Kultūras dzīvei reģionālajos daudzfunkcionālajos kultūras centros valsts sadalījusi 575 tūkst. eiro; lielākā summa tikusi Cēsu koncertzālei.
Lai nodrošinātu profesionālās mākslas pieejamību, daudzfunkcionālajā centrā Vidzemes koncertzāle Cēsīs tiks organizēti Latvijā rezidējošo profesionālās mākslas kolektīvu un viesmākslinieku koncerti un izrādes, no valsts par to saņemot nedaudz vairāk par 219 tūkst. eiro. Tas izriet no Kultūras ministrijas noslēgtā līdzdarbības līguma ar Cēsu pašvaldības SIA Vidzemes koncertzāle. Līdzīgi līgumi noslēgti arī ar pārējo reģionālo kultūras centru apsaimniekotājiem – Rēzeknes pašvaldības SIA Austrumlatvijas koncertzāle, Daugavpils pašvaldības iestādi Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs un Liepājas pašvaldības SIA Lielais dzintars. Tiesa, summas ir atšķirīgas – Latgales vēstniecībai Gors un Marka Rotko centram atvēlēti 142,3 tūkst. eiro katram, bet topošajam Lielajam dzintaram – vairāk nekā 71 tūkst. eiro.
Pieliek un dala
Kultūras ministrijā skaidro – pamatsumma visu centru darbībai vai popularizēšanai, kā tas ir Liepājas gadījumā, kur koncertzāles būvniecību paredzēts pabeigt nākamgad, ir vienāda. Cēsīm piešķirti papildu līdzekļi, lai godam noorganizētu 31. maijā paredzēto koncertzāles atklāšanu, un jau par tradīciju kļuvušajam Cēsu mākslas festivālam. Savukārt Lielajam dzintaram summa ir mazāka, jo paredzētā finansējuma kopsumma tiek dalīta ar Liepājas simfonisko orķestri, kas arī veic topošā kultūras centra popularizēšanu, piemēram, ieraksta CD sēriju, kā arī organizē virkni koncertu ar viesmākslinieku uzstāšanos šā projekta ietvaros. Līgumos noteikts minimālais koncertu un izrāžu skaits, kas gada laikā jānodrošina. Rotko centram jānodrošina pastāvīgā ekspozīcija ar sešiem Marka Rotko oriģināldarbiem, vismaz divi mākslinieka radošās darbības popularizēšanas publiskie pasākumi, 20 izstādes, 15 rezidences, 10 kamermūzikas koncerti un septiņas izglītības programmas, tostarp jauniešiem. Turpretim Goram jānodrošina vismaz 20 koncertprogrammas gadā, vismaz sešas teātra izrādes sadarbībā ar valsts un pašvaldību dibinātiem teātriem un astoņas kamermūzikas un dejas programmas ar Latvijā rezidējošiem māksliniekiem. Savukārt Cēsīm jānoorganizē ne mazāk kā septiņi simfoniskās mūzikas koncerti sadarbībā ar valsts un pašvaldību dibinātiem kolektīviem, tostarp atklāšanas koncerts, viens operas koncertuzvedums un viens koncerts Cēsu mākslas festivāla ietvaros. Jānodrošina arī vismaz astoņi teātra, laikmetīgās dejas un multimediju uzvedumi un ne mazāk kā 12 kamermūzikas un kora mūzikas koncertu.
Iepriekš (DB, 31.10.2013.) Kultūras ministrijas valsts sekretāra vietnieks Uldis Lielpēters stāstīja, ka valsts finansējums netiks dalīts mehāniski, bet gan pamatojoties uz to piedāvāto kultūras pasākumu vērtību. «Dotācijas sūtība ir labot tirgus kļūdas, nodrošināt to, ko tirgus nespēj. Izklaidi un pašdarbību reģionos var īstenot arī bez valsts atbalsta,» pērn DB uzsvēra U. Lielpēters. Valsts budžeta līdzekļi nevar arī tikt izmantoti, piemēram, komunālo pakalpojumu segšanai, jo, kā teica U. Lielpēters, «valsts atbalsta saturu, nevis infrastruktūru».
Solījums izpildīts
Arī Vidzemes koncertzāles valdes priekšsēdētājs Juris Žagars DB apliecina, ka 219 tūkst. eiro ir kopējais finansējums – gan atklāšanas koncertam, gan koncertzāles darbībai, gan Cēsu mākslas festivālam, kam ik gadu tiek piešķirts finansējums. Koncertzāles darbībai no šīs summas atvēlēti ap 140 tūkst. eiro – tātad tikpat, cik Rēzeknes un Daugavpils objektiem. Finansējums piešķirts tieši tik liels, kā pērn tika solīts, patiesi priecīgs ir J. Žagars. Viņš uzsver – situācijā, kad mainījās ministrijas vadība, ierēdņi konsekventi turpināja sākto darbu, un tas Latvijas politikā nemaz nav tik ierasts. Jāatgādina, ka valsts dotācijas centriem tika apsolītas iepriekšējās kultūras ministres Žanetas Jaunzemes-Grendes laikā.
Ar 140 tūkst. eiro var nodrošināt baudāmu koncertdzīvi. Ņemot vērā, ka, piemēram, simfoniskā orķestra koncerts atkarībā no programmas maksā ap 6–8 tūkst. eiro, ar valsts atbalstu iespējams noorganizēt divus labus pasākumus mēnesī, reprezentējot profesionālo mākslu, turklāt par pieņemamām cenām, rēķina J. Žagars. «Lai nav tikai šlāgeraptaujas uzvarētāji jāizrāda,» viņš piebilst. Tiesa, koncertzālē notiks arī šādi pasākumi – uzņēmumam jāpelna ar zāles nomu. Interese par zāles nomu esot liela, piemēram, Cēsīs koncertēs dziedātāja Marija Naumova. Dažādi koncerti un pasākumi koncertzālē saplānoti visam gadam.
Sapnis par festivālu
Par vērienīgāko pasākumu uzskatāms Cēsu koncertzāles atklāšanas koncerts, kurā piedalīsies pasaules operu solisti Aleksandrs Antoņenko un Egils Siliņš, operas solistes Ieva Parša un Kristīne Zadovska, Londonā dzīvojošie latviešu mūziķi pianists Reinis Zariņš un čelliste Kristīne Blaumane, komponists Raimonds Pauls, klavieru kvartets RIX, Latvijas Radio koris diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā un Latvijas Nacionālais Simfoniskais orķestris Baltijas valstu diriģentu Andra Pogas, Gintara Rinkjavičus, Risto Josta vadībā. Gaidāms, ka interesi saistīs arī izcilā komponista Sergeja Prokofjeva mazdēla, jaunās paaudzes komponista, izpildītāja un DJ Gabriela Prokofjeva koncerts. Savukārt Cēsu mākslas festivāla ietvaros gaidāms krāšņs operas uzvedums ar Aleksandru Antoņenko. J. Žagars stāsta, ka viņa sapnis ir pārskatāmā nākotnē izveidot vērienīgu, Eiropas līmenī zināmu opermūzikas festivālu kopā ar Siguldu, kur ir bagātas opersvētku tradīcijas.
Plašu programmu piedāvā arī Latgales vēstniecība Gors. Jau tuvākajās dienās pirmatskaņojumu piedzīvos Ērika Ešenvalda Lūkasa pasija, tiks atskaņota arī Johana Sebastiana Baha Marka pasija. Tās atskaņos Latvijas Radio koris, kamerorķestris Sinfonietta Riga, kā solisti piedalīsies Elīna Šimkus, Sergejs Jēgers, Mati Turi un Daumants Kalniņš. Savukārt aprīļa vidū Rēzeknē pasaulslavenās ērģelnieces Ivetas Apkalnes rokas slīdēs pār digitālām ērģelēm. Ērģeļu atklāšanas koncertā arī piedalīsies Sinfonietta Riga.
Pašvaldības ver makus
Papildu valsts dotācijām reģionālos kultūras centrus balsta arī pašvaldības, atvēlot finansējumu uzturēšanai, būtiska nozīme ir arī pašu ieņēmumiem. Pētot pašvaldību budžetus, secināms, ka vislielāko atbalstu sniedz Rēzeknes dome. Tā šā gada budžetā paredzējusi 755 tūkst. eiro Austrumlatvijas reģionālā daudzfunkcionālā centra darbības nodrošināšanai 2014. gadā. Savukārt Marka Rotko centra uzturēšanai, pasākumu īstenošanai paredzēti 681,7 tūkst. eiro, tostarp 196,7 tūkst. eiro tiks segti no pašu ieņēmumiem, izriet no Daugavpils šā gada budžeta paskaidrojuma raksta.
Cēsu koncertzāles uzturēšanas izdevumi gadā tiek lēsti 286–314 tūkst. eiro apmērā, daļu no tiem nodrošinās finansējums Cēsu Mūzikas vidusskolai, kas «dzīvos» jaunās Cēsu koncertzāles telpās. No pašvaldības kabatas šogad nepieciešami vairāk nekā 170 tūkst. eiro. Kā norāda J. Žagars, kamēr koncertzāle vēl netiek aktīvi izmantota, «ir daudz nezināmo izdevumu pozīcijās». Nav izslēgts, ka būs kādi pārsteigumi, kuru dēļ pašvaldībai būs jāatvēl vairāk naudas. Jāpiebilst, ka pašvaldības atbalstījušas un atbalsta arī pašas infrastruktūras izveidi. Tā Liepājas budžetā šogad atvēlēti 12,7 milj. eiro Lielā dzintara izveidei un vēl 3,4 milj. eiro – «Lielā dzintara infrastruktūras paplašināšanai sniegto pakalpojumu piedāvājuma daudzveidības attīstībai».