Ķīnā veidotais projekts Phoenix Island – mākslīgi radīta sala ar palmu koku ieskautām ielām, septiņu zvaigžņu viesnīcu un luksusa klases dzīvokļiem salas debesskrāpjos – draud izgāzties, jo īpašumiem uz salas, kas atrodas vienā no pasaulē visstraujāk augošajām ekonomikām, neatrodas pircēji.
Dzīvokļu cenas Phoenix Island, kas tika būvēta kā «otra Dubaija», trīs gadu laikā ir strauji samazinājušās – ja 2010. gadā kvadrātmetrs dzīvojamās platības maksāja 150 tūkstošu juaņu (aptuveni 12,8 tūkst. Ls) par vienu kvadrātmetru, tad pašlaik kvadrātmetra cena ir cena ir kritusies vairāk nekā uz pusi – līdz 70 tūkst. juaņu (aptuveni 5,9 tūkst. Ls), ziņu aģentūrai AFP stāstīja vietējais nekustamā īpašuma aģents.
Uz salas pašlaik redzami vien daži oranžos formas tērpos ģērbti apkopēji un ne pārāk gara Porsche zīmola automašīnu rinda, kas ir arī vienīgās dzīvības pazīmes «premium klases salā», novērojis medijs.
Kāds vietējais nekustamā īpašuma aģents stāsta, ka pašlaik uzņēmēji zvana, lai pārdotu nekustamos īpašumus pēc iespējas ātrāk. «Vai tās būtu bērnu rotaļlietas vai drēbes – eksportam pašlaik kājas slikti, un dzīvokļu īpašniekiem steidzami nepieciešams kapitāls un viņi vēlas pārdot savus mājokļus ātri,» norāda nekustamā īpašuma aģents. Viņš piebilst, ka «viņi patiešām izjūt finanšu krīzes efektu».
Oficiālie dati liecina, ka aizvadītā gada laikā kopējais eksports no Ķīnas pieaudzis par 8%, taču pārdošanas apjomi no Ķīnas uz Eiropu samazinājušies par teju 4%.
Tajā pašā laikā, Ķīnā pieaugot darbinieku samaksai, valstij kļūst arvien grūtāk konkurēt ar citām attīstības ekonomikām.
Saskaroties ar ierobežotu investīciju iespējām un mazu noguldījumu atdevi, uzņēmumi pēdējo gadu laikā izmatojuši nekustamo īpašumu savu iekrājumu uzkrāšanai. «Ķīnā bija vērojams aizdošanas «bums», bet pašlaik vairs neviens nevēlas iegādāties nekustamo īpašumu par tik augstām cenām, kādas tās pirms kāda laika bija uzlekušas,» stāsta Pekinas Cingua Universitātes (Tsinghua university) profesors Patriks Čanoveks (Patrick Chanovec).
Phoenix Island atrodas Hainanas (Hainan) provincē, kas izmēros līdzvērtīga, piemēram, Beļģijai. Hainanas province atrodas pie Dienvidķīnas jūras un kopš 2008. gada piedzīvoja vienu no straujākajiem nekustamo īpašumu cenu kāpumiem.