Lielākais izaicinājums Rīgā nākotnē būs saistīts ar iedzīvotāju skaita samazināšanos
Šobrīd vislielākās bažas ir saistītas ar to, kas notiks ar Eiropas Savienības un Krievijas savstarpējām attiecībām. Tas var ietekmēt arī tūristu skaitu, tā Dienas Biznesa klubā, kurš apvieno ietekmīgākos Latvijas uzņēmējus, atzina Rīgas mērs Nils Ušakovs.
Svarīgi būs izmantot priekšrocības Rīgas tēla saglabāšanā. Tāpat izmaiņas nepieciešamas
reklāmas kampaņai Krievijā, jo tas, kas palīdzēja pērn, varētu nepalīdzēt šogad. Kāds šobrīd ir sadalījums tūristu jomā, vēlējās noskaidrot 4finance izpilddirektors Latvijā Toms Jurjevs. Lielākoties ir tūristi no Krievijas, Skandināvijas un Vācijas. Tiesa, tūristi no Krievijas vidēji tērē divas reizes vairāk nekā citi. Šā gada sākumā bagāto tūristu skaits Rīgā ir bijis mazāks, iemesls varētu būt olimpiskās spēles Sočos, bet, vai tūristi atgriezīsies Rīgā – to redzēsim, sacīja N. Ušakovs.
Kādu stratēģiju Rīgas attīstībai redz N. Ušakovs un kādi ir soļi, lai to sasniegtu, vēlējās uzzināt ABLV Bank padomes priekšsēdētājs Oļegs Fiļs. Osta, tūrisms, finanšu sektors ir pilsētas stiprā puse, norādīja Rīgas mērs, tāpat ir ieceres industriālo parku jomā, kas saistīti ar augstu pievienoto vērtību. Vienlaikus ir jāsaglabā pilsētas vēsturiskais mantojums.
Rīgas nākotnes infrastruktūras plānos ir Ziemeļu šķērsojuma būvniecība. 2021.gadā šis projekts, iespējams, varētu tikt realizēts. Ap 2016. vai 2017.gadu varētu tikt uzsākts Brīvības ielas dubliera projekts posmā no Juglas līdz Rīgas centram.
Velosipēdistu ir vairāk
Savukārt šobrīd Rīgā lielākais akcents ir saistīts ar remont- darbiem, ar Salu tilta rekonstrukciju, pilsētai lielu izaicinājumu rada arī velosipēdistu skaita pieaugums. Šajā vasarā būs eksperiments un Rīgas centrā tiks sazīmētas velojoslas, lai iedzīvotājiem būtu drošāk pārvietoties pa ietvēm, bet spēkratu īpašnieki drošāk justos uz ielām. Tiesa, tas atstās ietekmi uz autostāvvietām, un līdz ar to izmaiņas varētu skart ieņēmumu sadaļu. Velosipēdus pilsētā regulāri izmanto aptuveni 10% iedzīvotāju, un viņu skaits pieaug, tādējādi tas ir jāņem vērā un jāpieņem attiecīgi lēmumi, pamatoja N. Ušakovs.
Dienas Biznesa un Dienas galvenais redaktors Gatis Madžiņš uzdeva jautājumu par gājēju ielu izveidi Rīgā, atgādinot, ka iepriekš šādas ieceres bija saistībā ar Tērbatas un Barona ielu. Kopumā ir četri varianti, bet, runājot par Tērbatas ielu, no vienas puses risinājums liekas loģisks solis, tomēr no otras tas nes līdzi draudus satiksmes plūsmas organizēšanas viedokļa dēļ. «Ja ielu pārveidojam par gājēju ielu, tad varam par to samaksāt pārlieku daudz no sastrēgumu viedokļa,» sacīja N. Ušakovs. Vienlaikus viņš neatbalsta iepriekš izskanējušos priekšlikumus, kuri paredz, ka iela piecas dienas būtu atvērta transportam, bet brīvdienās – gājējiem. Kurš uzņēmējs būtu gatavs strādāt ar šādiem nosacījumiem? Attiecībā uz Barona ielu šobrīd notiek izpētes process.
Centra attīstība
Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēka, kā arī Valsts ieņēmumu dienesta jaunā ēka Mežaparkā veicina iedzīvotāju aktivitāti ārpus centra, aizdomāties lūdza Dienas valdes priekšsēdētājs Edgars Kots. «Kas notiks ar tukšajām telpām Rīgas centrā,» jautāja E. Kots. Viņš ir novērojis, ka Rīgas centrs sestdienās un svētdienās ir patukšs, tāpēc aktīvāk būtu jādomā par laika pavadīšanas iespējām ģimenēm ar bērniem. Šobrīd Rīgā ir deklarēti 700 tūkst. iedzīvotāju, iepriekš skaits bija mazāks, tomēr savu artavu deva deklarēšanās reklāmas kampaņa, neslēpa N. Ušakovs.
Cilvēku skaits Latvijā, tostarp Rīgā samazinās, to nevajadzētu aizmirst, iespējams, pēc gadiem varēsim runāt tikai par 500 tūkst. iedzīvotāju, brīdināja N. Ušakovs. Tāpat būtiska ir valsts izšķiršanās saistībā ar uzturēšanās atļaujām. Tikai ar rīdzinieku kapacitāti Rīgas pilsētas centra vēsturisko mantojumu mēs saglabāt nespēsim, sacīja N. Ušakovs.
Arī, komentējot plānus par bezmaksas sabiedriskā transporta ieviešanu, viņš atzina, ka bezmaksas sabiedriskā transporta ieviešana šobrīd no finansiālā viedokļa nav iespējama. Uz jautājumu par ēku drošību pilsētā pēc Zolitūdes traģēdijas N. Ušakovs atbildēja, ka apsekojums liecina – tas, kas notika ar Maximu, neatkārtosies, tomēr pārbaudēm par ēku drošību ir jābūt regulārām.