Vēl kādu laiku turpināsim baudīt zemu inflāciju, paredz eksperti, tomēr prognozējot, ka gada otrajā pusē varētu augt inflācijas gaidas, ko uzņēmēji varētu izmantot.
Šoreiz pārsteigumu sagādāja apģērbu un apavu cenas, kuru pieaugums mēneša laikā bija straujākais kopš 2001. gada, kad dati ir pieejami, saka Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna.
Viņa gan uzsver, ka tirgus mainās − nesen ir parādījušies jauni spēlētāji, mainās cenošanas stratēģijas. Nav pieejami mikrolīmeņa, proti, uzņēmumu, dati, bet arī patēriņa cenu dinamika liecina, ka pēdējo gadu laikā amplitūdas apģērbu un apavu cenās ir pieaugušas – proti, izpārdošanu laikā cenas ir nodzītas uz leju vairāk nekā pirms 5-10 gadiem, bet arī cenas jaunajai kolekcijai, iespējams, ir augstākas. Tajā pat laikā izskatās, ka šīs sākotnējās cenas veikalos noturas īsāku laiku un pakāpeniski preces tiek tirgotas ar aizvien lielākam atlaidēm pirms jauno sezonas preču ienākšanas.
«Ir pārtrūkusi iepriekšējos mēnešos novērotā apģērbu un apavu deflācija, taču tā varētu atgriezties nākamajos mēnešos, jo jūtama izpārdošanu aktivitāte,» norāda arī DNB eksperts Pēteris Strautiņš, piebilstot, ka šo preču cenas martā gan bija nedaudz zemākas nekā 1999.gadā, kad algu līmenis bija vairākkārt zemāks par pašreizējo.
Inflācija ir kļuvusi zemāka nekā, šķiet, jebkurš analītiķis bija prognozējis pirms pusgada vai gada, vismaz publiski, uzsver P. Strautiņš, piebilstot, ka inflācijas niecīgums nes interesantas ziņas. «Piemēram, strukturālais bezdarbs varētu būt mazāks nekā domāts iepriekš. Citiem vārdiem, ekonomika var augt straujāk un ilgāk, neveicinot inflāciju, tādējādi izlaide starp faktisko un potenciālo izlaides apjomu ir lielāka. Tas skan labi,» uzsver eksperts, jo bezdarba nodarītais ekonomiskais un emocionālais kaitējums ir lielāki nekā izriet no oficiālā stāsta par jaunāko tautsaimniecības vēsturi.
Ir daži acīmredzami iemesli, kāpēc strukturālais bezdarbs varētu būt zemāks nekā vērtējumos, kas lielā mērā balstīti uz pagātnes pieredzi, saka DNB eksperts. Piemēram, pieaugusi iedzīvotāju koncentrēšanās ekonomiski aktīvākajos reģionos. Samazinās cilvēku nīkšana vietās bez attīstības perspektīvām, taču tas arī ir signāls, ka novadiem, kurus izaugsme līdz šim nav apciemojusi, tās gaidīšana kļūst arvien bezcerīgāka. Taču runājot par valsts iedzīvotājiem kopumā, viņu gatavība paciesties un dzimtenes plašumos gaidīt savā makā iekrītam izaugsmes augļus varētu būt lielāka, nekā vērtēts pesimistiskākajās prognozēs, uzskata eksperts.
Paredzams, ka dominējošie apstākļi mājsaimniecībām ļaus tuvākajā laikā turpināt baudīt zemas inflācijas apstākļus, prognozē SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis. Sagaidāms, ka aprīlī vidējais cenu līmenis salīdzinājumā ar pērno gadu pietuvosies nullei vai pat uzrādīs kritumu. Galvenās tendences tupina noteikt globālās ekonomikas vājums. Tas ietekmē energoresursu pieprasījumu, norāda eksperts, skaidrojot, ka tādēļ straujas pārmaiņas degvielas cenās (abos virzienos) varētu izpalikt, lai gan ģeopolitiskie riski joprojām saglabājas. Pārtikas izejvielu tendences liecina, ka arī no šīs puses spiediens mazinājies, tomēr, neskatoties uz šīm tendencēm, gala patērētājam pārtika maz pamazām turpinās kļūt dārgāka. Tikmēr iekšējie faktori turpinās būt ierobežoti. Pagaidām uz laiku atlikts elektroenerģijas tarifu izmaiņas, bet patēriņa aktivizēšanās saglabās mērenu tempu.
Gada otrajā pusē varētu palielināties iedzīvotāju inflācijas gaidas eiro ieviešanas sakarā, ko uzņēmēji steigs izmantot. Skatoties tālākā termiņā, pasaules atsevišķas centrālās bankas jau ir devušas mājienus par lielāku iecietību pret inflāciju, kas varētu nozīmēt, ka ārējo faktoru ietekmē un ekonomikas izaugsmes rezultātā jārēķinās ar straujāku inflācijas aktivizēšanos, paredz D. Gašpuitis.
Visticamāk, turpmākajos mēnešos gada inflācija būs tuvu nulles līmenim, paredz Swedbank eksperte. 12 mēnešu vidējā gada inflācija turpinās palēnināties arī nākamajos mēnešos, līdz ar to Latvija pārliecinoši turpina izpildīt Māstrihtas cenu stabilitātes kritēriju. Ņemot vērā negaidīto mēneša deflāciju gada pirmajos divos mēnešos, Swedbank mazinās savu vidējā patēriņa cenu kāpuma prognozi šim gadam, tuvāk 1%.