Pēc vairāku gadu sīvām cīņām ar kreditoriem tiesās, Argentīna beidzot nonākusi pie defolta, liecina Standard&Poor’s informācija.
Tas noticis, jo valsts nespēja rast vienošanos ar kreditoriem no iepriekšējā defolta 2001. gadā un nespēja atmaksāt nepieciešamos obligāciju maksājumus noteiktajā termiņā – 31. jūlijā. Tomēr Argentīna nav vienīgā valsts, kas cīnījusies ar problēmām vai nespējusi atmaksāt savu parādu, raksta portāls 24/7 Wall St. Tā, starptautiskā reitingu aģentūra Moody’s Investors Service izveidojusi vēl 10 valstu sarakstu, kuru reitings ir zem Caa1 vai pat sliktāks.
Šis reitings ir vairākas pakāpes zem Ba1, kas arī norāda uz ievērojamu kredītrisku. Valstis, kas ierindotas sarakstā, ievērojami atšķiras, jo to reitings samazināts dažādu problēmu dēļ – daļai tas ir pazemināts politiskās situācijas rezultātā, taču citām reitings ir audzis no vēl zemāka līmeņa.
Galerijā augstāk iespējams aplūkot valstis, kuras ir tuvu defoltam!
#1/11
Ekvadora
Moody’s kredītreitings: Caa1
Moody’s kredītreitinga perspektīva: stabila
Valdības parāds 2014. gadā (% no IKP): 24,8
IKP uz iedzīvotāju 2014. gadā: 10,5 tūkstoši ASV dolāru
Kad valsts pēdējoreiz nonāca maksātnespējas priekšā, tās prezidents valsts parādu nosauca par amorālu un nelikumīgu, un minēja, ka pēdējās valsts parādzīmju izsoles aizēnotas ar korupcijas skandāliem. Kopš tā laika Ekvadoras reitings ir audzis. Šā gada sākumā valsts atpirka ievērojamu daļu parāda un emitēja jaunas parādzīmes pirmo reizi kopš iepriekšējā defolta.
Saskaņā ar Starptautiskā Valūtas fonda datiem, ekonomikas izaugsme pēdējo gadu laikā bijusi salīdzinoši veselīga: 2012. gadā IKP auga par 5,1%, bet pērn – par 4,2%. Šajā gadā tiek prognozēta 4,2% izaugsme.
#2/11
Ēģipte
Moody’s kredītreitings: Caa1
Moody’s kredītreitinga perspektīva: negatīva
Valdības parāds 2014. gadā (% no IKP): 91,3
IKP uz iedzīvotāju 2014. gadā: 6,7 tūkstoši ASV dolāru
Politiskie satricinājumi Ēģiptē pēdējo gadu laikā ir padarījuši investorus piesardzīgus, un pērnā gada martā Moody’s pazemināja valsts reitingu līdz Caa1. Bailes tika pamatotas ar valūtas vērtības kritumu, jo vietējie iedzīvotāji pārvietoja savus ieguldījumus uz ASV dolāriem. Tomēr, neskatoties uz valsts zemo kredītreitingu, tās parādzīmju ienesīgums jūnijā saruka zem 5%. Tas varētu liecināt, ka investoru bažas par politiskās nestabilitātes risku mazinās.
#3/11
Pakistāna
Moody’s kredītreitings: Caa1
Moody’s kredītreitinga perspektīva: stabila
Valdības parāds 2014. gadā (% no IKP): 63,7
IKP uz iedzīvotāju 2014. gadā: 3,2 tūkstoši ASV dolāru
Šā gada aprīlī valsts emitēja pirmās parādzīmes septiņu gadu laikā, piesaistot aptuveni divus miljardus dolāru. Pērn Pakistāna riskēja bankrotēt, tomēr Starptautiskais Valūtas fonds piekrita aizdot tai naudu. Valsts galvenā problēma saglabājas nodokļu iekasēšana.
#4/11
Venecuēla
Moody’s kredītreitings: Caa1
Moody’s kredītreitinga perspektīva: negatīva
Valdības parāds 2014. gadā (% no IKP): 51,6
IKP uz iedzīvotāju 2014. gadā: 13,5 tūkstoši ASV dolāru
Venecuēlas nepieciešamība pēc īstermiņa finansējuma var novest pie nepatikšanām nākotnē. Valdība plāno emitēt obligācijas ar valstij piederošās naftas kompānijas Petroleos de Venezuela palīdzību, lai palielinātu ārvalstu finansējuma pieejamību valstī. Lielāks ārvalstu valūtas īpatsvars varētu palīdzēt savaldīt inflāciju valstī, kas pērn bija 40,7%. Tiesa gan, saskaņā ar Bloomberg aplēsēm, likme, par kādu naftas kompānija aizņemsies, noteikti pārspēs ieņēmumus no naftas nākamo gadu laikā, padarot sarežģītākus nākotnes kredīta maksājumus. Paredzams, ka šajā gadā valsts maksās nedaudz mazāk par 2% no IKP procentu maksājumos, un šīs summa varētu ievērojami augt, ja valsts turpinās strauji emitēt parādzīmes.
#5/11
Argentīna
Moody’s kredītreitings: Caa1
Moody’s kredītreitinga perspektīva: stabila
Valdības parāds 2014. gadā (% no IKP): 52,9
IKP uz iedzīvotāju 2014. gadā: 18,9 tūkstoši ASV dolāru
Pašreizējās Argentīnas problēmas ir saistītas ar 2001. gadu, kad valsts piedzīvoja bankrotu dēļ aptuveni 100 miljardu dolāru vērta parāda. Daļa valsts parādzīmju turētāju piekrita restrukturizēt parādu, taču daži investori atteicās to darīt. Valsts jau gadiem cīnās ar ekonomiskajām problēmām.
#6/11
Beliza
Moody’s kredītreitings: Caa2
Moody’s kredītreitinga perspektīva: stabila
Valdības parāds 2014. gadā (% no IKP): 80,4
IKP uz iedzīvotāju 2014. gadā: 8,9 tūkstoši ASV dolāru
Beliza ir maza Latīņamerikas valsts, kuras iedzīvotāju skaits ir mazāk nekā pusmiljons. Valsts ilgi cīnās ar parāda problēmām, un pirmoreiz defoltu piedzīvoja pirms gandrīz desmit gadiem, pēc kura tā konsolidēja visas starptautiskās parādzīmes vienotā. Valsts savas superparādzīmes maksājumu nespēja veikt 2012. gada augustā, un restrukturizēja parādu, tādējādi maksājumi jāveic vēl ilgi.
#7/11
Kuba
Moody’s kredītreitings: Caa2
Moody’s kredītreitinga perspektīva: stabila
Valdības parāds 2014. gadā (% no IKP): nav datu
IKP uz iedzīvotāju 2014. gadā: nav datu
Aprīlī Moody’s pazemināja Kubas kredītreitingu, un valsts vājās vietas, kuras minēja aģentūra, bija ierobežota pieeja ārējam finansējumam, augsta atkarība no importa precēm, politiskais risks un datu caurspīdīguma trūkums. Nesen Krievija paziņoja, ka ir norakstījusi lielu daļu Kubas parāda. Kuba nemaksā ienesīgumu par savām parādzīmēm un tās tiek reti tirgotas.
#8/11
Kipra
Moody’s kredītreitings: Caa3
Moody’s kredītreitinga perspektīva: pozitīva
Valdības parāds 2014. gadā (% no IKP): 121,5
IKP uz iedzīvotāju 2014. gadā: 24,2 tūkstoši dolāru
Pērnā gada martā Kipra saņēma 10 miljardu eiro dolāru aizdevumu no starptautiskajiem aizdevumiem, lai pasargātu savu banku sistēmu no bankrota. Pēc gada Kipra atgriezās pasaules parāda tirgos, piesaistot 1 miljardu dolāru lielu finansējumu ar piecu gadu parādzīmēm, kuru ienesīgums ir mazāks par 5%. Tā bija veiksme valstij, kuras parādzīmju ienesīgums iepriekšējos gados tuvojās 14%. Valstij uzlabojas ekonomiskā aktivitāte.
#9/11
Grieķija
Moody’s kredītreitings: Caa3
Moody’s kredītreitinga perspektīva: stabila
Valdības parāds 2014. gadā (% no IKP): 174,7%
IKP uz iedzīvotāju 2014. gadā: 24,5 tūkstoši dolāru
Grieķijas pūles restrukturizēt parādu un ieviest ekonomisko disciplīnu atmaksājas. Šā gada aprīlī Grieķija atgriezās finanšu tirgos, piesaistot gandrīz 4,2 miljardus dolāru ar piecu gadu parādzīmju palīdzību. Tiesa gan, valstij vēl ir daudz darba, tās bezdarba līmenis saglabājas virs 26% un deflācija apdraud pieprasījumu.
#10/11
Jamaika
Moody’s kredītreitings: Caa3
Moody’s kredītreitinga perspektīva: pozitīva
Valdības parāds 2014. gadā (% no IKP): 133,7%
IKP uz iedzīvotāju 2014. gadā: 9,2 tūkstoši dolāru
Jamaika atkal iegāja pasaules parādzīmju tirgū šā gada jūlijā, piesaistot 800 miljonus dolāru, kas bija daudz vairāk nekā 500 miljoni dolāru, uz ko cerēja valdība. Tas liecina, ka investori ir ieinteresēti šīs valsts investīcijās. To var izskaidrot ar valsts ekonomiskās situācijas uzlabošanos. Neskatoties uz lēno izaugsmi un augsto bezdarba līmeni, kas turas virs 11%, Jamaika ir samazinājusi valdības tēriņus.
#11/11
Ukraina
Moody’s kredītreitings: Caa3
Moody’s kredītreitinga perspektīva: negatīva
Valdības parāds 2014. gadā (% no IKP): nav datu
IKP uz iedzīvotāju 2014. gadā: nav datu
Valstī politiskā krīze turpinās. Martā Krievija aneksēja tās pussalu Krimu, un vardabība starp valdības karavīriem un prokrieviskajiem separātistiem turpinās. Finansiāli arī Ukrainas attiecības ar Krieviju ir sarežģītas. Krievija savai kaimiņvalstij pērnā gada decembrī aizdeva 3 miljardus dolāru. Krīzes dēļ Moody’s samazināja Ukrainas kredītreitingu un SVF pagaidām izņēmusi visas ekonomikas prognozes no pēdējā Pasaules ekonomikas prognožu pārskata.