Šajā piektdienā portāls db.lv ciemojas Cēsīs, uzņēmuma SIA Veselības laboratorija ražotnē, kur top ogu uzlējumi un citi alkoholiskie dzērieni.
Cēsu uzņēmums SIA Veselības laboratorija darbu sāka aizvadītajā gadā, un pirms tam tās īpašnieks un valdes loceklis Mārtiņš Kurmis kopā ar kolēģi strādājis celtniecībā. «Tiesa gan, kompānija ir reģistrēta jau pirms četriem gadiem, taču tikai tagad esam tikuši līdz darbības uzsākšanai,» uzsver SIA Veselības laboratorija valdes loceklis Mārtiņš Kurmis, piebilstot, ka stiprā alkohola ražotājiem darbības sākumposms nav rožains, un jāizpilda daudz dažādu prasību, tādēļ vieglā alkohola ražotājiem darbu uzsākt ir daudz vieglāk.
«Piemēram, alus un vīna ražotājiem ir nepieciešams mazāks nodrošinājums, taču uz mums attiecas vispārīgie Alkoholisko dzērienu aprites nosacījumi, kas nozīmē, ka mums jāievēro visas tādas pašas prasības, kā, piemēram, AS Latvijas balzams, kas ir nesalīdzināmi lielāks uzņēmums. Vienīgais labums mājražotāja statusam ir tas, ka varam ražošanas procesā izmantot ogas no sava dārza, bet pārējais viss ir tāpat kā lielākiem ražotājiem,» viņš dalās.
Sīkāk par SIA Veselības laboratorija iespējams izlasīt ceturtdienas, 14.aprīļa, laikrakstā Dienas Bizness, taču galerijā augstāk iespējams ielūkoties uzņēmuma ražotnē!
#2/17
Lai izgatavotu uzlējumu, ir nepieciešams spirts, ko ražo arī SIA Veselības laboratorija ražotnē.
#3/17
Izejvielu izdzen cauri pirmo reizi, un rodas jēlspirts, kuram ir 50 grādi.
#5/17
Kad tas ir gatavs, iegūto izejvielu uzlej virsū ogām, veidojot uzlējumu.
#8/17
SIA Veselības laboratorija gatavo padsmit dažādu veidu ogu uzlējumus, kas veidoti tikai no Latvijā iegūtām pavasara, vasaras un rudens ogām un augiem, piemēram, no mellenēm, dzērvenēm vai pīlādžiem.
#9/17
Raudzēšanas telpā raudzē ābolus destilātam. Šis process notiek aptuveni 2-3 mēnešus. Katrai ābolu šķirnei ir savs termiņš. Raudzēšanas laikā nepieciešama konstanta temperatūra – aptuveni 18-20 grādi.
#10/17
Kad ogas kādu laiku turētas spirtā, tam pievieno cukuru un pārlej vēlreiz klāt alkoholu. Pirmo nolējumu pārvieto uz citu trauku. Kad ir gatavs otrais nolējums, to pievieno klāt pirmajam un ogu uzlējums ir gatavs.
#11/17
Lai izgatavotu 8 ogu uzlējums, nepieciešami 9 mēneši, bet pārējo ogu uzlējumiem – aptuveni 4-5 mēneši.
#13/17
Patlaban SIA Veselības laboratorija ražojumus var iegādāties jau lielākajā daļā Cēsu krogu un vairākos lielveikalos, kā arī tūrisma centrā, kur tos pērk ārvalstnieki.
#15/17
«Šajā gadā plānojam iztirgot saražoto produkciju un, ņemot vērā, ka tuvojas jaunā sezona, savākt izejvielas nākamajai sezonai,» piebilst M. Kurmis.
#16/17
Viņš gan secinājis, ka, lai iekarotu tirgu, jāpaplašina ražošana.