Latvijā tuvākajos gados augs gan IKP, gan vidējās algas, gan nodokļu ieņēmumi, tomēr daļa uzņēmēju ir skeptiski, pirmdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdē, neņemot vērā sarežģīto ģeopolitisko situāciju, Finanšu ministrija (FM) prezentēja iepriecinošu makroekonomisko ainu Latvijā: tiek paredzēts IKP pieaugums un lielāks nodarbināto skaits. Saskaņā ar FM prognozēto IKP šogad pieaugs par 2,9%, bet nākamgad – par 2,8%. Jānorāda, ka šā gada budžets tika sagatavots, prognozējot, ka IKP 2014. gadā palielināsies par 4,2%, bet turpmākajos divos gados – par 4%. Tagad situācija būtiski mainījusies gan Krievijas un Ukrainas notikumu dēļ, gan eirozonas ekonomikas vājā snieguma dēļ, skaidroja finanšu ministrs Andris Vilks.
Vairāki aptaujātie bija ļoti rezervēti pret šādām prognozēm. Proti, līdz šim Latvijas IKP ģenerators ir bijis Latvijas iekšējais tirgus, savukārt produkcijas un pakalpojumu eksports ar to nevar līdzināties. Tāpēc, pat ņemot vērā, ka ar Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējumu īstenotie ražošanas iekārtu iegādes projekti radīs atdevi, ar to vien nepietiks, lai IKP paceltu par 4,4 mljrd. eiro, un tas nozīmē, ka dzinējspēkiem jābūt arī citās jomās. Kā darvas karote rožainajās makroekonomiskajās prognozēs tiek mesta ES un Krievijas sankciju ietekme, un vēl būtiskāka ir tālākā notikumu attīstība – vai notiks turpmāka eskalācija vai arī situācijas normalizācija. Šo procesu neprognozējamāku padara Krievijas rubļa vērtības kritums, kas Latvijas ražotāju konkurētspēju šīs lielvalsts tirgū grauj, bet vienlaikus paaugstina Krievijā strādājošo ražotāju konkurētspēju.
«Iespējams, FM ir unikāli prognozētāji, taču neredzu nozares un vēl jo vairāk konkrētus projektus, kuri patiešām varētu palielināt reālo Latvijas IKP par miljardiem eiro,» tā SIA Leilands & Putnis valdes priekšsēdētājs Dzintars Putnis. Viņš savu sacīto pamato ar to, ka eirozonā neredz būtisku patēriņa apjoma pieaugumu prognozēs un Krievijas embargo rezultātā vairākās produktu grupās ir paaugstinājusies konkurence un sarukušas cenas. «Var jau palielināt naudas masu apgrozībā ar minimālās algas paaugstināšanu, jo tas rada gan papildu socnodokļa, gan iedzīvotāju ienākuma nodokļa ienākumus,» tā Dz. Putnis. Viņš uzsver: lai valstij būtu, ko pārdalīt, vispirms tas uzņēmējiem ir jānopelna. «Varbūt būsim Baltijas tīģeri, ja spēsim sasniegt šādu IKP pieaugumu. Tas būs izrāviens, par ko visi sapņo, tikai nav skaidrs, uz kā rēķina,» tā Dz. Putnis. Viņš atgādina, ka Latvijā sarūk iedzīvotāju skaits, tātad kļūst mazāk patērētāju, kas iekšējā tirgus ienākumus ļauj palielināt tikai uz augstāku cenu rēķina.
Visu rakstu IKP – sapņi vai realitāte lasiet pirmdienas, 20. oktobra laikrakstā Dienas Bizness (6. lpp.)!