Šonedēļ Db.lv piedāvā ielūkoties krēslu ražošanas procesā uzņēmumā Dižozols.
Lielāko daļu savas produkcijas uzņēmums eksportē, un Latvijā tiek realizēta tikai aptuveni desmitdaļa izstrādājumu. Uzņēmuma pārstāvji skaidro - ir pozitīvi, ka klientu - valstu - grozs ir plašs, jo tas sniedz drošības sajūtu - ja viens klients vairs nepasūta preci, viņa vietā sadarbību sāks kāds cits.
Uzņēmumā patlaban nodarbināti aptuveni 100 darbinieku un pāris gadu laikā to skaits ir dubultojies.
#1/31
Sākotnēji uzņēmums iegādājas bērza vai ozola skaidu izstrādājumus. Pirms līmēšanas skaidas tiek izšķirotas, un tās, kurām ir plaisas un mazi zariņi, atliktas malā, stāsta uzņēmuma Ražošanas daļas vadītājs Edgars Valko.
#2/31
Uzņēmums ražo to, ko pasūta klients, savus modeļus tas neražo. Kompānijas speciālisti pēc pasūtījuma saņemšanas izdomā, kā produktu labāk un efektīvāk saražot un paši ražo presformas, frēzējamos galdus un citas iekārtas.
#3/31
Uzņēmumā preces tiek ražotas masveidā – simtos un tūkstošos.
#4/31
Skaidu izstrādājums tiek sazāģēts noteiktos izmēros, lai atbilstu detaļām, kas tālāk būs jāražo.
#6/31
Tās tiek liktas kārtās un veidota paka – pēc kārtas tiek likta viena sausā skaida un otra – ar līmi nosmērēta skaida.
#7/31
Pēc tam, kad tiek savākta līmēšanas paka, tā tiek likta presformās. Presformas ir divu veidu – elektriskās un augstas frekvences, stāsta E. Valko.
#9/31
Sākotnēji izstrādājumam ir negludas malas, kas pēc tam tiks noslīpētas.
#11/31
Tad tiek izurbti caurumi krēsla sēdītē, kas tiek ievietota, piemēram, biroja krēslu sēžamās daļas iekšpusē. Šeit jābūt lielai precizitātei, jo, ja urbums nesakritīs, to nevarēs pieskrūvēt tālāk citām krēsla detaļām.
#12/31
Uz speciāla darba galda tiek apstrādātas tikai plakanas detaļas.
#13/31
Atsevišķas detaļas top, sazāģējot vienu lielu bloku. Tam tiek izmantots daudzzāģis, kas ar vakuuma piesūcekļiem piesūc bloku, noregulē zāģus attiecīgajā platumā un pievelk klāt, un zāģis izgriež nepieciešamo formu.
#16/31
Uzņēmumā krēsli netiek polsterēti, bet ja tas nepieciešams, ir sadarbības partneris Lietuvā, kuram krēsli tiek sūtīti tālākai apstrādei.
#18/31
Lai krēsls stāvētu stabili, tiek pārbaudīts, vai visas kājas ir vienā līmenī. Tās tiek uzliktas uz zāģa – ja krēsls nešūpojas, tad nekas netiek labots, bet ja šūpojas, tad tās tiek apzāģētas, lai visas ir vienā līmenī.
#19/31
Pēc tam pie krēsla kājas apakšdaļas tiek pievienots speciāls materiāls, lai krēsls neskrāpē grīdu.
#21/31
Piecu asu darba galds, uz kura tiek apstrādāti sarežģītas formas izstrādājumi.
#22/31
Uz sešasu darba galda iespējams apstrādāt vēl sarežģītākas detaļas, kuras nav iespējams apstrādāt uz piecasu darbgalda.
#23/31
Piemēram, šādu - valrieksu finiera izstrādājumu. To var izmantot vairākos veidos – sēžot un sānos novietojot žurnālu vai uzliekot uz tā portatīvo datoru.
#24/31
Krēsla monoblokiem tālāk līmē apakšpusē speciālus stiprinājumus, pie kuriem pieskrūvē kājas. Pamatu pielīmē klāt pie rāmja – ja līme būs nepietiekama, tad krēsls salūzīs.
#25/31
Uzņēmumam ir speciāla ierīce, kurā ieliek krēslu, pieregulē atbilstošu spiedienu, ar kuru krēslu pārbauda, vai tas spēj izturēt. Ja krēsls saplīst, tad ir defekts. Katru krēslu pārbauda, vai iztur noteiktu slodzi.
#26/31
Slīpēšanas iecirknis, kur lielākā daļa darbinieku ir sievietes. «Lai cik dažkārt liktos, ka sievietes kokapstrādes sfērā ir maz, esmu nonācis pie atziņas, ka ir daļa operāciju, kurās sievietes ir daudz efektīvākas nekā vīrieši un kur izdara darbu ātrāk. Viena no tām ir slīpēšana,» min E. Valko.
#27/31
Apdare - uz līnijas tiek krāsoti, beicēti, lakoti, ziepēti un eļļoti krēsli. Ir klienti, kam ir prasība mēbeles ziepēt, stāsta uzņēmuma pārstāvis. Tiek uzkarinātas detaļas uz ierīces, lakotājs ar pistoli appūš detaļu, kura ieiet konveijerī. Tur tā līdz 35 grādu temperatūrā apžūst. Pēc aptuveni 15 minūtēm detaļas nāk ārā no konveijera.
#28/31
Pēc aptuveni 15 minūtēm detaļas nāk ārā no konveijera un ir izžuvušas.
#29/31
Patlaban uzņēmums vēlas attīstīt izstrādājumu ražošanu ar 3D finierskaidām, kas ir jauna metode mēbeļu ražošanas pasaulē. Šādā veidā iespējams izliekt tādas formas detaļas un krēslus, ko līdz šim nevar izdarīt ar parastu finieri, piemēram, ar asākiem leņķiem.
#30/31
Lielākā daļa pircēju ir Skandināvijas valstis – Dānija, Zviedrija, Somija, Norvēģija, arī ASV, Lielbritānija