Eiro gaidās Lietuva piedzīvo paaugstinātu pieprasījumu pēc nekustamajiem īpašumiem.
Līdz ar labvēlīgajām ziņām par Lietuvas gatavību eiro mūsu kaimiņvalsts tikusi zem starptautiskās plašsaziņas lupas, un redzamākā aizdomīgā tendence ir tās nekustamo īpašumu (NĪ) tirgus. Pērn Lietuvas lielākajās pilsētās dzīvokļu cena vidēji augusi par 4,2%, atsaucoties uz Ober-Haus, raksta delfi.lt. Centrālās bankas vadītājs Vits Vasiļausks Bloomberg apgalvo: «Mēs esam gatavi jebkādam bumam NĪ tirgū.»
Emocionālie lietuvieši
Arguments paaugstinātajam pieprasījumam pēc NĪ pērn un šogad Lietuvā ir paredzamās valsts uzņemšanas dēļ monetārajā savienībā. Tas gan ir dīvains arguments, DB komentē nekustamo īpašumu kompānijas Balsts īpašnieks un Starptautiskās Nekustamo īpašumu federācijas viceprezidents Aigars Zariņš, jo Igaunijas un Latvijas pieredze rāda, ka pāreja uz eiro «nekustamo īpašumu tirgu neietekmē nemaz». Tomēr arī viņam zināmi Lietuvas investori ir apturējuši ieguldījumus nekustamajos īpašumos Latvijā un «iegulda pie sevis, jo tur būs eiro».
Eiro argumenta nepiemērotība nav paslīdējusi garām arī pašu lietuviešu ekspertiem, var spriest pēc komentāriem delfi.lt, tomēr par turpmāko dinamiku NĪ tirgū Lietuvā valda pretēji uzskati. Pagaidām maijā Ober-Haus fiksējis NĪ cenu pieauguma samazināšanos – sadārdzināšanās bijusi vien par 0,3%, savukārt aprīlī tā bija 1,1%.
Latviešu stāsti
Latvieši NĪ tirgū toties ietekmējas citādi, saka A. Zariņš, un tas redzams Jūrmalā. Turienes NĪ attīstītājiem doma ir, ka var likt jebkādu cenu, «jo krievi jau nopirks». Tomēr loģikai «ja jau krievs, tad gatavs maksāt jebko, arī nav nekāda īpaša pamatojuma». Tāpēc NĪ bumu Jūrmalā A. Zariņš neuzskata par tendenci. «Tā ir kā cita valsts» ar savu attīstības loģiku, kamēr citviet notiek lēns aktivitātes pieaugums.
Lēnīgo NĪ tirgus pieaugumu Latvijā A. Zariņš skaidro ar nepietiekamo kreditēšanu, jo «cilvēki nevar pierādīt stabilus ienākumus». Tāpēc pagaidām piedāvājums aizvien pārsniedz pieprasījumu.
Vietējo iedzīvotāju interese ir par mājokļiem vērtībā līdz 100 tūkstošiem eiro un tad – virs 200 tūkstošiem, vērtē A. Zariņš. «Segmentu pa vidu patērē nerezidenti, bet līdz ar termiņuzturēšanās atļauju (TUA) noteikumu maiņu tas cietīs.» Tas nozīmē paredzamas problēmas attīstītājiem, kam pašiem ir kredītsaistības. No 1. septembra TUA investīcijas slieksnis nekustamajā īpašumā ir pacelts līdz 250 tūkstošiem eiro. «Es nesaku, ka TUA slieksnis nebūtu jāmaina, bet šī sistēma tikko ir sākusi darboties, un šāda raustīšanās uzņēmējiem rada problēmas,» vērtē A. Zariņš.