Šobrīd Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) transportlīdzekļu nodrošinājums nesedz pat pusi no nepieciešamā speciālā tehniskā aprīkojuma apjoma, kas noteikts Ministru kabineta noteikumos. Turklāt vairums esošo speciālo transportlīdzekļu ir vecāki par 20 gadiem, tāpēc, pēc dienesta teiktā, nav nekādas garantijas, ka šīs automašīnas nokļūs līdz notikuma vietai.
Šobrīd VUGD savu funkciju pildīšanai izlīdzas ar mazāk nekā 40% no Ministru kabineta noteikumos paredzētā skaita speciālo transporta vienību. Faktiski VUGD ir 688 transporta vienības, bet Ministru kabineta noteikumos noteiktās normas paredz, ka VUGD rīcībā būtu jābūt 1833 transporta un speciālās tehnikas vienībām. Tādējādi pašlaik ugunsdzēšanas un glābšanas dienestam trūkst 1145 tehniskas vienību.
Šobrīd, lai minimālā apjomā nodrošinātu VUGD darbu, no valsts budžeta tiek prasīti 25,5 miljoni Ls.
«Patlaban situācija ir tāda, ka uz notikumu izbrauc autocisterna, bet, piemēram, autopacēlājs vai glābšanas automobilis tiek izsūtīts no citas struktūrvienības, kas fiziski atrodas vairāku desmitu kilometru attālumā no notikuma vai pat citā pilsētā. Tādējādi VUGD nav iespējams operatīvi un kompleksi sniegt palīdzību,» Db.lv stāstīja V. Šembele.
«Otrkārt, situācijā, kad VUGD posteņos ir viena vai divas vairāk kā 20 gadus vecas automašīnas, nav nekādas garantijas, ka šīs automašīna nokļūs līdz notikuma vietai. Kamēr līdz notikumam aizbrauks tālāk esošās daļas automašīna, ugunsgrēks jau var būt radījis traģiskas sekas,» viņa norāda, paužot, ka vecās automašīnas arī nav dinamiskas un manevrētspējīgas, kā arī nav spējīgas uzņemt visu to aprīkojumu, kas mūsdienās paredzēts ugunsgrēku dzēšanai, nemaz nerunājot par glābšanas aprīkojumu, kas tiek pielietots, piemēram, pēc autoavārijām cilvēku glābšanai.
No vairāk kā 20 gadus atpakaļ ražotajiem ugunsdzēsības un glābšanas 69 % transportlīdzekļu ražoti uz ZIL-131 un ZIL-130 šasiju bāzes, tie ir aprīkoti ar benzīna dzinējiem un to degvielas patēriņš salīdzinājumā ar jaunu ugunsdzēsības un glābšanas automobili ir nesamērīgi liels, norāda VUGD. Turklāt ZIL vai citas markas 25 – 30 gadus atpakaļ ražots ugunsdzēsības automobilis notikuma vietā ierodas par piecām līdz desmit minūtām vēlāk nekā jauns automobilis.
«Šobrīd dienesta nodrošinājums ar transportlīdzekļiem ir sasniedzis kritisko robežu, un šajā situācijā runāt par operatīvu palīdzības sniegšanu vairs nav iespējams. Nerisinot šo jautājumu, mēs riskējam ar cilvēku dzīvībām un materiālajām vērtībām,» norādīja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis.
«Situācija dienestā ir pasliktinājusies gadu no gada, jo jau kopš neatkarības atgūšanas VUGD iedalīto finansu līdzekļu apjoms neļāva regulāri un pēc nepieciešamības atjaunot transportlīdzekļu bāzi,» situāciju VUGD skaidroja dienesta pārstāve Viktorija Šembele.
Pēdējos 20 gados lielākais transportlīdzekļu iepirkums notika 2007. gadā, kad tika iegādāts 71 transportlīdzeklis. Taču šāda apjoma tehnikas iegāde būtu nepieciešama ik pēc pieciem gadiem, lai nodrošinātu pietiekamu tehnikas nomaiņu, pauž VUGD pārstāve.
«Pēdējos gados Eiropas Savienības projektu ietvaros ir izdevies iegādāties dažus jaunus transportlīdzekļus, bet tas ir nepietiekami, lai uzlabotu situāciju kopumā,» stāsta V. Šembele, piebilstot, ka laika gaitā VUGD funkcijas ir palielinājušās un to veikšanai ir nepieciešami specializētie transportlīdzekļi, kuru iegādei netiek piešķirti līdzekļi.
Savukārt VUGD funkcija - glābšanas darbi jūrā - nekad nav bijusi nodrošināta ar tehniku, norāda V. Šembele.
Lielākā daļa transportlīdzekļu (211 vienības), kas ir VUGD rīcībā, ir vecāki par divdesmit gadiem, tostarp 60 transporta vienības ir 1979. - 1983. izlaiduma gada, bet 66 – 1984. - 1988. izlaiduma gada. Desmit transportlīdzekļi, kas ir VUGD rīcībā, ir ražoti 1968. - 1973. gadā.
Ņemot vērā ierobežoto transportlīdzekļu apjomu, esošais VUGD parks tiek plānots ņemot vērā iedzīvotāju skaitu, izsaukumu skaitu, vietas specifiku un tā, lai dažādu speciālo transportlīdzekļu izvietojums nosegtu lielāko daļu Latvijas teritorijas.
«Piemēram, transportlīdzekļi, kas ir jaunāki par 20 gadiem koncentrējas pilsētās, savukārt vecākie transportlīdzekļi tiek izvietoti posteņos mazāk apdzīvotās pilsētās. Jāņem vērā arī tas, ka tehnikas izvietojumu ietekmē depo ēku konstruktīvie risinājumni. Daudzos depo, kas ir celti laikā, kad uz izbraukumiem devās ar zirgiem vai pirmajiem motorizētajiem transportlīdzekļiem, nav piemēroti jaunajām, modernajām mašīnām - tās nevar iebraukt zemajās un šaurajās vārtu ailēs, grīdas netur svaru utt.,» norāda V. Šembele.
Lai atjaunotu ugunsdzēsības un glābšanas transportlīdzekļu parku, VUGD būtu nepieciešami 25,5 miljoni Ls. 2014. gadā – ieguldījumi 8 474 583 latu apmērā, 2015. gadā – 8 474 583 latu apmērā un 2016. gadā - 8 553 077 latu apmērā. Ministru kabinets ir izskatījis šo priekšlikumu un nolēma šo jautājumu tālāk skatīt likumprojekta «Par valsts budžetu 2014. gadam» un tālāko divu gadu budžetu sagatavošanas procesā.