Ik gadu pasaules tendences mainās, un finanšu tirgi pielāgojas. Tas var piedāvāt jaunas iespējas investoriem, ja viņu prognozes ir precīzas, ieguldījumi – veikti laikā un aktīvi izvēlēti pareizi, raksta MSN.
Dažiem aktīviem pēdējo gadu laikā vērojams cenu kāpums, - ieguldījumu fondi un akcijas pēdējo gadu laikā uzrādījušas labus rezultātus, un kāds fonds pat spējis pērn nopelnīt vairāk nekā 66%. Savukārt labākajai ASV akcijai cena pērn dubultojusies.
Jāatceras gan, ka iepriekš gūtie rezultāti nenozīmē, ka tie būs tikpat labi nākotnē.
Portāls 24/7 Wall St. apkopojis informāciju par pērnā gada labākajām investīcijām. Fondu un biržās tirgoto fondu (ETF) dati ņemti no Morningstar, bet par IPO – no Renaissance Capital.
Galerijā augstāk iespējams apskatīt pērnā gada veiksmīgākos un neveiksmīgākos ieguldījumu produktus!
#1/14
Labākais ieguldījumu fonds
Pērn ienesīgākais ieguldījumu fonds ir Matthews India Fund, kurš spējis pelnīt 66%. Novembrī fonda pārziņā bija nedaudz vairāk par vienu miljardu ASV dolāru.
Pērn Indijas akciju fondi ir uzrādījuši ārkārtīgi labus rezultātus. Kopumā ņemot, to ienesīgums līdz decembra sākumam bija 47,1%.
#2/14
Labākais biržā tirgotais fonds
Arī veiksmīgāko biržā tirgoto fondu sarakstā dominē fondi, kas fokusējas uz ieguldījumiem Indijā. Vislabākos rezultātus uzrādījušas Indijas mazas kapitalizācijas akcijas, un fonds iShares MSCI India Small-Cap ETF gada laikā ir audzis par gandrīz 60%. Tiesa gan investēt mazas kapitalizācijas akcijās var būt riskanti, un, piemēram, fondi, kas fokusējas uz ieguldījumiem Brazīlijā vai Krievijā uzrādījuši zaudējumus divciparu procentu apmēros.
#3/14
Labākā lielas kapitalizācijas akcija
Lidz decembra sākumam vislabākos rezultātus starp ASV akciju indeksā Standard&Poor’s 500 iekļautajiem vērtspapīriem uzrādījusi Southwest Airlines. Uzņēmumam augt palīdzēja vairāki pozitīvi faktori, ieskaitot, ASV ekonomikas uzlabošanos, zemākas degvielas cenas un citus.
#4/14
Labākā izejviela
Pērn izejvielām neklājās īpaši labi, un S&P GSCI izejvielu indekss saruka par aptuveni ceturtdaļu. Daļa no populārāko izejvielu cenām būtiski samazinājās, un, piemēram, ASV vieglās jēlnaftas WTI cena saruka par vairāk nekā trešdaļu, bet Brent – par nepilniem 40%. Arī dārgmetālu cenas kritās. Tomēr cenu ievērojami spēja kāpināt kafija. Pērn ICE Coffee C nākotnes kontrakta cena palielinājās par aptuveni 62%, ko veicināja bažas par sauso laiku Brazīlijā.
#5/14
Labākais sākotnējais publiskais piedāvājums
Pērn šajā segmentā bija vērojama spēcīga kustība, un saskaņā ar IPO izpētes un konsultāciju kompānijas Renaissance Capital datiem, ASV IPO skaits pagājušajā gadā palielinājās par 25%, kopējam apmēram sasniedzot 82 miljardus dolāru, kas ir par 66% vairāk nekā iepriekšējā gadā. Septembrī Alibaba Group Holding pārspēja visus iepriekšējos IPO rekordus, piesaistot gandrīz 21,8 miljardu dolāru, un pirmajā tirdzniecības dienā akcijas cena palecās par 38%.
#6/14
Labākā valūta
Augošā dolāra vērtība patlaban nosaka toni ārvalstu valūtu tirgos, un tai palielināties palīdz ASV Federālo Rezervju sistēmas lēmums noslēgt kvantitatīvās mīkstināšanas programmu, kā arī ASV ekonomikas uzlabošanās.
#7/14
Labākais fiksēto ienākumu fonds
Fiksēto ienākumu tirgus ir diversificēts, un investoriem ir lielas izvēles iespējas – sākot no ASV Valsts kases parādzīmēm, kurām ir minimāls risks, līdz pat augsti spekulatīvām parādzīmēm. Pērn ienesīgākais fiksēto ienākumu fonds bijis Vanguard Extended Duration Treasury Index Fund, kura ienesīgums kopš pērnā gada sākuma bija 39%.
#8/14
Sliktākais ieguldījumu fonds
Pērn sliktāko rezultātu uzrādījis Nysa Fund – mīnus 41%. Fonds ieguldījis tādās kompānijās kā DryShips, Dendreon un Freeport-McMoran, kuras pagājušajā gadā cietušas lielus zaudējumus.
#9/14
Sliktākais biržā tirgotais fonds
Pērn sliktākos rezultātus uzrādījuši fondi, kas fokusējas uz ieguldījumiem Krievijā. Market Vectors Russia Small-Cap ETF vērtība sarukusi par aptuveni 44%. Fondu vājos rezultātus lielākoties var skaidrot ar Krievijas ekonomikas situācijas pasliktināšanos.
#10/14
Sliktākā lielas kapitalizācijas akcija
Pērn Standard&Poor’s indekss ir audzis par vairāk nekā 11%, un lielākajai daļai akciju cenas ir palielinājušās, taču ir tādi uzņēmumi, kuru vērtība ir samazinājusies. Starp tiem ir Transocean, kura akcijas cena ir sarukusi par 59%. Kritumu lielā mērā veicināja naftas cenas kritums.
#11/14
Sliktākais sākotnējais publiskais piedāvājums
Kaut arī IPO tirgū aizvadīts veiksmīgs gads, ne visiem debitantiem ir veicies labi. Tā, piemēram, silikona nitrīda implantu ražotāja Amedica akcijas cenas ir sarukusi par vairāk nekā 90%, tirgus vērtībai sasniedzot 12 miljonus dolāru.
#12/14
Sliktākā izejviela
Izejvielu cenu krituma gadā vissliktākos rezultātus uzrādījusi nafta, gan WTI, gan Brent cenai sarūkot par vairāk nekā trešdaļu. Tiesa gan, neskatoties uz cenu kritumu, Naftas eksportētājvalstu organizācija ir paziņojusi, ka nesamazinās naftas ražošanas apjomu griestus.
#13/14
Sliktākā valūta
Nav šaubu, kas ir pērnā gada zaudētājs šajā kategorijā – tas ir Krievijas rublis. Tā vērtība pērn ir samazinājusies par aptuveni 40%. Centrālā banka gan ir veikusi vairākas darbības, lai atbalstītu savu valūtu, taču šī rīcība pagaidām nav vainagojusies ar ievērojamiem panākumiem.