Šajā piektdienā portāls db.lv saviem lasītājiem piedāvā ieskatīties SIA Knauf ražotnē, aplūkojot ģipškartona tapšanas gaitu.
Latvijā Knauf SIA tika dibināts 1994. gada 4. oktobrī. 1997. gadā Knauf Latvijas ražotnē uzsāka metāla profilu izgatavošanu. Četrus gadus vēlāk - 2001. gadā – startēja ģipša sauso maisījumu ražotne, kurā ir uzstādīta arī jauna špakteļmasu ražošanas iekārta. 2000. gadā ekspluatācijā tika nodota ģipškartona plākšņu rūpnīca, kam sekoja tās rekonstrukcija un ražošanas līnijas pagarināšana 2007. gadā, savukārt pēdējo desmit gadu laikā pakāpeniski darboties uzsāka vēl divas jaunas ražotnes: 2006. gadā atklāja cementa sauso maisījumu ražotni un 2011. gadā - perlīta ražotni.
Kopumā Knauf Baltijas tirgū piedāvā vairāk nekā 3000 produktus. Liela daļa šajā reģionā izmantoto Knauf būvmateriālu – ap 60 nosaukumu 160 dažādās variācijās - ir ražoti Knauf SIA rūpnīcā Stopiņu novada Sauriešos – populārākais produkts ir ģipškartona plāksnes, kam seko profili, špakteles, flīžu līmes, apmetumi, gruntis, pašizlīdzinošās grīdas un fasāžu siltināšanas produkti. Ģipsis ražošanas vajadzībām Latvijā tiek iegūts turpat pie rūpnīcas esošajā ģipša karjerā.
Pērn Knauf pārdošanas apjomi auguši par aptuveni 10%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, bet kopējais apgrozījums sasniedz nepilnus 50 miljonus eiro.
Uzņēmuma Latvijas ražotnē tiek ražoti produkti gan Baltijas tirgum, gan piegādei uz Kaļiņingradu. Lielākais produkcijas apjomus tiek eksportēts uz Lietuvu – aptuveni 50%, kam seko Latvija ar aptuveni 30% un 20% - Igaunija un Kaļiņingrada, stāsta SIA Knauf rūpnīcas vadītājs Arnis Ivanovs.
Kā top ģipškartons SIA Knauf ražotnē, skaties galerijā augstāk!
#1/34
Materiāli, kas atvesti no karjera un tālāk tiks apstrādāti. Karjers, no kura tiek vests akmens ražosanai, atrodas 6 km Salaspils virzienā, un akmens uz uzņēmumu tiek vests visu gadu.
#2/34
Tuvāk uzņēmuma atrodas vecais karjers, kas sastāv no četrām daļām. Tomēr šis karjers jau ir izstrādāts un tā vietā tagad ir ūdenstilpne.
#4/34
Ar dzelzceļa transportu uzņēmums pārvadā materiālus no karjera uz rūpnīcu cementa ražošanai, kā arī piegādēm uz Kaļiņingradu.
#5/34
Uzņēmumā tiek veikta akmens divpakāpju drupināšana, kuras laikā akmens tiek sadrupināts līdz 50 milimetriem. Tas nozīmē – ja atvestais akmens ir 800 milimetri, tad tas, kas tālāk dodas uz vārīšanu, stāsta A. Ivanovs.
#6/34
No diviem akmens pilosiem vienā tiek glabāts akmens ar zemāku īpašību saturu, bet otrā – ar augstāku. Uzņēmums maina šo proporciju, lai saglabātu vienmērīgu kvalitāti.
#7/34
Ražotnē notiek divu tipu vārīšana. Viena vārīšanas tipa iekārtā tiek izgatavotas aptuveni 35 tonnas stundā, otrajā vārīšanas iekārtā – aptuveni 16 tonnas stundā.
#8/34
Kad ģipsis ir izvārīts, tam ir aptuveni 140 grādu temperatūra, no kuras ģipsis tiek atdzesēts līdz 90 grādiem. Kad ģipsis ir izvārījies, tas ar zemspiedienu tiek izsūkts ārā.
#11/34
Materiāli tiek pārbaudīti "kaujas apstākļos", noteiktas problēmas, nepieciešamās izmaiņas – notiek kvalitātes kontrole.
#14/34
Izvārītais un atdzesētais ģipsis tiek nogādāts uztveršanas silosā, un tālāk dodas uz ražošanu.
#15/34
Ģipsis tiek samaisīts ar dažādām funkcionālām piedevām, kas ir nepieciešamas ražošanai un ūdeni.
#16/34
Masa maisītājā tiek samaisīta un izlieta starp divām kartona loksnēm.
#19/34
Automātisks mērītājs, kas nosaka, vai plāksnei visi parametri ir atbilstoši ražošanai nepieciešamajiem. Ja biezums neatbilst, līnija tiek apturēta.
#20/34
Pēc sacietēšanas plāksnes tiek sagrieztas nepieciešamajā garumā.
#22/34
Plāksnes tiek liktas pa pāriem un transportētas uz žāvētāju.
#24/34
Pēc žāvēšanas plāksnēm tiek nofrēzētas malas, lai tās atbilstu nepieciešamajam izmēram.
#26/34
Uzņēmumam ir arī ražošanas līnija, kur paletes tiek iepakotas, ņemot vērā transportēšanas grūtības vai citus faktorus, ko prasa klients, stāsta A. Ivanovs.
#27/34
Ražotne. Uzņēmumā kopā patlaban tiek izgatavoti ap 30 ģipškartona tipi.