Šajā piektdienā portāls db.lv ciemojas Raunas ceplī, kur top keramikas izstrādājumi.
Raunas ceplī keramikas izstrādājumus sāka izgatavot 1991.gadā, stāsta cepļa īpašniece Agita Cine. Šo gadu laikā ceplis darbojies ar mainīgām sekmēm un pieprasījums atkarīgs no apkārtējās ekonomiskās situācijas, ņemot vērā, ka šī produkcija nav pirmās nepieciešamības prece.
Nesen cepļa īpašnieki dabūjuši fotogrāfijas, kurā attēlota ēka, kurā patlaban atrodas ceplis, un uz tās jumta minēts, ka tā celta 1937. gadā.
Kā top māla izstrādājumi iespējams aplūkot galerijā augstāk!
#2/29
Kad uzņēmumam piegādāts māls no tuvējās apkārtnes, to liek pirmajā mucā, stāsta cepļa īpašniece Agita Cine.
#3/29
Klāt pielej ūdeni un mikserī samaisa. Šis process notiek aptuveni četras stundas, kamēr izveidojusies vienmērīga masa. Otrajā mucā masu uzdzen cauri sietiņam, kur paliek visi liekie gruži, piemēram, kociņi un akmentiņi.
#4/29
No mucas masu pārvieto filtrpresē. Auduma gabalā liek izveidotu māla pankūku un pēc tam apakšā iztek tīrs ūdens. Šis process notiek aptuveni dienu. Presē vienlaicīgi var veidot 48 pankūkas un tajā ietilpst tonna mālu.
#5/29
Māla pankūkas ir iespējams veidot tikai vasarā, tādēļ šajā sezonā cepļa meistari tos izgatavo daudz, lai pietiek visai ziemai.
#6/29
Tad māla pankūkas saloka un liek vakuumpresē. Pankūkas tajā samaļ vispirms vienā virzienā un tad pretējā. Vakuums izsūc no māliem gaisu, kas ir svarīgi, jo, ja mālā paliek kāds gaisa pūslītis, ieliekot krāsnī gaiss izplēšas un saplēš trauku.
#10/29
Lielākā aktivitāte notiek ēkas otrajā stāvā, kur top māla izstrādājumi.
#14/29
Savukārt lielāku trauku veidošanai izmanto speciālas ģipša formas.
#15/29
No malas šķiet vienkārši, taču ir būtiski māla trauku noturēt virpas vidū, saka A. Cine.
#22/29
Trauku žūšanas ilgumu grūti pateikt, jo tas atkarīgs no dažādiem apstākļiem, piemēram, temperatūras un citiem. Kad trauks izžūst to var likt krāsnī. Krāsnī visi trauki tiek likti divas reizes. Sākotnēji krāsnī liek neapdedzinātus traukus.
#23/29
Tad tos glazē. Lielākā daļa trauku tiek glazēta - tas ir diezgan ilgs un darbietilpīgs process. Glazētie trauki ir gludāki un spīdīgāki. Pēc glazēšanas tos vēlreiz liek krāsnī.
#24/29
Gatavā produkcija - ceplī izgatavotos traukus iegādājas gan veikali, gan suvenīru veikali, gan individuāli pasūta uzņēmumi dāvanām.
#25/29
Nereti klienti vēlas traukus izgatavot nepilnas nedēļas laikā, tomēr tas ir ilgāks process - nepieciešamas aptuveni trīs nedēļas.
#26/29
Tāpat uzņēmums izgatavo arī dažādas balvas sportistiem un interesantas formas māla izstrādājumus.
#27/29
Agrāk šajā ēkā, kur atrodas ceplis, bijusi saimnieku māja un kūts. Kolhoza laikos ķieģeļu ceplis darbu pārtraucis un ierīkota kolhoza palīgražotne.
#28/29
Šajā telpā agrāk, kad vēl bija ķieģelceplis, bija krāsns, taču tagad te izveidota neliela estrāde, kur var rīkot pasākumus vai viesības - šeit rīkotas kāzas un notikušas teātra izrādes.