Eiro un dolāra attiecības pēd ējā laikā ietekmē Eiropas Savienības un Krievijas attiecības, precīzāk sakot, sankciju ietekme uz eirozonas ekonomiku, stāsta SEB bankas valūtu eksperts Andris Lāriņš.
Svarīga loma ir arī ASV un citu lielvalstu ekonomikas datiem. Anglijas Centrālās bankas pēdējais balsojums parādīja, ka divi sapulces dalībnieuki jau balsojuši par procentu likmju paaugstināšanu, mainot balsu samēru no 9:0 uz 7:2.
ASV ekonomikas veselība turpina uzlaboties, uzlabojas arī situācija ASV darba tirgū. Tas veicina diskusijas ne tikai par to, kad ASV Federālo Rezervju sistēma pārstās balstīt tirgu ar aktīvu iepirkšanu, bet arī par to, kad varētu sākties procentu likmju celšana. Tas kontrastē ar eirozonā notiekošo un palielina dolāra pievilcību. ASV runā par likmju celšanas jautājumu, bet eirozonā ECB, jo īpaši pēc Krievijas sankcijām, runā par deflācijas draudiem un papildus tirgus atbalsta iespējamību. Eiro un dolāra attiecības tuvākajā laikā var ietekmēt notikumi Ukrainā un centrālo banku amatpersonu, bet pēc tam jau klāt būs trešā ceturkšņa IKP dati.
Eiro vērtības pazemināšanās uzlabo Latvijas eksportētāju konkurētspēju ārpus eirozonas, jo par to pašu nopelnīto dolāru, mārciņu un citu valūtu apjomu var iegūt vairāk eiro nekā gada sākumā, skaidro eksperts. Negatīvais faktors ir izejvielu importa potenci ālā sadārdzināšanās, ja nemainās pašas izejvielas cena dolāros (globālajā tirgū izejvielu cenas tiek noteiktas dolāros). Te gan jāņem vērā, ga dolāra vērtības pieaugumu ar uzviju pēdējās nedēļās kompensē pašu izejvielu, piemēram naftas produktu, cenu pazemināšanās.
Tiem uzņēmumiem, kuri eksportē ārpus eirozonas un ieņēmumus nesaņem eiro valūtā un kuriem šobrīd noteikti ir papildus peļņa pret šajā gadā budžetā ierēķināto dol āra, mārciņas u.c. valūtu cenu, vajadzētu padomāt par šīs peļņas piefiksēšanu ar finanšu tirgū pieejamiem risinājumiem (forward, opciju darījumi). Lai arī eiro tiek prognozēti grūti laiki, valūtu cenu svārstības nevajadzētu atstāt nepieskatītas. Būtu jāpieturas pie uzņēmuma finanšu risku pārvaldīšanas politikas vadlīnijām, bet ja tādu nav, tad vēlams tādas valdes līmenī apstiprināt, iesaka eksperts.