Trojas šūpuļzirdziņš jau «izvizinājis» vairākas Latvijas iedzīvotāju paaudzes, taču cīņas ar pūķiem un citi varoņdarbi šajā zirgā paveicami arī mūsdienu bērniem, turklāt arī «jātniekiem» Igaunijā, Somijā, Vācijā un Korejā. Db.lv viesojās uzņēmumā Troja, kur tiek ražota šī rotaļlieta.
Uzņēmums Troja, kas patlaban izgatavo arī mēbeles, ceļazīmes un sporta inventāru, savu darbību sāka ar šī zirdziņa ražošanu. Patlaban šūpuļzirdziņa ražošanas rekordapjomi uzņēmumam jau ir aiz muguras, un vidēji mēnesī tiek saražoti vairāki simti zirdziņu, taču «ziedu laikos» tika ražoti vairāki tūkstoši šo rotaļlietu, Db.lv stāstīja uzņēmumā. Vairāk par to, kā notiek zirdziņa ražošanas process, uzziniet, aplūkojot fotogaleriju augstāk!
Šo šūpuļzirdziņu Troja ražo aptuveni 40 gadus, un šajā laikā uzņēmums izgatavojis vairāk nekā vienu miljonu šo rotaļlietu. Laika gaitā klasiskajam zirgam pēc klientu pieprasījuma pievienojies arī Ojārs, kam vējā plīvo krēpes, kā arī citi zvēri, piemēram, lācis, vērsis, zilonis un zebra. Klasiskais zirdziņš Latvijas tirgū gan palicis nepārspēts, tam seko Ojārs.
Galvenokārt koka zirdziņi tiek pārdoti vietējā tirgū, un tirdzniecībā uz ārzemēm dodas aptuveni 20% no visiem saražotajiem šūpuļzirdziņiem.
Šūpuļzirdziņš kā produkts ir saprotams visos tirgos, un ar tiem šūpojas bērni dažādās ārvalstīs. Vēsturiski gan šūpošanās inventārs nācis no 17. gadsimta Anglijas, kad to izmantoja turīgu ģimeņu bērni kā trenažieri līdzsavaram pirms kāpšanas īsta zirga mugurā.
Vietējā tirgū šūpuļzirdziņš tiek pārdots gan ar Trojas, gan ar Latvijas finiera preču zīmi, taču ārvalstīs tas tiek tirgots ar Latvijas finiera zīmolu.
Uzņēmums SIA Troja dibināts uz Valsts uzņēmuma Troja bāzes, un pērn apgrozīja 11,9 miljonus latu, savukārt peļņa veidoja vairāk nekā 727,9 tūkstošus latu. Pērn uzņēmumā strādāja vidēji 95 darbinieki. Latvijas finierim uzņēmumā pieder 50% daļu.
#1/48
Gana daudziem Latvijas iedzīvotājiem viena no bērnības atmiņām saistās ar šo rotaļlietu. Lai arī savus «ziedu laikus» jau pārdzīvojis, koka šūpuļzirdziņš priecē arī mūsdienu bērnus, turklāt nelielos apjomos tiek arī eksportēts. Šonedēļ piedāvājam aplūkot, kā top nu jau par klasiku kļuvišais šūpuļzirdziņš.
#2/48
Koka šūpuļzirdziņš tiek ražots Bauskas ielā 143, uzņēmumā Troja, kura lielākais dalībnieks ir Latvijas finieris. Šūpuļzirdziņš tiek ražots no bērza skaidas, savukārt process sākas no visai baisa nosaukuma ierīces - giljotīnas. Tā sacērt materiālu - skaidu plāksnes - vajadzīgajā lielumā. Zirdziņš tiek ražots, izmantojot a/s Latvijas finieris un RSEZ SIA Vermers ražoto bērza skaidu, Db.lv stāstīja uzņēmuma pārstāve Ginta Gūtmane.
#3/48
Kad vajadzīgais izmērs iegūts, skaidu plāksnes tiek salīmētas kopā. Attēlā redzami līmvalči, cauri kuriem tiek izlaistas skaidas. Šis ir viens no svarīgākajiem procesiem. «Ja bloks ir pareizi salīmēts, tad vēlāk problēmu nav. Taču, ja līmēšanā pieļauta kļūda, neizdosies vairāk neviens zirdziņa izgatavošanas posms,» stāsta meistars.
#4/48
Kopā tiek līmēti vairāki skaidu slāņi, tāpat dažāds ir arī skaidu šķiedru virziens. Pārsvarā, lai izveidotu vienu bloku, nepieciešamas aptuveni desmit skaidu kārtas.
#5/48
Pēc tam, kad skaidu plāksnes ir noteiktā secībā salīmētas kopā, notiek to saspiešana ar presi. Zirdziņa ražošanā tiek izmantotas vairākas preses, un katras no tām rada noteiktas formas bloku, no kura tālāk ražos šūpuļzirdziņam nepieciešamās detaļas.
#6/48
Piemēram, šī prese izveido plakanas formas detaļu, kas vēlāk tiks izmantota zidziņa galvas izgatavošanā.
#7/48
No šīs preses iegūst tādas formas bloku, no kura vēlāk varēs izgatavot šūpuļzirdziņa kājas.
#8/48
Šeit top bloks, no kura vēlāk varēs izveidot rotaļlietas slieci - detaļu, kas ļauj zirdziņam šūpoties. Šis process notiek dažu sekunžu laikā, un tajā svarīga, piemēram, temperatūra, taču to un tamlīdzīgus faktorus nosaka ierīce, kurā vajadzīgie rādītāji jau ir ieprogrammēti.
#9/48
Gatavie bloki, no kuriem vēlāk izgriezīs vajadzīgās zirdziņa detaļas.
#10/48
«Labajos laikos» viena mēneša laikā saražoja vairākus tūkstošus šūpuļzirdziņu, un ražošanas process esot noritējis nepārtraukti, taču patlaban mēnesī tiek saražoti daži simti šūpuļzirdziņu. Aktīvāka šūpuļzirdziņu ražošana esot bijusi pirms aptuveni desmit gadiem. Attēlā - ar speciālu iekārtu no sapresētā materiāla jau sazāģētas šūpuļzirdziņa slieces. Pa kreisi no iekārtas redzams vēl nesagriezts materiāls, bet pa labi - jau gatavas slieces. Tas pats notiek arī ar citiem blokiem.
#11/48
No sapresētā materiāla gatavas, izgrieztas zirdziņa «kājas».
#14/48
Rezultātā iegūst šādu detaļu, kurai ir noapaļoti stūrīši.
#15/48
Lai galdniecības iecirknis, kurā strādā viens operators, varētu saražot 500 zirdziņus, ir nepieciešama aptuveni viena nedēļa.
#16/48
Faktiski ražošanas jauda ir lielāka nekā patlaban tagad tiek izmantota.
#17/48
Viens zirdziņš sastāv no septiņām dažādām sastāvdaļām - slieces, kājām, galvas, šķēršļa, sēdītes, muguras, virpotajiem kociņiem.
#18/48
Attēlā redzamas šūpuļzirdziņa kājas, kas pieslīpētas speciālā iekārtā. Pieslīpēšana nepieciešama, lai visas detaļas būtu vienādas.
#20/48
Virpotie kociņi, kurus izmanto, lai: - piestiprinātu tos pie zirga galvas un lai bērns šūpojoties varētu pie tā turēties; - izveidotu atbalstu zirdziņa sēdeklītim.
#23/48
Visas iekārtas ir paša uzņēmuma izgatavotas. Kopumā šūpuļzirdziņa ražošanā tiek izmantotas septiņas dažādas slīpmašīnas.
#26/48
Kājiņas tiek salīmētas kopā ar šķērsli. To dara ar speciālas preses palīdzību.
#28/48
Visas šūpuļzirdziņa detaļas ir vienādas, atšķirīgas mēdz būt vienīgi rotaļlietu galvas - zirgi, ziloņi, lāči u.c.
#29/48
Attēlā redzams, kā notiek galvas krāsošana - speciāla krāsa tiek «uzspiesta» zirga koka galvai ar spiedi. Šeit tiek izmantots roku darbs. Krāsošana ir visilgākā no visiem ražošanas posmiem, turklāt visvairāk laika nepieciešams krāsas sagatavošanā. Krāsas tiek izgatavotas no speciāla pulvera, kas nav kaitīgs bērniem un neizplūst pēc lakošanas.
#30/48
Šī presforma tiek izmantota, lai zirdziņa galvai «uzspiestu» melnās krēpes, acis un melnos «lāsumiņus».
#31/48
Presforma, kas tiek izmantotu, lai «uzpiestu» zirga galvai sarkanos iemauktus. Kad zirga galva nokrāsota, tai vienu dienu ir jānožūst.
#32/48
Šūpuļzirdziņa galva pirms un pēc krāsošanas. Lai zirga galva būtu pilnīga, tai vēl nepieciešams kociņš, pie kura bērns šūpojoties var turēties.
#35/48
Dažādas šūpuļzirdziņu galvas, tostarp lācis, vērsis, zebra un eksotisks zilonis. Patlaban pārdošanā ir pieejami visi «Trojas» zvēri.
#41/48
Tiktāl šūpuļzirdziņš ir samontēts divās atsevišķās daļās - zirdziņa kājas savienotas ar sliecītēm, savukārt galva savienota ar sēdīti. Lai zirdziņu nolakotu, abas daļas tiek saskrūvētas kopā divās vietās. Pēc lakošanas un nožūšanas zirdziņš atkal tiks sadalīts divās daļās, lai to varētu vieglāk transportēt, taupot telpu.
#43/48
Pēc tam zirdziņš tiek «vests» uz lakošanu. Tiesa gan, uz šīm stalažām parasti atrodas ap simts zirdziņiem, lai tie uz lakotavu nav jānes pa vienam.
#44/48
Šeit notiek lakošana. Kad laka nožuvusi, šūpuļzirdziņšz ir gatavs.
#45/48
Tam tiek pievienotas skrūves, lai varētu savienot kājas un slieces ar galvu un sēdīti.
#46/48
Rotaļlieta tiek transportēta vēl nesaskrūvēta, lai taupītu vietu.