Jelgavas autobusu ražotājs AmoPlant, kurš atzīst, ka šeit ražotie autobusi kvalitātes ziņā pielīdzināmi vismaz Mercedez-Benz, cerības pašlaik saista ar Мосгортранс iepirkumu Maskavas pilsētas autobusu parka paplašināšanai. Tikmēr Db.lv piedāvā ielūkoties, kā uz montāžas līnijas, kas sastāv no 15 posmiem, tiek ražoti autobusi.
AmoPlant ražo četru modeļu autobusus – AmoPlant Ambassador SB 180, AmoPlant Ambassador SB 200, VDL Citea 120 un VDL Citea LLE 120, taču laikā, kad ražotnē viesojās Db.lv, tika ražoti četri Ambassador SB 200 modeļa autobusi, kuru pabeigšana plānota gada sākumā.
Montāžas procesu AmoPlant ražotnē Jelgavā skatiet galerijā augstāk!
Pašlaik AmoPlant ir apgādājis Jelgavu ar 44 un Jūrmalu ar četriem autobusiem. Tāpat ražotnē samontēti desmit VDL Citea zīmola autobusi pēc VDL pasūtījuma.
AmoPlant Ambassador pilnībā komplektēta autobusa cena ir 210 tūkstoši eiro. Lai arī cena ir augstāka nekā dažu citu ražotāju autobusiem, AmoPlant pārstāvji norāda, ka šiem autobusiem ir salīdzinoši mazs svars, kas ļauj mazināt dīzeļdegvielas patēriņu par 16 – 20%.
Pašlaik AmoPlant ir guvis apstiprinājumu Eiropā, un Eiropas Savienības datu bāzēs atrodams autobusu ražotāju vidū. Pēc atzinuma Eiropā AmoPlant veica testus un ieguva atbilstības sertifikātus arī Krievijā. Patlaban Krievijā ir sertificēti četri AmoPlant gatavotie Nīderlandes koncerna VDL licencētie autobusi - divi Ambassador sērijas modeļi un divi Citea sērijas modeļi.
Autobusu testus veic Maskavas transporta uzņēmums Мосгортранс. Autobusi tika izmēģināti četrus mēnešus, savukārt autobusa nobraukumam jāveido 35 – 40 tūkstošus kilometru. Izmēģinājuma laikā maskavieši nav sūdzējušies par nevienu defektu, stāsta SIA Amobus izpilddirektors Sergs Guščins. Salīdzinājumam – Jelgavā, kur pirmie AmoPlant autobusi sāka kursēt 2010. gada nogalē, to nobraukums ir 65 – 70 tūkstoši kilometru.
Pašlaik uzvaras lauri Maskavas Мосгортранс gan vēl nav gūti, tādēļ pāragri spriest, ar kādu zīmolu – VDL Citea vai AmoPlant Ambassador autobusi varētu tikt ražoti, norāda S. Guščins. Maskavas autobusu parku veido seši tūkstoši autobusu, turklāt ik pēc gada tiek rīkoti iepirkumi par aptuveni tūkstoš autobusu maiņu.
AmoPlant šā gada novembrī prezentēja autobusus Krievijā, Vvoroņežas apgabalā.
Uzņēmums AmoPlant ir dibināts 2005. gadā. Uzņēmuma akcionāri ir Maskavas vadība (92,6%), a/s Amo Zil (4,4%), Jelgavas dome (2,6%) un a/s Ferrus (0,3%).
2012. gadā uzņēmums strādāja ar vairāk nekā 4,05 miljonu latu apgrozījumu, bet zaudējumi veidoja 2,01 miljonu latu. Vidēji 2012. gadā, uzņēmumā strādāja 74 darbinieki. Kompānijas valdē darbojas viens valdes loceklis – Aleksejs Maslovs, savukārt padomi veido padomes locekļi – Krievijas Federācijas pilsoņi Dmitrijs Jerošoks, Igors Kuļans, Igors Zaharovs, kā arī Latvijas pilsonis Pēteris Salkazanovs. Padomes priekšsēdētāja vietnieka amatā darbojas Krievijas valstspiederīgais Vladimirs Pogrebenko, bet padomes priekšsēdētāja amatā – Krievijas pilsonis Aleksejs Komissarovs.
#1/50
Rūpnīcas pamatakmens ielikts 2004. gadā, bet uzņēmums AmoPlant reģistrēts 2005. gadā. Pašlaik AmoPlant ir saražojusi 44 autobusus Jelgavas autobusu parkam, četri autobusi saražoti Jūrmalai, bet desmit Citea zīmola autobusi sagatavoti pēc pasūtījuma.
#2/50
Ražošana sākas ar montāžas procesam nepieciešamo detaļu saņemšanu no Holandes uzņēmuma, AmoPlant partnera VDL. Autobusu ražošanas process notiek uz montāžas līnijas, kurā ir 15 posteņi. Katrā no montāžas posteņiem tiek veikts noteikts montāžas darbu apjoms.
#3/50
Svarīgākie ir pirmie četri montāžas posmi jeb darbs, kad kopā tiek likts autobusa korpuss.
#4/50
AmoPlant saņem detaļas no Holandes kompānijas, kas tās, savukārt, iegādājas turpat Holandē, kā arī Vācijā vai Čehijā. «Autobusus var saukt par Eiropas Savienības valstu sadarbības rezultātu,» norādīja S. Guščins, paužot, ka pēdējos Jelgavā ražotajos autobusos sānu paneļus ražoja uzņēmums pats, un arī nākotnē plānots tos ražot tepat Latvijā.
#5/50
Pirmajā montāžas posmā notiek šasijas sagatavošana montāžas procesam un transportēšanas stiprinājumu demontāža.
#6/50
Pēc tam notiek šasijas priekšējā un aizmugurējā moduļa pozicionēšana uz montāžas platformām. Pēc tam montāžas otrajā posmā tiek veikta grīdas paneļa montāža, sānu paneļu montāža un jumta montāža.
#7/50
SIA Amobus izpilddirektors Sergejs Guščins Db.lv apliecina - ja kļūda rastos kādā no montāžas sākumposmiem jeb tad, kad tiek veidota tā dēvētā «ģeometrija», to izlabot būtu daudz grūtāk nekā, ja tas notiek vēlāk - kādā no apdares vai iekšdarbu iekārtošanas procesiem.
#8/50
Šasijas priekšējā un aizmugurējā moduļu pozicionēšana uz montāžas platformām.
#9/50
Nerūsējošā tērauda autobusu sānu paneļus nākotnē plānots ražot Latvijā. Desmit Citea zīmola autobusiem, kuru montāža tika veikta Jelgavā, sānu paneļus piegādāja vietējais Jelgavas metālapstrādes uzņēmums Geor, bet attēlā redzamie paneļi gan ir piegādāti no ārvalstīm.
#10/50
Plānots, ka uzņēmums AmoPlant varētu ķerties klāt nerūsējošā tērauda metāla daļu ražošanai tad, kad AmoPlant ražotne saņemtu lielāku pasūtījuma apjomu.
#12/50
Ceturtajā montāžas postenī Amoplant autobusa virsbūve ir gatava.
#13/50
Rūpnīcas jauda ļautu saražot 200 - 250 autobusus gadā, kas nozīmē, ka, darbojoties ar pilnu noslodzi, vienu autobusu varētu saražot pusotrā divās dienās. Attēlā redzami autobusa jumta paneļi.
#15/50
Autobusu ražošanā tiek izmantota Holandes kompāniajs VDL tehnoloģija, kas ir pielāgota AmoPlant vajadzībām.
#16/50
AmoPlant ražotnē strādā aptuveni 30 darbinieki, tāpat ir noslēgts līgums ar Jelgavas tehnikumu par duālo izglītību. Tādējādi no janvāra piecpadmit tehnikuma studenti stažēsies AmoPlant praksē, bet labākie no viņiem tiks pieņemti darbā.
#17/50
Lai strādātu ražotnē un varētu nodarboties ar autobusu montāžu, nepieciešama izglītība, piemēram, Jelgavas tehnikumā, tāpat rūpnīcā strādā arī daži bijušie Rīgas Tehniskās universitātes audzēkņi, Db.lv stāstīja Jānis Dambītis, AmoPlant pārstāvis.
#18/50
Autobusa grīda tiek ražota Latvijas finierī. Cita starpā nākamajos posmos priekšējo riteņu arkas tiek apstrādātas ar prettrokšņu pārklājumu. Tāpat arī notiek riteņu balansēšana un montāža.
#19/50
Nākamajos posmos, pēc tam, kad gatavs autobusa karkass, tiek veikta skaņas izolācija, elektrosistēmas montāžas darbi, grīdas seguma ieklāšana, durvju montāža, apkures sistēmas montāža, iekšējās apdares sistēmas montāža un citi montāžas posmi.
#20/50
Ik gadu AmoPlant ver vaļā durvis arī ekskursijām, kuru mērķis ir arī radīt interesi jauniešos par autobūves nozari. Šogad ekskursijās ražotni apmeklējuši vairāk nekā 2,6 tūkstoši cilvēku.
#23/50
Logu ielīmēšanas pēdējais posms. Autobusa ventilācijas sistēma nodrošina to, ka tam neaizsvīst logi.
#45/50
Viens no pēdējiem montāžas posmiem ir elektroiekārtas programmēšanas darbi. Pēc tam autobuss tiek sagatavots testa pārbaudei.
#46/50
Autobusu pārbauda un testē turpat ražotnē, kur uz speciālām iekārtām autobuss var attīstīt vairāk nekā 80 kilometru stundā ātrumu. Tā var testēt, piemēram, autobusa bremžu sistēmu.
#47/50
Blakus ražotnei ir atrodas arī Amoplant serviss. Tā kā AmoPlant autobusi brauc arī Jelgavā, uzņēmums gūst gan atgriezenisko saiti no tiem, kas autobusus izmanto, gan spēj operatīvi nodrošināt kādus servisa pakalpojumus.
#49/50
Blakus ražotnei atrodas arī izmēģinājuma trase, kur braucamrīkus testē. Tur notiek arī citu autoražotāju, piemēram, Toyota jauno modeļu testi. Attēlā - AmoPlant autobuss pie ražotnes.