Eiropas Savienības (ES) valstu līderi pēc ilgām sarunām tuvojas vienošanās panākšanai par bloka daudzgadu budžetu, vēsta ārvalstu plašsaziņas līdzekļi.
«Mēs esam pārliecināti, ka mums ir līguma ietvars. Darījums vēl nav pabeigts, bet mēs esam pārliecināti, ka tas tiks panākts šodien,» sacīja ES pārstāvji. Bloka līderu sanāksme, kurā paredzēts vienoties par nākamo ES daudzgadu budžetu, sākās ceturtdien un turpinājās aptuveni 15 stundas.
Ceturtdienas vakarā Eiropas Padomes vadītājs Hermans Van Rompejs nāca klajā ar jaunu piedāvājumu, lai atrisinātu domstarpības starp valstīm, kas vēlas panākt lielākus budžeta izdevumu samazinājumus un starp valstīm, kas vēlas panākt finansējuma pieaugumu lauksaimniecībai un infrastruktūrai. Kopumā Van Rompeja piedāvājumā budžetu iecerēts samazināt vēl par trīsdesmit miljardiem eiro.
ES valstu nespēja panākt vienošanos par bloka ilgtermiņa budžetu nozīmētu to, ka savienībai būtu katru gadu jādzīvo ar jaunu budžetu, kas apgrūtinātu ilgtermiņa projektu īstenošanu. Van Rompeja piedāvājumā no 354 miljardiem eiro līdz 324 miljardiem samazināts finansējums kohēzijai, pret ko iebildumus iepriekš jau paudušas vairākas valstis, tostarp arī Latvija.
Db.lv jau vēstīja, ka van Rompejs līdzīgi kā pērn novembrī, piedāvā kohēzijas maksājumu griestus Latvijai noteikt 2,59% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP) jeb 4,2 miljardus eiro (2,95 miljardus latu), kā arī līdz 2020.gadam Latvijas lauksaimniekiem sasniegt 196 eiro (138 latu) platību maksājumus par hektāru jeb aptuveni 80% no ES vidējā līmeņa. Pagaidām nav skaidrs, vai finansējuma samazinājums Latvijai būs skāris lauku attīstību. Vienlaikus zināms, ka finanses šajā programmā mūsu valstij klāt nav nākušas.
Latvijas mērķis ir saglabāt kohēzijas politikas finansējumu vismaz esošajā līmenī – 2,9% apmērā no IKP. Latvija vēlas panākt lauksaimnieku tiešmaksājumu apjomu palielināšanu vismaz līdz Rumānijas līmenim.
Gadījumā, ja ES līderi vienosies par nākamo daudzgadu bloka budžetu, tas būs daudz mazāks nekā 1,033 triljoni eiro, kurus sākumā ieteica Eiropas Komisija un par 33 miljardiem mazāks nekā pašreizējais bloka daudzgadu budžets.