Paredzams, ka demokrātu vadītā Baltā nama kurss negūs elektorāta apstiprinājumu , pirmdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Kongresa un Senāta vēlēšanas paši amerikāņi sauc par «puslaika» vēlēšanām, galveno uzsvaru liekot uz ASV prezidenta vēlēšanām pēc diviem gadiem. Tomēr ir skaidrs, ka tieši neapmierinātība ar demokrātu prezidenta Baraka Obamas politiku Baltajā namā rīt notiekošajās vēlēšanās būs vadmotīvs, lai arī likumdevēja augšpalātā – Senātā – vairākumu gūtu republikāņi.
Spriežot pēc analītiķu komentāriem, Amerikas vēlētājiem nepatīk «dreifa sajūta» bez spējas kaut ko ietekmēt, kurā, šķiet, iekļuvusi pasaulē aizvien lielākā vienotā ekonomika. Pēdējie dati gan ir iepriecinoši, jo šā gada trešajā ceturksnī ASV ekonomika ir augusi pat necerēti strauji – par 3,5% salīdzinājumā ar šo laiku pērn.
Ekonomikai stabilizējoties, valsts centrālā banka jeb Federālās rezerves (FR) nule kā ir pārtraukušas arī ekonomikas stimulēšanu ar apjomīgiem vērtspapīru uzpirkumiem. Pēc finanšu krīzes sākuma mēģinot ar tirgū «iestumtu» naudas masu novērst ekonomikas smagāku piezemēšanos, FR aktīvi kopš 2008. gada no 900 mljrd. ASV dolāru palielinājušies līdz 4,5 trilj. ASV dolāru.
Šis ir lielākais ekonomikas politikas eksperiments mūsdienu finanšu sistēmas vēsturē, kā to jau aprakstījis DB (31.10.2014.), kura dēļ vien nevarētu teikt, ka B. Obamas administrācija ir sēdējusi ar rokām klēpī. Tikai ekonomikas stabilizēšanās elektorātam tomēr acīmredzot nešķiet gaviļu vērta, izaugsmes pieaugumam lēni nonākot līdz konkrētu mājsaimniecību budžetiem.
Nevienai no lielajām partijām nekontrolējot ne Balto namu, ne Kapitoliju, ASV politikā iestājas t.s. klibās pīles laiks, kas norāda uz veidu, cik «izveicīga» būs valsts politika. Rītdienas vēlēšanās republikāņiem paredzami iegūstot kritisku daudzumu no sadalāmajām Senāta vietām, B. Obamas administrācija zaudēs atbalstu arī augšpalātā. Tas nozīmēs, ka teikšana par federālo budžetu būs demokrātu rokās, un nenākas divreiz minēt, kas notiks ar demokrātu prezidenta politisko iniciatīvu finansējumu. Republikāņi arī spiedīs prezidentu virzīt viņu interešu likumprojektus. Baltajam namam nāksies divreiz apdomāt, ko nākamajos divos gados iecelt vadošos amatos dažādās valsts aģentūrās, lai kandidāti tiktu cauri Kongresam.
Pašreizējā mazākuma līdera Kentuki ilggadējā senatora Miča Makkonela kļūšanu par Senāta prezidentu ASV politikas vērotāji uzskata par paredzamo lielāko pārmaiņu pēc vēlēšanām. Proti, politikas un ekonomikas virzību tas neietekmēs nekādi, ja neskaita vēl izteiktāku lēmumu pieņemšanas procedūras buksēšanu.
Visu rakstu Amerika republikāņu ciklā lasiet pirmdienas, 3. novembra, laikrakstā Dienas Bizness (8. lpp.)!