Daudzas Indexo biznesa projektā iesaistītās personas, kaut arī ir sabiedrībā pazīstamas, taču ir bez nozīmīgas praktiskas pieredzes ieguldījumu portfeļu un pensiju plānu pārvaldīšanā, komentējot jaunās kompānijas plānus, portālam db.lv sacīja Citadele meitas uzņēmuma CBL Asset Management valdes priekšsēdētājs Uldis Upenieks.
Nespēja korekti salīdzināt uz pastāvīgām iemaksām balstīta portfeļa atdevi ar inflāciju jau daudz par ko liecina. Nepieredzējušam no malas daudzas lietas izskatās vieglas un pašsaprotamas, taču, sākot reāli strādāt, atklājas zemūdens akmeņi, sarežģījumi un šķēršļi. Laiks rādīs, kā jaunajai kompānijai veiksies ar skaļo un tendenciozo lozungu realizāciju dzīvē – gan no sasolītās augstās investīciju atdeves viedokļa, gan tīri no biznesa projekta atdeves viedokļa.
Veidot ieguldījumu portfeļus no tā saucamajiem biržās tirgotajiem jeb indeksa fondiem nav nekas jaunas vai neparasts. Vairāki Latvijā jau eksistējoši 2. līmeņa pensiju plāni portfeļus veido praktiski tikai no indeksa fondiem.
CBL Asset Management ar investīciju portfeļu un pensiju plānu pārvaldīšanu nodarbojas jau vairāk nekā 15 gadus. Tas ir mūsu ikdienas darbs – sekot visām globālajām tendencēm, arī pieejamo investīciju produktu jomā, un izvērtēt to potenciālu ģenerēt atbilstošu investīciju atdevi mūsu klientiem. Mēs zinām un mums ir pieejami visas pasaules indeksu fondi. Ja mēs uzskatām, ka indeksa fonds ir labākais risinājums attiecīgajam portfelim attiecīgajā kategorijā, mēs izvēlamies to. Tas nav nekas ārkārtējs un ekstraordinārs. Mums līdz šim ir izdevies atrast un izvēlēties parastos fondus, kas tīrās atdeves ziņā pārspēj gan indeksus, gan indeksa fondus, uzsver U. Upenieks.
Latvijas 2. līmeņa pensiju plānus pārvalda Latvijā reģistrētas un cieši uzraudzītas ieguldījumu pārvaldes akciju sabiedrības. Dažas pieder vietējām bankām, dažas nē. Mūsu pārvaldītajos pensiju plānos 40-60% no līdzekļiem ir ieguldīta vērtspapīros - akcijās un obligācijās - pa tiešo. Bez fondu starpniecības, tātad bez papildus komisijas maksām jebkādam ārējam fondam. No izmaksu viedokļa, tas, neapšaubāmi, ir klientam visizdevīgākais variants.
Bez tam arī aktīvi pārvaldīto jeb tā saucamo atvērto ieguldījumu fondu industrijā šobrīd valda pārvaldīšanas maksu samazināšanās tendence. Turklāt, mums ir iespēja pensiju plānu portfeļos nopirkt tā saucamās institucionālās klases fondus. Rezultātā plānos iekļauto atvērto fondu pārvaldīšanas maksas ir līdzīgas indeksa fondu maksām, bieži vien pat zemākas, norāda U. Upenieks.
Taču pats galvenais - no ieguldītāja vai pensiju plāna dalībnieka viedokļa, vērtējot to vai citu ieguldījumu fondu vai pensiju plānu, daudz svarīgās par izmaksām ir ģenerētā tīrā investīciju atdeve.
Topošo konkurentu izziņotās pārvaldīšanas komisijas maksas - 0.75% gadā - pavisam nedaudz atšķiras no esošo pensiju plānu pārvaldīšanas maksām (1% gadā). Turklāt par apņemšanos sapirkties ETFus un sēdēt tajos 0.75% gadā patiesībā izklausās pat par daudz. Neredzu šo kā izšķirošu argumentu pensiju plāna izvēlē. Turklāt, augot 2. līmeņa aktīviem, pārvaldīšanas maksas jau ir tikušas samazinātas 2015. gadā, un esošie pensiju plānu pārvaldītāji, neapšaubāmi, turpinās tās samazināt arī nākotnē, uzsver U. Upenieks.
Db.lv jau rakstīja, ka vairāk nekā 30 Latvijas uzņēmēji apvienojušies Latvijā vēl nebijušā sadarbības modelī - projektā INDEXO, kas izveidots, lai radītu zemu izmaksu alternatīvu 2. pensiju līmeņa tirgū.
Uzņēmēji ieguldījuši vairāk nekā 2 milj. eiro, lai veiksmīgāk pārvaldītu savas, savu draugu un citu Latvijas strādājošo pensijas.