Šobrīd investoriem ir modē kompaktākas kompānijas , ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Bieži vien investoru vidū populārs ir uzskats – jo lielāka un ar vairāk biznesa novirzieniem ir kāda kompānija, jo vairāk viņi ir pasargāti no straujākām attiecīgā uzņēmuma akcijas vērtības izmaiņām. Proti, ilgstoši pastāvējis pieņēmums, ka «lielāks ir arī labāks», jo kompāniju bizness šādos gadījumos ir pietiekami diversificēts un nedienas kādam uzņēmējdarbības virzienam kompensē kādas citas nodaļas ieņēmumu palielināšanās.
Tiesa gan, pašlaik aina mainījusies un investori pieprasa, lai uzņēmumi savus lēnāk augošos biznesa novirzienus izolē vai pat pilnībā nodala. Valdot šādam fonam, The Wall Street Journal (WSJ) ziņo, ka pasaules korporatīvo grandu apņemšanās no savas pamatdarbības atšķelt citus biznesa novirzienus un sadalīt kompāniju ir vēsturiski gandrīz visaugstākajā līmenī. Dealogic apkopotie dati liecina, ka šogad kopumā pasaulē kompānijas pārdevušas vai pilnībā nošķīrušas citus sava biznesa novirzienus kopumā 1,6 triljonu ASV dolāru apmērā, kas ir visvairāk kopš 2007. gada, kad šajā ziņā tika uzstādīts rekords.
Līdz ar to pašlaik drīzāk izskatās, ka sāk nostiprināties pieņēmums, ka «lielāks ir sliktāks». Proti, valda satraukums, ka kompānijām ar sarežģītu biznesa struktūru un daudziem uzņēmējdarbības virzieniem ir grūtības koncentrēt spēkus panākumiem kādas konkrētas preces vai pakalpojumu virzīšanai. Investori satraucas, ka šādām kompānijām būs grūtības gūt panākumus konkurences cīņā, kas galu galā novedīs pie lēnāka to ieņēmumu pieauguma. Tādējādi tiek izdarīts spiediens uz pasaules lielāko kompāniju vadību, lai tās pastiprināti izvērtētu sava biznesa portfeli.
Šonedēļ, piemēram, slavenā tehnoloģiju kompānija Hewlett-Packard (HP) paziņojusi, ka pilnībā nodalīs savu datoru ražošanas un printeru ražošanas biznesu no programmatūras izstrādāšanas un korporatīvo pakalpojumu biznesa. HP nosaukumu un logo saglabās datoru un printeru ražošanas kompānijas daļa, bet programmatūras ražotāji tiks pārdēvēti par Hewlett-Packard Enterprise. Kompānijām būs nodalīta vadība un to akcijas biržā tiks tirgotas atsevišķi, liecina pieejamā informācija. Tātad investori iepriekšējo HP akciju vietā nākamgad saņems divu atsevišķu uzņēmumu vērtspapīrus.
Vēl nesen arī cits tehnoloģiju sektora milzis IBM izšķīrās pārdot savu datoru ražošanas nodaļu Ķīnas Lenovo Group. Tāpat pagājušajā mēnesī arī eBay paziņoja, ka nodalīs savu maksājumu sistēmas uzņēmumu PayPal. Kompānijas vadītājs norādīja, ka eBay un PayPal turpmāka kopā būšana pēc 2015. gada būs nelabvēlīga abiem uzņēmumiem – gan no stratēģiskā, gan konkurētspējas viedokļa.
Visu rakstu Lielāks ne vienmēr ir labāks lasiet 9. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.