«Sagaidāms, ka ekonomikas izaugsme mazinās emigrācijas plūsmu, tomēr «slimība» jau ir tik nopietna, ka prasa ļoti stipras zāles, proti, steidzamu un izlēmīgu rīcību no valsts puses,» norāda ekonomiste Lija Strašuna, komentējot piektdien publicētos starptautiskās migrācijas datus, piebilstot – ja valsts nerīkosies tagad, tad iespējamie risinājumi kļūs arvien sāpīgāki.
Valstij būtu jāmotivē iedzīvotājus nebraukt prom un jāveicina jau aizbraukušo atgriešanos dzimtenē – tam nepieciešams vairāk un labāk apmaksātu darba vietu, kas savukārt prasa ievērojamu ražīguma kāpumu, jo tikai tādā veidā ir iespējams panākt «ekonomikas izrāvienu», norāda Swedbank galvenā ekonomiste L. Strašuna.
«Tas nozīmē turpināt reformas ekonomiskajā, sociālajā, reģionālajā, izglītības politikā. Vai nu tagad vai arī būs par vēlu, jo problēmas tikai samilzīs un iespējamie risinājumi kļūs arvien sāpīgāki, piemēram, ievērojami vēlāks pensionēšanās vecums un mazākas pensijas un apjomīga imigrācija,» viņa skaidro.
Ekonomiste norāda, ka publiskas diskusijas par cilvēku aizplūšanu no Latvijas, gatavošanās pabalstu sistēmas maiņai, kā arī iestrādes politikas maiņai industriālajā un izglītības jomā vērtējamas pozitīvi, tomēr «svarīgi, lai šis process neapstātos, un no runāšanas mēs tiktu arī pie aktīvākas darīšanas».
Viņā pauž, ka šodien publicētajos starptautiskās migrācijas datos nav daudz pārsteigumu. «Jau iepriekšējie novērtējumi un operatīvie tautas skaitīšanas dati liecināja, ka 2011. gadā darba vai labākas dzīves meklējumos Latviju varētu būt pametuši ap 30-40 tūkst. iedzīvotāju» Ekonomistes uzmanību piesaistījis fakts, ka «starptautiskā emigrācija no Latvijas reģioniem bijusi diezgan vienmērīga (procentuāli no iedzīvotāju skaita): no 1,26% līdz 1,61%. Turklāt procentuāli lielākas emigrantu plūsmas ir bijušās no Zemgales un Rīgas. Visticamāk, tas atspoguļo šo reģionu iedzīvotāju lielāku aktivitāti un mobilitāti. Savukārt Latgalē, kur pēdējās desmitgades laikā iedzīvotāju skaitā kritums bija vislielākais, iespējams, lielāko lomu spēlē iedzīvotāju novecošanās un iekšzemes migrācija (proti, uz Rīgu vai citām lielām pilsētām),» skaidro L. Strašuna.
Db.lv jau rakstīja, ka aizvadītajā gadā Latvijā ilgtermiņa migrācijas rezultātā iedzīvotāju skaits samazinājies par 23 127 cilvēkiem, un lielākā daļa aizbraukušo ir darbaspējas vecumā. Kopumā pērn valsti pametuši 30,4 tūkstoši cilvēku, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) aplēses.