Līdz ar 2014. gadu spēkā stājas vairākas izmaiņas nodokļu likumdošanā, tostarp likumā Par uzņēmumu ienākuma nodokli.
#1/11
1) Atcelti šādi nodokļu atvieglojumi:
- zaudējumu pārnešana uzņēmumu grupā;
- iespēja samazināt ar nodokli apliekamo ienākumu par nesadalītās peļņas daļu (kas tika rēķināta, reizinot ar nefinanšu uzņēmumiem latos izsniegto kredītu gada vidējās svērtās procentu likmi);
- iespēja piemērot 1.5 papildus koeficientu izmaksām, kuru rezultātā tiek reģistrēts jauns patents (no 2015.gada 1.janvāra).
#2/11
2) Ieviests jauns nodokļu atvieglojumu veids – par pētniecības un attīstības izmaksām (likumā atsevišķi tiek arī definēta «pētniecība un attīstība»); un attiecīgi tiek dota iespēja samazināt ar UIN apliekamo ienākumu, šādu izdevumu summai piemērojot palielinošu koeficientu 3.
Šie noteikumi būs attiecināmi uz tiem pētniecības un attīstības darbiem, kuriem ir nodokļa maksātāja paša izstrādāta projekta dokumentācija (sīkākas prasības šajā sakarā noteiks Ministru Kabineta noteikumi). Turklāt, lai piemērotu atvieglojumu pētniecības un attīstības darba rezultātā radīto intelektuālo īpašumu nedrīkst atsavināt triju taksācijas periodu laikā, skaitot no taksācijas perioda, kurā izdevumos ir iekļauti pēdējie izdevumi attiecībā uz šā intelektuālā īpašuma radīšanu (pretējā gadījumā par jau veiktajiem atskaitījumiem būs jākoriģē iepriekšējo gadu apliekamie ienākumi).
Šis atbrīvojums piemērojams izmaksām no 2014.gada 1.jūlija.
#3/11
3) Līdz 2020.gadam tiek pagarināti termiņi atsevišķu nodokļu atvieglojumu piemērošanai:
- iespēja piemērot 1.5 papildus koeficientu jaunu ražošanas tehnoloģisko iekārtu iegādes vērtībai;
- atlaide ieguldījumiem atbalstāmajos investīciju projektos (taču minimālais ieguldījumu apjoms palielināts līdz 10 miljoniem eiro (līdz šim tie bija 3 miljoni latu).
#4/11
4) Turpmāk apliekamajā ienākumā netiks iekļauti ne tikai ienākumi no Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas publiskās apgrozības vērtspapīru atsavināšanas, bet arī procentu maksājumi, kas gūti no šādām obligācijām.
#5/11
5) Izmaiņas attiecībā uz nodokļa ieturēšanu no maksājumiem, kas veikti personām, kuras atrodas zemu nodokļu un beznodokļu teritorijās:
- no procentu maksājumiem – 5%, ja tos izmaksā Latvijas Republikā reģistrēta kredītiestāde, 15% – citos gadījumos;
- no maksājumiem par intelektuālo īpašumu – 15%;
- no ārkārtas dividendēm – 30%;
- nodoklis no veiktās samaksas par preču piegādēm personām, kuras atrodas zemu nodokļu un beznodokļu teritorijās, nebūs jāietur, ja šīs preces iegādātas par tirgus cenām (pirms tam likums paredzēja, ka izņēmums piemērojams tad, ja preces ir attiecīgās valsts izcelsmes preces).
#6/11
6) Par reprezentatīvo vieglo transportlīdzekli turpmāk uzskatīs transportlīdzekli, kura vērtība pārsniedz EUR 50 000 (LVL 35 140, līdz šim tie bija LVL 25 424).
#7/11
7) Nerezidentiem (šajā gadījumā Eiropas Savienības dalībvalsts rezidentiem vai tādas valsts rezidentiem, ar ko Latvijai ir spēkā esoša nodokļu konvencija), kam, pārdodot Latvijā esošu nekustamo īpašumu vai nekustamā īpašuma sabiedrības daļas, ir ticis ieturēts likumā noteiktais 2% nodoklis no visas izmaksātās atlīdzības, turpmāk būs tiesības iesniegt deklarāciju un aprēķināt nodokli 15% apmērā no apliekamā ienākuma (tātad gūtās peļņas). Attiecīgi, ja šāda aprēķina rezultātā nerezidenta nodokļu saistības ir mazākas, nekā ieturot 2% no visas izmaksātās summas, varēs atgūt samaksātā nodokļa starpību.
#8/11
8) Ar nodokli netiks aplikti ieņēmumi, ko gūst augstskolas, koledžas no mācību maksas, publiski izpildītiem un izstādītiem darbiem, kas tapuši studiju procesā organizētas mākslinieciskās jaunrades ietvaros, kā arī no neatkarīgu pētījumu veikšanas (ievērojot noteiktus kritērijus). Attiecīgi arī ar šādiem ieņēmumiem saistīti izdevumi nebūs atskaitāmi no apliekamā ienākuma.
#9/11
9) Izmainīti noteikumi attiecībā uz apliekamā ienākuma koriģēšanu par procentu maksājumiem. Turpmāk tiks piemērota 1,57 reizes palielināta taksācijas periodā iekšzemes nefinanšu uzņēmumiem izsniegto kredītu gada vidējā svērtā procentu likme, kas aprēķināta, izmantojot monetāro finanšu iestāžu statistikas rādītājus (to savā interneta mājaslapā viena mēneša laikā pēc taksācijas perioda beigām publicēs Latvijas Banka). Pārējie noteikumi šajā sakarā paliek tādi paši.
#10/11
10) Saistībā ar grozījumiem Iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) likumā attiecībā uz ienākumam pielīdzināmiem aizdevumiem noteikts, ka šādi aizdevumi, ja par tiem būs ticis ieturēts IIN, nebūs uzskatāmi par ar saimniecisko darbību nesaistītiem izdevumiem.
#11/11
11) Tiek noteikts minimālais UIN gada maksājums EUR 50 apmērā, bet tas nepiemērosies, ja:
- taksācijas periodā uzņēmējsabiedrība reģistrēta Uzņēmumu reģistrā;
- taksācijas periodā ir pabeigts uzņēmējsabiedrības likvidācijas process;
- nodokļa maksātājs taksācijas periodā ir veicis IIN vai VSAOI par darbinieku.