Gadā kopumā Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta BIOR laboratorijās tiek veiktas aptuveni miljons dažādu analīžu, stāsta vadītāja vietniece laboratoriju jautājumos Olga Valciņa.
O. Valciņa min, ka mazo valstu laboratorijām ir savi mīnusi - ja, piemēram, Vācijas, Francijas laboratorijas var būt tādas, kas strādā tikai ar pesticīdiem vai tādas, kas strādā tikai ar diagnostiku, Latvijā nav variantu – ir jāstrādā gan ar pārtiku, gan veterināriju, gan dioksīdiem. Tāpēc daļu analīžu nākas sūtīt uz ārzemēm – tādas ir vidēji 3-5%.
Šonedēļ portāls db.lv rubrikā Kā top piedāvā ieskatīties pārtikas analīžu veikšanā zinātnes centrā BIOR. Šis ir lielākais zinātnes centrs Baltijā, un tajā tiek veiktas arī analīzes saistībā ar cūku mēra izplatību Latvijā. BIOR ir arī nacionālā references laboratorija, valsts zinātniskais institūts un ir vadošā pārtikas un veterinārmedicīnas zinātniskā laboratorijā Baltijā.
Tāpat institūtā tiek veikti pārtikas, vides un veterinārmedicīnas mikrobioloģiskie izmeklējumi, kā arī sabiedrības un vides veselības pētījumi.
Sīkāk, kā top analīzes BIOR iespējams aplūkot galerijā augstāk!
#1/37
Uz laboratoriju atnestas siļķu filejas, kuras tālāk pārbaudīs speciālists.
#2/37
Paraugu nodošana. Šajā vietā pārtikas paraugus tālākai analīzei nodod gan ražotāji, gan pārtikas uzraugi, gan privātpersonas.
#3/37
Paraugu saņemšana - tiek uzlikts marķējums un speciālistes uzraksta, uz kādām analīzēm prece tālāk tiks sūtīta. Preces sver un tai jābūt vismaz puskilogramu smagai. Ja klients atnes mazāku apjomu, tad ir jānes vēl vai arī analīzes jāveic vēl.
#4/37
Laiks, kamēr tiek iegūts rezultāts var atšķirties. Mikrobioloģijā mikrobi nav nosakāmi nākamajā dienā – vispirms tie jāaudzē barotnē, kur tie nomāc citus mikrobus, tad jāidentificē, kas aizņem no 3-7 dienām.
#5/37
Ķīmijā laiks var būt no dažām stundām līdz pat mēnesim, ja ir jāsagatavo sarežģīti paraugi.
#10/37
Zivs paraugs tiek sajaukts ar ūdeni un ievietots homogenizatorā, kurā tas tiek samaisīts kopā ar ūdeni speciālu sterilu šķīdumu . Katram paraugam ir pievienots norīkojums, kas tajā ir jāpārbauda.
#11/37
Pārtika, kas nodota laboratorijā un tiks pētīta konkrētajā dienā, glabājas speciālā ledusskapī.
#12/37
Svarīgi saprast, kuras mikrobu grupas un cik daudz ir konkrētajā produktā, stāsta Bior vadītājs Aivars Bērziņš. Daži indikatori norāda uz patogēnu klātbūtni, kas var izraisīt saslimšanu, un dažkārt no tirgus pat jāatsauc produkcija, piemēram, kuros ir noteikts daudzums salmonellas vai listērijas.
#14/37
Rezultātus šim paraugam varēs uzzināt pēc aptuveni 72 stundām.
#15/37
Kopumā pārtikas laboratorijā strādā aptuveni 65 cilvēki, bet dzīvnieku slimību diagnostikā – aptuveni 50 cilvēki.
#24/37
Speciālās saldētavās tiek glabāti pārējie pārtikas paraugi. Kopumā BIOR ir sešas šādas saldētavas, kurās ir dažādas temperatūras.
#25/37
Barotņu sagatavošanas process. Barotņu gatavošanas procesa un līdz ar to ikvienas barotnes kvalitāti apliecina Institūta kvalitātes pārvaldības sistēma atbilstoši LVS EN ISO 17025 un LVS EN ISO 9001 standarta prasībām. Barotņu kvalitātes kontrole tiek veikta atbilstoši LVS CEN ISO/TS 11133-2 standarta prasībām. Barotņu sastāvs atbilst starptautisko standartu prasībām pārtikas produktu, dzīvnieku barības, ūdens un higiēnas izmeklējumiem.
#26/37
Lai mikrobiologi varētu strādāt, ir nepieciešamas barotnes. Bior ir vesels cehs, kurš tiek dēvēts par barotņu virtuvi. Barotņu iepakošana.
#27/37
Barotņu iepakošana. Barotnes tiek iepakotas termoizturīgā plēvē uzreiz pēc pagatavošanas, tādējādi pagarinot derīguma termiņu un aizkavējot barotņu izžūšanu.
#29/37
Jau vairāk nekā 50 gadus Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta BIOR laboratorijas testēšanas procesam gatavo mikrobioloģiskās barotnes. 2001. gadā tika ieviesta Mikrobioloģisko barotņu gatavošanas automatizētā sistēma, kas būtiski palielināja ražošanas apjomu un deva iespēju apgādāt ar barotnēm arī citas laboratorijas.
#33/37
Barotņu iepakošana Barotnes tiek iepakotas termoizturīgā plēvē uzreiz pēc pagatavošanas, tādējādi pagarinot derīguma termiņu un aizkavējot barotņu izžūšanu.
#34/37
Aprīkojuma un instrumentu sagatavošana sterilizācijai. Šāds hermētisks iepakojums ilgāk (līdz pat gadam) nodrošina iepakotā aprīkojuma un instrumentu sterilitāti.
#35/37
Augstas izšķiršanas spējas gāzu hromatogrāfs, kas mēra dioksīnus. Dioksīds ir ļoti liela problēma Baltijas jūras reģionā, jo jūra ir piesārņota ar šiem savienojumiem. Viena analīžu sērija aizņem aptuveni nedēļu. Paraugu sagatavošana ir grūts process, stāsta Tas ir Dzintars Začs, Pārtikas un vides izmeklējumu laboratorijas Instrumentālo analīžu nodaļas vecākais eksperts, kurš ir viens no Eiropas vadošajiem dioksīnu pētniekiem.