Šonedēļ Db.lv piedāvā ielūkoties pagājušā gada nogalē atvērtajā Dobeles dzirnavnieka spageti ražotnē, kuras izveidē ieguldīti vairāk nekā 4,8 miljoni eiro un kura pagaidām ir vienīgā lielā spageti ražotne Latvijā.
Vienā stundā ražotne, kas izvietota vertikāli, proti, četros stāvos, var sagatavot trīs tonnas gatavas produkcijas, taču pagaidām spageti ražošanas līnija darbojas ar 30% noslodzi. Noslodzes palielināšana līdz 60% - 70% tiek plānota gada laikā, Db.lv stāstīja uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils.
Vairāk par spageti ražošanas procesu uzziniet, aplūkojot galeriju augstāk!
Kopumā pašlaik ārpus Latvijas robežām tiek eksportēti līdz 90% no saražotajiem spageti. Lielākā daļa produkcijas nonāk Baltijas valstīs un Skandināvijā, taču daļa ceļojot arī uz tā dēvētajām attīstības valstīm Āzijā un Āfrikā.
Jau vēstīts, ka kopējās investīcijas spageti ražotnē ir 4,86 miljoni eiro, no kuriem 3,8 miljoni eiro investēti tehnoloģijās un iekārtās. Spageti ražotne tapusi nepilnu divu gadu laikā.
Uzņēmuma apgrozījums 2012. gadā veidoja 62,2 miljonus latu jeb 88,5 miljonus eiro. Uzņēmuma peļņa bija 1,4 miljoni latu jeb 1,9 miljoni eiro. Uzņēmumā vidēji strādāja 186 darbinieki, liecina Lursoft dati. Finanšu rezultāti par 2013. gadu pašlaik vēl nav pieejami.
Dobeles dzirnavnieks atklāts 1976. gadā kā Jelgavas labības kombināts. Kopš 2008.gada uzņēmuma īpašnieks ir Igaunijas miltu pārstrādes uzņēmums Tartu Mill.
#1/50
Db.lv lasītājiem šonedēļ piedāvājam ielūkoties Dobeles dzirnavnieka jaunatklātajā spageti ražošanas cehā, kurš darbu sāka pērnā gada rudenī un kura izveidē ieguldīti vairāk nekā 4,8 miljoni eiro.
#2/50
Grauds ir visa pamatā. Tā ceļš uzņēmumā sākas ar graudu pieņemšanu un pārbaudi laboratorijā.
#3/50
Atšķirīgu Dobeles dzirnavnieka produktu ražošanā izmanto dažādus graudus. Ik gadu uzņēmums pārstrādā aptuveni 150 tūkstošus tonnu graudu, tostarp kviešus, miežus, auzas un citus graudaugus.
#4/50
Šobrīd Dobeles dzirnavniekā tiek ražoti divu veidu spageti – 1,2 milimetru diametra spageti jeb Nr. 5 un 1,7 milimetru diametra pasta jeb Nr.7. Spageti tiek ražoti gan no mīkstajiem, gan no cietajiem kviešiem.
#5/50
Uzņēmumā atrodamas divas laboratorijas - viena, kurā tiek pārbaudīta pieņemto graudu kvalitāte un otra, kurā notiek jau samalto miltu, kā arī citas saražotās produkcijas izvērtēšana.
#9/50
Nākamais ražošanas posms ir graudu malšana Dobeles dzirnavnieka dzirnavās. Jaunās mīksto kviešu dzirnavas tika uzstādītas 2011.gadā, savukārt pavisam drīz uzņēmums pabeigs darbu arī pie cieto kviešu dzirnavām.
#10/50
Patlaban uzņēmums diennaktī spēj pārstrādāt līdz 400 tonnām graudu.
#11/50
Vidēji uzņēmumā dzirnavas darbojas ar aptuveni 80% noslodzi, tādējādi uzņēmumam vēl ir rezerve, lai kāpinātu kopējo ražošanas jaudu, norādīja Dobeles dzirnavnieka vadītājs Kristaps Amsils.
#14/50
Graudu malšanas procesā no tiem tiek iegūti četri produkti - vajadzīgās kvalitātes milti; manna, ko iegūst no grauda kodola; tumšie milti, kurus izmanto lopbarībā; kā arī klijas. Tādējādi grauds tiek izmantots pilnībā.
#15/50
Savukārt pastas ražošanas līnija izkārtota vertikāli, proti, tā atrodas vairākos stāvos. Līnijas augšējā stāvā notiek spageti mīklas sajaukšana, bet pirmajā stāvā jau gatava pasta tiek fasēta un nosūtīta uz noliktavu.
#16/50
Augšējā stāvā no iepriekš samaltajiem miltiem un ūdens lielā maisītājā tiek gatavota pastas mīkla. Attēlā redzams mīklas maisītājs.
#17/50
Spageti receptē ir divas sastāvdaļas - milti un ūdens. Pastai, kas tiek ražota no mīkstajiem kviešiem, vēl bez ūdens nelielā daudzumā tiek pievienota arī dabīgā krāsviela – kurkuma, kas piešķir dzelteno nokrāsu.
#19/50
Iekārtas ražotnes pirmajās stāvā, kur notiek spageti mīklas sajaukšana.
#21/50
Spageti ražotnes augšējā stāvā notiek spageti mīklas sajaukšana.
#22/50
Mīklas sajaukšanai nepieciešamas aptuveni 15 minūtes. Pēc tam masa tiek padota ierīcei, kas no tās izveido vajadzīgo spageti formu.
#23/50
Iekārtā ir speciālas veidnes, kas no mīklas izspiež vajadzīgo gareno spageti formu.
#24/50
Attēlā - vajadzīgajā formā izspiesti spageti. Tagad var sākties to ceļš lejup pa ražošanas līniju. Šajā ražošanas posmā spageti tiks izkaltēti, un kaltēšanas procesā gaisa karstums iekārtā maksimāli sasniedz 93 grādus pēc Celsija.
#25/50
No mīklas pagatavošanas brīža līdz gatavam produktam nepieciešamas aptuveni sešas ar pusi stundas.
#27/50
Lai izkaltētu visus spageti, tie tiek kārti uz speciāliem stieņiem. Kopumā līnijā ir aptuveni divi tūkstoši šādu stieņu.
#28/50
Šādu, vēl nesagrieztu, spageti garums ir 1,2 - 1,3 metri.
#29/50
Caurules, kas nodrošina spageti kaltēšanai nepieciešamo karstumu.
#31/50
Kopumā, darbojoties ar maksimālu noslodzi, spageti ražošanas iekārta vienā stundā var saražot līdz trīs tonnām pastas.
#32/50
Spageti ražošanas process, izņemot fasēšanu, ir pilnībā automatizēts un to pārrauga viens cilvēks.
#33/50
Attēlā augšējā daļā redzami vēl nesagriezti spageti, kas vēl uzkārti uz jau pieminētajiem stieņiem, bet fotogrāfijas apakšā redzami sagriezti makaroni, kurus iekārta jau sadalījusi pēc svara.
#34/50
Pēc tam ar speciālu nazi tiek nogriezts vajadzīgais spageti garums. Pāri palikušo pastu transportē augšup, lai to atkal samaltu miltos un novirzītu otrreizējā ražošanā. Tādējādi tiek novērsti ražošanas zudumi.
#35/50
Sagriezti un sasvērti makaroni ceļā uz fasēšanas līniju.
#36/50
Pašlaik spageti ražošanas līnija strādā ar aptuveni 30% noslodzi. 90% no saražotajiem spageti apjomiem tiek eksportēti. «Līnijas jauda ļauj ar spageti apgādāt gan visu Latviju, gan pārējās Baltijas valstis,» norāda Dobeles dzirnavnieka valdes priekšsēdētājs.
#37/50
Papildu darbarokas ir nepieciešamas fasēšanas procesā.
#38/50
Vienā minūtē var safasēt aptuveni 110 spageti paciņas.
#40/50
Fasēšanas iecirknī darbinieku primārais uzdevums ir salikt spageti paciņas uz paletes, lai sagatavotu produkciju ceļam uz noliktavu.
#41/50
Tāpat viens darbinieks uzrauga fasēšanas iekārtas tehnisko stāvokli.
#42/50
Iekārta fasē spageti, kas jau iepriekš sasvērts atbilstoši nepieciešamajam svaram.
#46/50
Pēc tam jau safasēti spageti dodas uz uzņēmuma noliktavu.