Portāls db.lv saviem lasītājiem pirmssvētku nedēļā piedāvā ielūkoties, kā top alus vienā no mazākajām alus darītavām Latvijā - Bursh zīmola miestiņš!
Bursh alus darītava Aiviekstes pagasta Buršos darbojas nedaudz vairāk kā gadu – pirmais alus tika saražots pērnā gada maijā, un patlaban darītavas vadītājs Mārtiņš Daģis ir apņēmības pilns audzēt ražošanas apjomus.
Viņš skaidro, ka alus darītavas izveidei piesaistīts Lauku atbalsta dienesta finansējums un, atlikušo naudu, savelkot jostas, izdevies savākt no pašu līdzekļiem.
Sākotnēji nav bijusi doma veidot alus ražotni. Uzņēmuma vadītājs ieraudzījis internetā informāciju, ka šajā vietā pārdod īpašumu un to iegādājies, savukārt vēlāk radusies doma veidot alus ražotni. (Sīkāk par Bursh alus darītavas izveidi iespējams izlasīt 18. jūnija laikrakstā Dienas Bizness).
Kā top Bursh alus, skaties galerijā augstāk!
#1/22
Ēka, kur patlaban atrodas alus darītava, būvēta 1901. gadā un tajā iepriekš atradusies ferma. Kad M. Daģis nekustamo īpašumu Aiviekstes upes krastā iegādājies, pašreizējās ražotnes vietā bijis vien mūra grausts – tur slējušās trīs sienas, no kurām tikai divas vēl bija izmantojamas.
#2/22
Lai strādātu efektīvi, ražošanas atlikumus alus darītava piegādā dzīvnieku audzētājiem.
#3/22
90% alus ražošanā pasaulē tiek izmantotas četras sastāvdaļas – ūdens, iesals, apiņi un raugs, taču ir miljoniem veidu, kā nonākt pie rezultāta, tādēļ alus garšas vienam no otra atšķiras,» saka M. Daģis.
#7/22
Tas nepieciešams, lai ūdens labāk vilktu ārā no tiem cukuru, skaidro M. Daģis. Malt tos nevajag, bet saplacināt gan.
#8/22
Tālāk izejvielas nes uz blakus telpā esošo vārītavu, kur izgatavo misu.
#10/22
Kopējais process aizņem aptuveni 10 stundas, kura rezultātā iegūst 300 litrus misas.
#13/22
Gan alus iejavošana, gan raudzēšana notiek ozolkoka mucās, ar ko Bursh alus darītava atšķiras no citām, saka M. Daģis.
#14/22
Alus rūgst 5-6 dienas. Sākotnēji tam paceļas liela putu cepure, bet pēc tam tā krītas, un, kad tā ir nokritusies, tad alus ir gatavs.
#15/22
Patlaban Bursh strādā trīs darbinieki, taču izskatās, ka to skaits būs jāpalielina, pieņemot darbā pildītāju, jo ražošanas apjoms ir liels, un, ja izdosies saremontēt trešo raudzēšanas kubulu, tad būs jāstrādā septiņas dienas nedēļā, saka M. Daģis.
#16/22
Tālāk ir gatavināšanas telpa. Gaišais alus gatavojas 30 dienas, bet tumšais - 48 dienas.
#17/22
Atšķirība ir tāda, ka gaišais alus tiek raudzēts ar apakšējie raugiem, bet tumšais - ar augšējiem. Tādēļ tumšajam alum tie lēnāk filtrējas.