«Nākamgad vidējā darba samaksa varētu palielināties gan privātajā, gan arī sabiedriskajā sektorā. Turklāt šis algu kāpums varētu būt vērojams lielākā skaitā nozaru, turklāt pozitīvais efekts būs arī no IIN samazinājuma, kas nozīmē, ka lielākā daļa strādājošo varētu sajust darba algas palielināšanos,» prognozē SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis.
Pēc viņa domām, procentuāli straujāks algu kāpums, pārsniedzot vidējo pieaugumu, gaidāms tajās nozarēs un amatu grupās, kur šobrīd ir grūtāk atrast kvalificētu darbaspēku ar darba devējam nepieciešamajām prasmēm, piemēram, būvniecībā, pakalpojumu nozarēs, ar informācijas tehnoloģiju un komunikāciju jomu saistītajās specialitātēs. Runājot par kopējo situāciju valstī E. Rudzītis prognozē apmēram 4 – 5% vērtu algas palielināšanos. Ap 5% vidējo algas pieaugumu Latvijā prognozē arī Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna.
«Kopumā, visticamāk, algu kāpums nākamgad kļūs plašāks, proti, algas tiks paaugstinātas lielākai strādājošo daļai. Tas attiecas gan uz privāto sektoru, gan uz sabiedrisko sektoru, kur spiediens palielināt algas pastiprinās līdz ar budžeta ieņēmumu kāpumu,» skaidro Swedbank speciāliste.
Banku ekspertu teiktais lielā mērā sakrīt ar to, ko prognozē darba tirgus un atalgojuma pētnieki. Saskaņā ar Fontes ikgadējā atalgojuma pētījuma rezultātiem, kurā analizēti 243 Latvijas organizāciju dati, lielākā daļa organizāciju (88%) plāno palielināt atalgojumu 2013.gadā. Pēc SIA Fontes Vadības konsultācijas Pētījumu grupas vadītājas Ingas Gleizdānes teiktā, prognozētais atalgojuma pieaugums mēneša pamatalgā ir vidēji 2,9% un 3,8% gada kopējā atalgojumā.
«Līdzīgi kā šogad, nākamais gads nesola pamatalgu pieaugumu visiem darbiniekiem, bet gan vidēji trešajai daļai darbinieku: atsevišķiem darbiniekiem ar labāko sniegumu vai «atslēgas» amatiem, vai cilvēkiem, par kuriem šobrīd darba tirgū ir liela konkurence. Darbiniekiem, kuriem atalgojums tiek palielināts, vidējais pieaugums ir 7,7%,» teic I. Gleizdāne.