainas krīzi lasiet pirmdienas, 6. oktobra, laikrakstā Diena!