Šonedēļ rubrikā Kā top? portāls Db.lv piedāvā aplūkot, kā top flīžu līme uzņēmumā Sakret.
Uzņēmuma vadītājs Andris Vanags stāsta - kad pirms desmit gadiem tika izveidota Sakret rūpnīca, tās jaudas bija ievērojami lielākas, nekā pieprasīja Latvijas tirgus, taču tagad tās ir daudz mazākas un jādomā par attīstību. Uzņēmums patlaban domā par jaunas rūpnīcas izveidi un tiek izstrādāts projekts, tomēr A. Vanags norāda, ka tas nebūs tik ātri, ņemot vērā naudas pieejamību.
Tāpat viņš stāsta - ja uzņēmums nav pussolīti priekšā konkurentiem, tam ir beigas, un ņemot vērā, ka konkurenti ir ārvalstu un globālas kompānijas, ir jādomā un daudz naudas jāvelta attīstībai un jaunu produktu izstrādei.
Ar ražošanas procesu iespējams iepazīties galerijā augstāk!
#1/39
Uzņēmumā lielākā daļa ražošanas procesa notiek automātiski, tādēļ tajā strādā mazāk nekā 20 cilvēku, stāsta A. Vanags. Kopumā Sakret ražotnēs Baltijas un Skandināvijas valstīs strādā vairāk nekā 100 cilvēku.
#2/39
Smiltis ražošanai atrodas netālu no rūpnīcas, lai pēc tam ātri var ievietot ražotnē – tās uzņēmumam tiek piegādātas no dažādām vietām, piemēram, Igaunijas robežas, uzņēmuma Cemex vai Tukuma.
#3/39
Smiltis ir divu krāsu - gaišās kvarca smiltis izmanto flīžu līmes un citu gaišo materiālu ražošanā, bet parastās smiltis – mūrjavās un betonos.
#4/39
Ar traktoru smiltis tiek ievietotas šādā nodalījumā, kur notiek smilšu žāvēšana.
#5/39
Pa trubām tās un citi pulverveida materiāli – cements, kaļķhidrāts un citi - tiek uzpūsti ražotnes augšpusē.
#6/39
Pašā augšā atrodas sietmašīnas, kur tiek sijātas smiltis.
#7/39
Sakret ir arī ārvietojamie silosi, kuru Sakret izīrē uzņēmumiem.
#8/39
Smiltis tiek sasijātas pa dažādām frakcijām atkarībā no veida. Kopumā ražotnei ir sešas frakcijas. Un tad tiek maisīts kopā ar pārējām sastāvdaļām maisītājā – smiltis kopā ar cementu un citām sastāvdaļām.
#9/39
Tad tās tiek maisītas kopā ar pārējām sastāvdaļām maisītājā – smiltis kopā ar cementu un citām sastāvdaļām.
#10/39
Atsevišķā telpā sēž operators un monitorā vēro, kā notiek ražošanas process.
#11/39
Vaicāts, vai smiltis nevar kādā brīdī sastrēgt, A. Vanags stāsta, ka rūpnīcā ir pneimoāmuri – automāts monitorē, kā smiltis birst ārā un mašīna dod impulsu, āmuri sit un attiecīgā izejviela sabirst konusā lejā, tādēļ tās nesprūst ierīcēs.
#12/39
Monitorā redzams, kas un cik daudz materiālu ir katrā silosā ir iekšā, kā arī konkrētā produkta receptūra.
#13/39
Uz katra maisa ir unikāls kods, kas tiek ierakstīts serverī, tādējādi jebkurā brīdī iespējams apskatīt, kā konkrētā produkta ražošanas laikā strādāja rūpnīca. Tas ir nozīmīgi CE sertifikācijas zīmei, kas nodrošina sertifikāciju gan visā Eiropā, gan arī daudzās valstīs ārpus tās un papildus sertifikācija nav nepieciešama, stāsta A. Vanags.
#14/39
Ņemot vērā, ka liela daļa procesu ir automatizēti, rūpnīcā kopā strādā tikai 17 cilvēki.
#15/39
Uzraksti uz iepakojuma ir druktāti tā, lai katrai valstij tie nav jāražo atsevišķi un nerastos papildus izdevumi – produkta nosaukums norādīts visu to valstu valodās, uz kurām uzņēmums eksportē savu produkciju.
#16/39
Patlaban uzņēmums ražo piecas flīžu līmes, bet kopumā šajā ražotnē tiek ražoti vairāk nekā 50 produkti.
#18/39
Galvenais pārdošanas arguments šim produktam ir tas, ka esi vietējais ražotājs un atrodies uz vietas vai otrkārt, ja uzņēmuma ir labs klientu serviss – cilvēki, kas labi paskaidro, kā produkts jālieto. Trešais būtiskais faktors ir spēcīgs zīmols, lai, ieejot veikalā, starp ļoti daudzu kompāniju piedāvātajiem produktiem, klients meklētu tieši vienu konkrētu, stāsta A. Vanags.
#19/39
Cena šim produktam ir pakārtots faktors, jo galvenais klientam ir, lai viņš varētu ērti uzzināt, kā izmantot konkrēto produktu, pareizā valoda. Katrā valstī ir jāstrādā tajā valodā, kurā tas sarunājas, novērojis uzņēmuma vadītājs.
#21/39
Dienā ražotne aptuveni saražo aptuveni 450 tonnas produktu – atkarībā no produktu tipa, jo dažos var būt četras izejvielas, bet citos – 30.
#22/39
Uzņēmumam ražotnē ir arī laboratorija, kurā tiek pārbaudīti izejmateriāli un jaunie produkti.
#23/39
Tā, piemēram, pievienojot produktam jaunu izejvielu, tiek pētīts, vai tas uzlabo produkta, materiālu kvalitāti, pašizmaksu.
#25/39
Laboratorijā gan nekas neburbuļo un nav krāsainas vielas, smej A. Vanags, jo šī ir fizikāli mehāniska laboratorija, tādēļ uzņēmumam ir noteikti soļi, kas jāveic tajā, nevar būt nekādas atkāpes.
#26/39
Visās ES iekārtas pārbaudes metodes, aparāti, pārbaudes izejvielas ir vienas un tās pašas. Šī Sakret laboratorija ir kā dvīņumāsa gan uzņēmuma konkurentiem, gan lieliem Eiropas uzņēmumiem, atšķirties vienīgi var to platība.
#27/39
Tādējādi šī Sakret laboratorija ir kā dvīņumāsa gan uzņēmuma konkurentiem, gan lieliem Eiropas uzņēmumiem, atšķirties vienīgi var to platība, skaidro A. Vanags.
#30/39
A. Vanags min, ka šajā biznesā sarežģīti ir tas, ka nākas strādāt ļoti šaurās robežās – visu darbību regulē Eiropas Savienības normas vai CE zīme – kompānija nevar ražot spilgti zilu flīžu līmi, visām ir noteikts tonis un faktori, pēc kuriem jāvadās, tās ražojot tās.
#32/39
Pārbaudes aparāts – pēc noteikta laika flīze tiek rauta ar to nost no materiāla un speciālists skatās, kāds ir spēks, ar ko tā turas.
#33/39
Gadā kompānijā tiek izveidoti 10-15 jauni produkti izveidoti – ne visi ir masveida, un daļa ir tādi, ko Latvijas rūpnīca ražo tikai Lietuvas vai Igaunijas tirgum vai tikai vietējam tirgum.
#34/39
Līme tiek iepildīta iepakojumā. Flīžu līmes sastāvs ir cements, speciālās inertās piedevas, palīgvielas un palīgmateriāli apstrādes īpašību uzlabošanai.
#36/39
Ar karstā gaisa fēnu aparāts apkausē plēvi apkārt iepakojumam. Pēc tam iepakojums tiek likts noliktavā vai iekrauts mašīnā.
#37/39
Ražotnē tiek ražoti 5 kg iepakojumi, bet lielajā ir 20, 25, 40 kg iepakojumi, vienas tonnas vai 20 tonnu iepakojums, kas tiek ievietots silosos.
#38/39
Uz paletēm iepakojumi tiek izvietoti automātiski. A. Vanags stāsta, ka uzņēmums vēlāk atpērk paletes atpakaļ no pircējiem, tādējādi izmantojot tās atkārtoti.