Pilnās naftas un tās produktu krātuves liek domāt par zemāku cenu, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Pēc straujas cenu samazināšanās pagājušā gada beigās un šā gada pašā sākumā nu ir vērojama nosacīta naftas cenas stabilizēšanās, kur šī resursa vērtība jau vairākas nedēļas dzīvojas 60 ASV dolāru par barelu atzīmes tuvumā. Līdz ar šādu situāciju radušies jautājumi – vai naftas cenas zemākie punkti jau ir aiz muguras? Jāatgādina, ka janvāra vidū Ziemeļjūras jēlnaftas Brent nākamā mēneša piegāžu vērtība devas 45 ASV dolāru par barelu atzīmes virzienā. Tikmēr uz 40 ASV dolāru par barelu atzīmi tēmēja otra naftas tirgus etalona – ASV vieglās jēlnaftas (West Texas Intermediate) – cena.
Viedokļu par to, kur dosies melnā zelta cena, kā vienmēr ir ļoti daudz, lai gan vairākums sliecās uz to pusi, kas paredz, ka naftas cena noturēsies tuvu pašreizējam līmenim vai būs zemāka. Katrā ziņā šobrīd samērā droši var teikt, ka bāzes scenārijā nav ierakstīta strauja naftas vērtības palielināšanās un došanās, teiksim, 90 vai pat 100 ASV dolāru par barelu atzīmes virzienā. Savukārt nepavisam nebūtu droši teikt, ka naftas cenas lielākais kritums jau ir aiz muguras.
Kur liks?
Šobrīd pasaulē ir vērojama naftas pārprodukcija (dažādos avotos tiek minēts, ka naftas piedāvājums pieprasījumu vidēji dienā pārsniedz par 1,5 miljoniem barelu), un tādējādi melnā zelta tirgū radusies visai netipiska problēma – daudzu valstu stratēģiskie naftas krājumi pieauguši līdz ļoti augstam līmenim, kas savukārt radījis bažas, ka šo resursu vienkārši nebūs, kur uzglabāt. Ja pasaule patiešām saskarsies ar šādu situāciju, kad tankkuģi un visas citas naftas glabātavas būs piepildītas līdz ūkai, nav izslēgta samērā strauja naftas cenu došanās zemāk. Daži drosmīgākie tirgus analītiķi pauž viedokli, ka melnā zelta cena var noslīdēt līdz pat 20 ASV dolāru par barelu atzīmei.
Visu rakstu Naftai potenciāls sarukt lasiet 16. marta laikrakstā Dienas Bizness.