Šobrīd bērnu ikdiena skolā ir krietni atšķirīga nekā pirms desmit un vairāk gadiem, nākas atzīt, sēžoties pie digitālā galda un sekojot «skolotāju» uzdevumiem uz interaktīvās tāfeles, uz kuriem atbildes jāsniedz ar «balsošanas pults» palīdzību. Šonedēļ Db.lv rubrikā «Kā top?» piedāvā aplūkot, kā uzņēmumā Lielvārds tiek izstrādāti digitālie mācību materiāli skolām.
Digitālo mācību materiālu izstrāde ir viena no jomām, kur Latvija apsteigusi savus kaimiņus Baltijas valstīs, tāpat esam pirmie Austrumeiropā, stāsta uzņēmuma Lielvārds valdes priekšsēdētājs Aivars Gribusts. Viņš norāda, ka šajā jomā var sniegt padomus, piemēram, lietuviešiem un igauņiem. Iespējams, Igaunijā lielāks uzsvars bijis uz pašu tehnoloģiju ieviešanu, kamēr Latvijā aktīvi strādāts pie skolotāju apmācības, mācību materiālu izstrādes.
Kopumā, lai izstrādātu, digitālo mācību materiālu latviešu valodā 1. klasei, galvas un prasmes kopā liek seši cilvēki, tostarp datorgrafiķe un programmētājs. Paša ražošanas procesa aprakstu un fotogrāfijas aplūkojiet galerijā augstāk! Turpat arī skatiet, kādas tehnoloģijas tiek izmantotas vai drīzumā izmantos Latvijas skolās.
Pašlaik Lielvārds ir veicis interaktīvās tāfeles instalācijas 1700 klasēs, un šī ir arī visplašāk izmantojamā tehnoloģija Latvijas skolās pašlaik. Tāda aktivitāte kā digitālais galds, ap kuru bērni var sēsties un kopīgi risināt dažādus uzdevumus, izmaksā krietni dārgāk un pašlaik Latvijā nav izplatīta. A. Gribusts gan norāda, ka interese par šīs tehnoloģijas izmantošanu mācību procesā no skolotāju puses esot liela. Līdzīgi ir arī ar «balsošanas pultīm», kuras bērni var izmantot, sniedzot atbildes uz jautājumiem. Šīs atbildes skolotājam arī viegli apkopot. Skolotājs redz, cik ilgu laiku katrs no bērniem ir pavadījis, apsverot atbildi, cik % no klases atbildējuši pareizi u.tml. Tāpat skolotājs var pats pielāgot digitālos materiālus.
«Labā ziņa ir tā, ka, izmantojot šos materiālus, tiek būtiski ekonomēts laiks. Tas varbūt nākotnē dotu iespēju ieviest vienpadsmit klašu izglītību divpadsmit klašu vietā,» uzskata A. Gribusts.
Pirmās interaktīvās tāfeles Lielvārds instalēja 2006. gadā. Katru gadu Latvijā tiek instalētas 200 – 300 jaunas tāfeles jau klāt esošajām. Tādējādi, ņemot vērā, ka digitalizēšanās notiek ar katru gadu straujāk, visas Latvijas skolas varētu būt aprīkotas ar šādām tehnoloģijām pēc desmit gadiem, prognozē Andris Gribusts, Lielvārds Kompetences centra vadītājs. Pašlaik aptuveni 10 – 15% Latvijas skolu klašu ir digitāli risinājumi.
Pašlaik puse lejupielāžu notiek interneta vidē, bet otru pusi izmantoto materiālu nopērk kompaktdisku veidā.
SIA Lielvārds 2012. gada apgrozījums bija 1,2 miljoni latu, bet peļņa pēc nodokļu nomaksas – 142 tūkstoši latu. Uzņēmumā vidēji strādāja 26 cilvēki. SIA Lielvārds reģistrēts 1992. gadā. Tā pamatkapitāls ir 10 tūkstoši latu.
#1/31
Tehnoloģiju un digitalizācijas laikmets pilnā sparā uzņem apgriezienus arī Latvijā, tādēļ šonedēļ rubrikā Kā top? piedāvājam «doties» uz Lielvārdi, kur uzņēmumā Lielvārds tiek radīta mācību viela Latvijas bērniem. Šoreiz rubrikā Kā top? aplūkojiet, kā tiek sagatavoti digitālie mācību materiāli!
#3/31
Digitālo materiālu tapšanas procesu Db.lv skaidroja uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Andris Gribusts.
#4/31
«Pamatdokuments, kas tiek izmantots mācību materiālu sagatavošanā, ir izglītības standarts, un atbilstoši šim standartam tiek izstrādāti visi mācību materiāli, tāpat radītie produkti tiek saskaņoti Izglītības un zinātnes ministrijā,» stāstīja A. Gribusts.
#5/31
Kopš 2007. gada līdztekus ar klasiskajām mācību grāmatām Lielvārdā rada arī digitālos mācību līdzekļus. Laikā, kad Lielvārdē viesojās Db.lv, tika izstrādāti digitālie materiāli latviešu valodā 1. klasei. Darbs pie dažu mācību tematu izstrādes vēl nav pabeigts. Tas varētu noslēgties pēc trīs mēnešiem.
#6/31
Digitālie mācību materiālu tapšanas sākumposmā darbs uzticēts Egīnai Birzgalei, kas iepriekš desmit gadus strādājusi skolā. Viņas uzdevums ir rast idejas par to, kā mācību materiālu, kas atrodams izprintētā grāmatā, vizualizēt digitālā formātā. Lai to paveiktu, tiek skatīti mācību grāmatu attēli, dzejoļi un pārējais saturs, lai izdomātu uzdevumus, kas jāveic skolēnam. «Lai bērnam ir interesanti un lai ir kaut kas vairāk nekā grāmatā,» stāsta E Birzgale.
#7/31
Vispirms idejas, kā materiāls varētu izskatīties digitālā formātā, tiek liktas uz papīra.
#8/31
Pēc tam ar speciālas programmas palīdzību tiek mēģināts tās iedzīvināt datorā. Piemēram, ilustrācijas to māksliniece atsūta jau digitālā formātā. Tās tiek liktas kopā ar uzdevumiem.
#9/31
Pēdējais posms ir digitālo materiālo lejupielādei paredzēto materiālu ikonu izveidošana.
Kopumā pie digitālo mācību materiālu izstrādes strādā seši cilvēki.
#10/31
Kad uzdevumu pamats ir gatavs, darbs jāapstrādā datorgrafiķei, kas padara materiālu vizuāli glītāku. «Tas, ko autors ir izdomājis, kas varētu būt skolēnu aktivitāte, šeit tiek sagatavots tā, lai pēc tam varētu publicēt. Šajā posmā izmanto speciālu programmatūru,» stāsta Lielvārds vadītājs. Tāpat digitālajos materiālos ir arī skaņas faili, kurus ierunā Dailes teātra studijā. Tiesa gan, ierunātāji nav aktieri, bet citi Lielvārds peaicināti cilvēki, kuriem ir laba dikcija. Aktieri netiek aicināti, lai taupītu finanšu līdzekļus. Lai ierunātu digitālu materiālu bērniem, vajagot aptuveni četras dažādas balsis.
#11/31
Aptuveni puse no visiem materiāliem tiek lejuplādēti Lielvārds digitālajā bibliotēkā, savukārt otra puse tiek pirkta kompaktdiskos. Šos diskus ieraksta un apdrukā pats Lielvārds uzņēmuma atzarā Rīgā. Parasti kompaktidiski tiek ražoti, sekojot tā brīža pieprasījumam un neveidojot uzkrājumus noliktavā.
#12/31
Šādi izskatās Lielvārdsdigitālā bibliotēka. Tajā ienākt var, izmantojot kādu no autorizēšanās iespējām, piemēram, eKlasi vai Facebook.
#13/31
Šobrīd bērnu ikdiena skolā ir krietni atšķirīga nekā pirms desmit un vairāk gadiem - nākas atzīt, sēžoties pie digitālā galda un sekojot «skolotāju» uzdevumiem uz interaktīvās tāfeles.
#14/31
Tāpat Db.lv ir iespēja vērot, kā imitētā mācību procesā tiek izmantotas «balsošanas pultis» - ar šo ierīci bērni var sniegt atbildes uz jautājumiem, kas redzami uz interaktīvās tāfeles.
#15/31
Ar šo pulšu palīdzību bērni var «iesūtīt» savas atbildes, turklāt skolotājs var arī sajaukt jautājumu secību, lai bērni nevarētu cits no cita noskatīt pareizo atbildi. Vēlāk rezultāti parādās uz interaktīvās tāfeles, kur skolotājam ir iespēja redzēt, kādas atbildes kurš bērns sniedzis, cik atbildes bijušas pareizas, cik - kļūdainas u.tml.
#16/31
Pašlaik darbam ar šādām tehnoloģijām apmācīti apmēram pieci tūkstoši Latvijas skolotāju. A. Gribusts pauž, ka šajā jomā latvieši ir apsteiguši savas kaimiņvalstis, arī igauņus. Igaunijā līdz šim vairāk investēts pašās tehnoloģijās, kamēr Latvijā - materiālu sagatavošanā, skolotāju apmācībā utt.
#17/31
Attēlā redzams digitālais galds. Pašlaik Latvijā tādu gan nav daudz, stāsta Lielvārds vadītājs. Šāds galds maksā aptuveni 6000 eiro, un ir uzskatāms par nopietnu investīciju. «Sarunās ar skolām stāstam, ka tā ir ilgtermiņa investīcija,» norāda A. Gribusts.
#20/31
Interaktīvā tāfele skola izmaksātu no pusotra līdz pieciem tūkstošiem eiro, atkarībā no komplektācijas, stāsta A. Gribusts. Viņš uzsver, ka interaktīvās tāfeles darbojas un nenoveco vairākus gadus, kā piemēru minot pirmās šāda veida tāfeles, kas uzstādītas Latvijā pirms astoņiem gadiem - tās arvien vēl darbojas.
#21/31
Lielvārds komandas izveidots uzdevums uz digitālās tāfeles.
#22/31
Dažādus uzdevumus demonstrē Egīna Birzgale, kas izstrādā ideju, kā mācību materiāls, kas atrodams printētās grāmatās, varētu tikt pārnests digitālā formātā.
#25/31
Zaļā tāfele Lielvārdes pamatskolas latviešu valodas kabinetā tagad tiek izmantota kā ziņojumu dēlis, jo darbs notiek galvenokārt, izmantojot interaktīvo tāfeli, stāsta Santa Mežvēvere, latviešu valodas skolotāja.
#26/31
Pamatskolā, kur ir 300 bērni, pašlaik ir septiņas interaktīvās tāfeles, kas ir diezgan liels apjoms.
#27/31
«Bērniem ir interesantāk, un viņi to augstu novērtē, jo ir pieraduši pie tehnoloģijām, ap kurām tagad griežas visa pasaule. Skola nedrīkst būt arhaiska. Mācību procesā, protams, var izmantot arī krītu un parasto tāfeli, taču tiklīdz klasē parādās kaut kas interesantāks, tad uzreiz piesaista uzmanību,» uzskata skolotāja S. Mežvēvere.
#28/31
Uzdevumi nemaz tik viegli nav - bērni lauza galvas, atbildot uz jautājumiem ar «balsošanas pults» palīdzību.