Latvijā īstā rupjmaize neiznīks, un to apliecina stabilais pieprasījums mazajās maizes ceptuvēs, kuru akcentē arī maizes ceptuves Lāči saimnieks Normunds Skauģis.
Šonedēļ rubrikā Kā top? portāls Db.lv piedāvā aplūkot, kā top īstā rupjmaize Lāču maizes ceptuvē.
«Rudzu maizes tirgus pašlaik ir stabils - nepaliek ne lielāks, ne mazāks,» Db.lv stāstīja maizes ceptuves Lāči saimnieks Normunds Skauģis, norādot, ka rupjmaize ir produkts, kura tirdzniecības apjomi nav atkarīgi no sezonas. Īstā rupjmaize ir visvairāk ceptā un pārdotā maize Lāčos. Šī maize tiek cepta dažādu izmēru kukulīšos, tāpat to izmanto, gan gatavojot grauzdiņus, gan rīvmaizi.
Kopumā Lāčos ik dienas tiek uzceptas piecas sešas tonnas dažādu veidu maizes. Visas sastāvdaļas, izņemot sāli un cukuru, tiek pirktas Latvijā.
Maizes ceptuve Lāči dibināta 1993. gadā.
#1/32
«Rupjmaize ir pamatīgs un diezgan cimperlīgs produkts. Nav tādu lietu tās sagatavošanas procesā, ko varētu izdarīt pavirši – tūlīt maizes kukulītī tas būs redzams. Svarīgi ir visi darbi,» tā, izrādot maizes ražotni Lāči, Db.lv stāstīja uzņēmuma vadītājs Normunds Skauģis. Attēlā - maizes meistars sagatavo kukulīti likšanai krāsnī.
#2/32
Maizes izdošanās process sākas ar izejvielu izvēli. Īstā rupjmaize Lāčos tiek gatavota no Latvijas izejvielām, tikai sāls un cukurs nāk no ārvalstīm.
#3/32
Ieraugam lēnām lej virsū karstu ūdeni. Šāda maizes plaucēšanas tehnika tiek izmantota visos Latvijas novados.
#4/32
Attēlā - N. Skauģis Lāču raudzētavā. Šis ir pirmais posms rupjmaizes mīklas sagatavošanā - te maize tiek plaucēta. Plaucēšanas laikā rodas cukuri, kas vēlāk «baro» raugus. Plaucēšana nodrošina arī skābo garšu, kā arī ilgāku maizes uzglabāšanu.
#6/32
To, cik plaucējums veido no maizes sastāva, nosaka maizes receptūra, kas katrā maizes ceptuvē atšķiras.
#7/32
Tad, kad masa labi samaisīta, sāk veidoties mazi burbulīši. Tas nozīmē - process rit veiksmīgi.
#8/32
Tad masai ļauj atdzist līdz 30 - 40 grādu pēc Celsija temperatūrai, un tas ilgst aptuveni divas stundas.
#9/32
Īstās rupjmaizes mīklai klāt tiek likts arī rūgšanas procesu veicinātājs - sakasnītis jeb iepriekšējā cepiena mīkla, kas palikusi uz abras malām.
#11/32
Šādi izskatās mīkla jau rūgšanas procesā. Rupjmaizes sastāvā ir jābūt 95% rudzu miltu.
#12/32
«Rupjmaizei ir maz sastāvdaļu. Ja skatās uz iepakojuma, rupjmaizei ir viens no «īsākajiem» sastāviem. Turklāt, jo īsāk – jo labāk. Milti, iesals, cukurs, sāls, ķimenes – ja māk, tad no šī var maizi uzcept,» stāsta N. Skauģis.
#15/32
«Kad mīkla ir uzrūgusi, to samīca un liek koka abrā, kā vecos laikos,» stāsta N. Skauģis. Agrāk vecmāmiņas abru ar mīklu sedza segās, lai tā labāk «augtu», taču Lāčos telpas ir pietiekami siltas, tādēļ segas mīklai virsū netiek klātas.
#16/32
Kopumā Lāčos ik dienas tiek uzceptas piecas sešas tonnas dažādu veidu maizes.
#17/32
Maizes klaipiņus no mīklas meistari sagatavo ar rokām. Vienu abru mīklas kukulīšos pārveido diezgan ātri - mīklai nedrīkst ļaut uzrūgt par daudz.
#18/32
«Īsta rupjmaize nav veidojama ar mašīnām,» pārliecināts N. Skauģis.
#21/32
Atkarībā no maizes veida un lieluma, maize tiek cepta no vienas līdz divām stundām. Maizi Lāčos cep mūra krāsnī uz klona.
#22/32
Maizes kopējais gatavošanas laiks ilgst līdz pat 36 stundām.
#24/32
Lāčos aptuveni vienādās proporcijās cep gan mazākos (viena kilograma), gan lielākos (divu un vairāk kilogramu) kukulīšus.
#26/32
Jo lielāks kukulis – jo labāka mazie, apliecina N. Skauģis. Lielāki kukuļi arī ilgāk jācep, turklāt tie ilgāk dziest. Lielais klaips atšķirās no mazajiem ar to, ka tiem ir labāka mīkstuma porainība, proti sīko un lielo poru attiecība lielajos kukuļos esot labāka. Šādu maizi organismam ir vieglāk uzņemt.
#27/32
Rupjmaizi iesaka ēst nevis svaigu, bet otrā, trešā dienā pēc izcepšanas, stāsta Lāču saimnieks. Tādēļ viņš iesaka veikalu plauktos nemeklēt svaigāko, bet gan vecāko maizi, jo ar laiku no kukulīšiem izdalās asākās skābes.
#28/32
Rupjmaize ir bagāta ar B grupas vitamīniem, ar dažādām skābēm, tostarp pienskābi, ar uzturvielām, kas nepieciešamas , lai ēdājiem būtu enerģija. Galvenā lieta – rupjmaizē ir daudz šķiedrvielu, kas pretstatā banānos un ābolos esošajām šķiedrvielām zarnu traktā tiek izmantotas lēni un ilglaicīgi, skaidroja maizes cepšanas eksperts.
#29/32
Maize vēlāk ar speciālas iekārtas palīdzību tiek sagriezta rikās un safasēta. Šis posms gan ir automatizēts.