Šķidrais veļas mazgāšanas līdzeklis Kastanis vēl aizvien ir uzņēmuma Spodrība pārdotākais produkts – Kastanis aizņem 18% no kopējā a/s Spodrība saražotā produktu apjoma. Šonedēļ Db.lv rubrikā «Kā top?» piedāvā Jums aplūkot uzņēmuma ražotni Dobelē!
Šā gada laikā jau saražotas 40 tonnas Kastaņa, un vidēji gadā tiek saražotas 250 tonnas šī produkta.
A/s Spodrība, kas tagad pazīstama arī ar preču zīmi Seal, iepriekšējos gadus noslēdza ar zaudējumiem, bet šogad apņēmusies strādāt ar peļņu. Šā gada pirmā ceturkšņa rezultāti liek domāt, ka šis mērķis tiks īstenots, Db.lv norādīja kompānijas vadītājs Raimonds Krampāns. Vidējais apgrozījuma pieaugums gadā ir 10 – 15% apjomā.
Tāpat uzņēmums šogad plāno pabeigt darbu pie EU Ecolabel sertifikātu iegūšanas. Kā plāno a/s Spodrība vadība, sertifikāts darbosies kā ieejas biļete Skandināvijas tirgos. Eco Seal produktu līnija ir salīdzinoši jauna, un tajā daļai produktu EU Ecolabel sertifikāts ir jau saņemts. «Tiklīdz EU Ecolabel sertifikātu iegūsim visiem produktiem, tā dosimies uz Skandināviju. Ziemeļeiropas tirgū bez šī sertifikāta nav ko darīt – tur nepietiek tikai ar uzrakstu «eko»,» norāda R. Krampāns. Ienākšana Skandināvijā tiek plānota jau šogad, taču viņš atzīst, ka sertifikāta iegūšanas process ir gana sarežģīts – gan laikietilpīgs, gan finanšu līdzekļus (viens tests maksā aptuveni 10 tūkstošus eiro) prasošs.
Pašlaik a/s Spodrība eksports veido aptuveni 10% no kopējiem uzņēmuma realizācijas apjomiem. Šobrīd lielākie eksporta apjomi ir uz Baltijas valstīm. Savukārt krietna daļa uzņēmuma industriālās produkcijas jeb to produktu, kas nenonāk veikalu plauktos, tiek eksportēta uz Vjetnamu – tur pieprasīti ir Dobelē ražotie ekskluzīvā segmenta grīdu vaski. Tāpat industriālie produkti tiek eksportēti uz Dāniju, Islandi un Vāciju. Eksports austrumu virzienā notiek salīdzinoši nelielos apjomos, un arī tur tiek tirgoti jau minētie grīdu vaski – pārsvarā pasūtījumus Krievijā veic no Maskavas un Pēterburgas. A/s Spodrība līgumu slēgusi, piemēram, ar Krievijas automašīnu ražotāju Autovaz (АвтоВАЗ), kuram tiek piegādāti roku tīrīšanas pastas.
Līdztekus eksporta plāniem Skandināvijas valstīs, uzņēmums cer paplašināties arī Krievijā un Ukrainā.
Uzņēmuma vadība novērojusi arī Ukrainas krīzes atbalsis. Sākoties krīzei, tika atcelta krava, ko bija paredzēts sūtīt uz šo valsti. Kā skaidro uzņēmuma pārstāvji to ietekmējušas eiro kursa svārstības.
Jāatgādina, ka Seal ir Spodrības «otrs zīmols». «Īpašnieki vēlējās pilnībā mainīt zīmolu Spodrība pret Seal, taču latvieši jauno zīmolu nelabprāt pieņem, tādēļ pašlaik pastāv divi nosaukumi,» skaidro uzņēmuma vadītājs R. Krampāns. Islandieši iegādājās Dobeles rūpnīcu 2006. gadā, un 2007. gadā uzņēmums sāka tirgot produkciju ar jaunu logotipu Seal (tulkojumā no angļu val. - ronis). Arī iepriekš ronis bija Spodrības simbols.
Uzņēmuma pirmsākumi meklējami 1921. gadā, kad Rīgā tika dibināta sabiedrība apavu krēma ražošanai Mednis un biedri. Pēc Latvijas okupācijas, 1941. gadā, apvienojot un nacionalizējot vairākas fabrikas, tika izveidota Spodrība.
Pērno gadu uzņēmums noslēdza ar 2,4 miljonu eiro apgrozījumu un 333 tūkst. eiro zaudējumiem. Uzņēmumā strādāja vidēji 65 darbinieki.
#1/39
A/s Spodrība rūpnīca Dobelē atrodas kopš pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem, un pašlaik tajā tiek ražoti divi simti dažādu produktu. Db.lv piedāvā ielūkoties šī uzņēmuma ražošanas procesā.
#2/39
Kopš 2007. gada uzņēmuma produkcija tirgū tiek virzīta ar nosaukumu Seal. Tā kā latviešu pircējiem gana labs šķitis arī vecais nosaukums, pašlaik tiek izmantoti abi.
#3/39
Darbs uzņēmuma laboratorijā notiek gan pirms, gan pēc produktu ražošanas. Pirms tās šeit tiek izstrādāta produkta recepte, bet pēc - produkts tiek pārbaudīts, veicot dažādus laboratoriskus testus.
#13/39
Ražošanas process sākas ar ūdens attīrīšanu, ko paveic attēlā redzamā iekārta. Vispirms ūdeni iegūst no Spodrības artēziskā urbuma. Tad ūdens tiek atgaisots, mīkstināts un izlaists cauri speciāliem filtriem. Rezultāts – tiek iegūts ūdens ar vajadzīgo PH līmeni, tīrs no dažādiem sāļiem un piemaisījumiem.
#15/39
Astoņās stundās iekārta var nodrošināt desmit tonnas attīrīta ūdens, kas tiek uzkrāts šajā tvertnē.
#16/39
Galvenās mazgājošās vielas a/s Spodrība iegādājas no Eiropas piegādātājiem Vācjiā, Norvēģijā, Francijā, Lielbritānijā. Izejvielas tiek uzglabātas tvertnēs ar aptuveni 200 kilogramu ietilpību.
#17/39
No izejvielu tvertnēm tās tiek padotas produkta masas sagatavošanas reaktoriem, kuros notiek maisīšana un dzesēšana. Atkarībā no produkta veida svarīgs ir maisīšanas ātrums, kā arī temperatūra. Kopumā Spodrībā ir aptuveni 50 reaktori. Lielāka daļa no tiem darbojas teju nepārtraukti.
#18/39
Vienā reaktorā tiek sagatavotas aptuveni trīs tonnas produktu – tāds ir vienas partijas apjoms. Kastanim ir aptuveni desmit dažādas izejvielas, ieskaitot krāsvielas un konservantus, kā arī trīs dažādu mazgājošu vielu kombinācija. Izejvielas pārsvarā tiek ievietotas reaktoros, izmantojot sūkņus. Atkarībā no produkta maisīšanas process reaktoros ilgst aptuveni sešas stundas.
#19/39
Šeit tiek glabāts plastmasas iepakojums, kurā tiek pildīti Spodrības produkti.
#20/39
Iepakojums tiek iegādāts ārpus Latvijas – pārsvarā Igaunijā. Vēl pirms gada Spodrība iepakojumu ražoja pati, taču pēc tam uzņēmuma iepakojuma ražošanas cehs tika slēgts, bet iekārtas – pārdotas. «Iemesli – finansiāli. Izrēķinājām, ka nevaram nodrošināt tik lielus apjomus, lai atpelnītu iekārtās ieguldītos līdzekļus,» norāda R. Krampāns. Pirms sešiem gadiem taras iekārtu modernizēšanā tika piesaistīti Eiropas fondu līdzekļi, un kopumā līnijas izveide izmaksāja aptuveni 200 tūkstošus latu.
#23/39
Reaktoros sagatavotais produkts tiek padots pa šļaukām uz fasēšanas iekārtu, kas redzama attēlā.
#24/39
Vienā maiņā – astoņās stundās – fasēšanas iekārta var sagatavot apmēram piecus tūkstošus apģērbu mazgāšanas līdzekļa Kastanis pudelīšu.
#25/39
Veļas mazgāšanas līdzeklis Kastanis uz fasēšanas līnijas. Produktam tiek uzlikts marķējums un partijas numurs, lai nodrošinātu produkta izsekojamību.
#28/39
Plānveidīgi ražojot, no izejvielu saņemšanas brīža līdz gatavam produktam paiet aptuveni desmit dienas, savukārt, ļoti intensīvi ražojot, to iespējams paveikt divās dienās – pirmajā dienā produkts tiek sagatavots reaktoros, bet otrā dienā – fasēts.
#29/39
Mazāk zināmu produktu vidū ir, piemēram, Aina WC, kas paredzēts tualetes podu, vannu un fajansa izlietņu tīrīšanai. Šis produkts Spodrības portfelī ir jau desmit gadus, un, viesojoties uzņēmuma ražotnē Dobelē, šo produktu pirmo redzējām slīdam par fasēšanas lenti. Šis ir viens no produktiem, kura noiets pārsvarā ir Latvijas tirgus, savukārt iepriekš tas tika eksportēts uz Krieviju, Ukrainu un Gruziju. «Vēl līdz šai dienai trenkājam pasūtītājus, lai atgūtu finanšu līdzekļus,» atzīst Raimonds Krampāns. Viņš visai skeptiski raugās uz, piemēram, Krievijas uzņēmumiem, jo, kā rāda Spodrības vadītāja pieredze, šie partneri nereti neiekļaujas noteiktajos norēķinu termiņos.
#30/39
Kad produkti safasēti, tie gatavi tirdzniecībai. Pirms tam tie tiek uzglabāti noliktavā turpat Dobelē, vai arī - noliktavā Ķekavā.
#37/39
Uzņēmuma produkcijas stends - ar apavu krēma ražošanu ir saistāma 1921. gadā dibinātā uzņēmuma vēsture.
#38/39
Zilgme ir viens no visvairāk pārdotajiem Spodrība produktiem.
#39/39
Gatavā produkcija. Veļas mazgāšanas pulveris Kastanis ir jaunākais Spodrības produkts. To ražo cita rūpnīca pēc Spodrības pasūtījuma. «Nākotnē varētu papildināt ziepju, trauku mazgājamo līdzekļu klāstu. Sekojam līdzi, ko tirgū pieprasa, to arī ražojam. Ja nevaram ražot paši, tad pasūtam produkta ražošanu citur,» stāsta R. Krampāns.