Vidi degradējošas un bīstamas ēkas joprojām ir nopietna problēma, t.s. graustu nodoklis ir gana efektīvs līdzeklis cīņai par īpašumu sakārtošanu, uzskata pašvaldības .
«Ja 2014.gadā, kad tika ieviests paaugstinātais nodoklis, piecpadsmit objektu īpašnieki bija jābrīdina par iespējamu tā piemērošanu, tad faktiski pēc brīdinājuma saņemšanas tikai trim objektiem šī nodokļu likme bija jāpiemēro. Pārējie īpašnieki pēc otrreizējas objektu apsekošanas pārkāpumus bija novērsuši,» norāda Mārupes novada domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Kate Nītiņa. Nodokļa likme 3% apmērā no būvei piekritīgās zemes kadastrālās vērtības vidi degradējošām, sagruvušām vai drošību apdraudošām būvēm tiks saglabāta arī nākamgad. Savukārt iedzīvotājiem, kuri ir deklarējuši kopīgu dzīvesvietu ar bērnu invalīdu, 1. vai 2. grupas invalīdu, kurš ir šīs personas vai tās laulātā bērns, mazbērns, brālis, māsa, laulātais, kāds no vecākiem vai vecvecākiem, no nākamā gada paredzēts palielināt nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atlaidi no 50% līdz 90%.
Arī Valmierā no nākamā gada gaidāmas izmaiņas. Komercsabiedrību īpašumā vai tiesiskajā valdījumā esošajām dzīvojamām mājām neatkarīgi no tā, vai tās ir sadalītas dzīvokļu īpašumos, tāpat arī dzīvojamo māju daļām, telpām nedzīvojamās ēkās un to daļām, kuras tiek izmantotas dzīvošanai un kuras ir izīrētas un ir īrnieka dzīvesvieta, NĪN likme būs 0,6% no kadastrālās vērtības. Šāda likme tiks piemērota nākamajā mēnesī pēc īres līguma iesniegšanas pašvaldībā. Savukārt šādam īpašumam tiks piemērota nodokļa likme 1,5% apmērā, ja īres līgums nebūs noslēgts vai komercsabiedrības izīrētais īpašums nebūs īrnieka deklarētā dzīvesvieta.
Kā stāsta Valmieras domes Finanšu dienesta Nekustamā īpašuma nodaļas ekonomiste Gunita Jansone, tas tiek darīts, lai mazinātu finanšu slogu šo ēku iedzīvotājiem. Lai viņiem nebūtu jācieš no tā, ka īpašnieks, piemēram, negribot tērēties, īres līgumus nereģistrē, radīta iespēja, iesniedzot līgumu pašvaldībā, samazināt nodokļa likmi līdz 0,6% no kadastrālās vērtības. Ja īpašnieks līgumus reģistrēs, iedzīvotājiem likme būs vēl zemāka – 0,2% apmērā. Savukārt 3% NĪN likme graustiem, kas Valmierā ir spēkā jau kopš 2013. gada, tiks piemērota arī nākamgad. Nodoklis tiks aprēķināts pēc augstākās – vai nu pēc būvei piekritīgās zemes, vai pašas būves – kadastrālās vērtības. G. Jansone stāsta, ka šī norma strādā – jau nojaukti vairāki grausti, ir sakārtotas ēkas. Vienlaikus viņa uzsver: «3% likmes piemērošana ir pēdējais solis.» Pilsētā strādā būvju uzraudzības komisija, tiek izteikti brīdinājumi par paaugstinātas nodokļa likmes piemērošanu, tiek lūgts īpašumu sakārtot.
Arī Rīgā, kur graustu sakārtošana ir starp prioritāri veicamajiem darbiem, ir pozitīvi stāsti, piemēram, nams Dzirnavu ielā līdzās tirdzniecības centram Galerija Rīga, kuru sākts atjaunot, saka Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs. Tiesa, slavenākais Rīgas grausts Elizabetes un Marijas ielas krustojumā joprojām stāv kā stāvējis, un, lai gan aptīts ar drošības tīklu, cilvēki, ejot garām, joprojām met bažīgus skatus augšup. To pašu var teikt vēl par daudziem citiem namiem, piemēram, ēku Kuģu ielā 13, par kuras piespiedu sakārtošanu tikko lēma Rīgas domes Pilsētas īpašuma un privatizācijas lietu komiteja. Šī Izglītības un zinātnes ministrijas valdījumā esošā ēka teju līdzās viesnīcai Radisson Blu Daugava, pēc O. Burova domām, līdzīgi kā jebkura cita tukša ēka Rīgā, uzskatāma ne vien par neglītu un vidi degradējošu, bet arī drošību apdraudošu. Īpaši aktuāli tas kļūst šobrīd, kad Latvija gatavojas prezidentūrai Eiropas Savienības Padomē nākamā gada pirmajā pusē.
Visu rakstu Graustu nodoklis iedarbojas lasiet 28. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.