Šajā ceturtdienā portāls db.lv ciemojas studijā Bluķis, kurā kopā ar studijas vadītāju, athitektu Jāni Ārgali taisām lāpas Līgo svētkiem.
FOTOGRĀFIJAS SKATĀMAS RAKSTA GALERIJĀ!
Studija Bluķis Saulgriežu lāpas sāka gatavot pirms četriem gadiem. Arhitektam Jānim Ārgalim šķita nepieņemami Jāņu svinībās izmantot Ķīnā ražotas bambusa lāpas, tāpēc viņš sāka taisīt gaismas avotus sev un saviem draugiem, līdz kamēr nolēma tās izgatavot lielākos daudzumos un pārdot tirdziņos.
Studijā Bluķis taisītās lāpas ir izmantotas ne tikai Līgo svētkis, bet arī 18. novembra lāpu gājienā, Bluķa vakarā Vecrīgā, Vienkoču parka lāpu gājienā, kā arī dažādos kāzu rituālos. Lāpas J. Ārgalis taisa no paša zāģētiem mietiem, galvenokārt no lazdas, alkšņa vai bērza. To gatavošanā tiek izmantots džutas audums (der arī džutas kartupeļu maisi), koka skaliņi un džutas striķis. Kad viss lāpai nepieciešamais ir sagatavots, tā tiek mērcēta izkausētā parafīnā (der arī sakrāti sveču gali). Šajos Jāņos studija Bluķis piedāvās arī lielākas lāpas, kuras varētu kalpot pūdeles vietā. J. Ārgalis stāsta, ka literatūrā nav varējis atrast norādes par sentēvu lāpu gatavošanas metodēm, taču pieļauj, ka tās varētu būt diezgan līdzīgas, protams, izņemot mērcēšanu parafīnā, kuru tolaik droši vien aizstāja darva, eļļa vai vasks. J. Ārgalim ir vēl daudz dažādas idejas, kā dažādot lāpu izgatavošanas veidus, jo interese par svētku svinēšanu latviskā garā palielinās. Studijā Bluķis pirms Vasaras saulgriežiem tiek rīkota speciāla Lāpu darbnīca, kurā katrs interesents var izgatavot pats savu lāpu.
#1/24
TĀLĀK GALERIJĀ- KĀ TOP LĀPA! Katru gadu uz Līgosvētkiem studijā Bluķis top lāpas. Ikviens interesents var piedalīties Lāpu darbnīcā un izgatavot īpašu gaismas avotu paša spēkiem.
#2/24
Lai pagatavotu lāpu nepieciešams 90 cm līdz 1.10 m garš taisns miets (ieteicams no lazdas, alkšņa vai bērza koka).
#3/24
Tāpat nepieciešams āmurs, šķēres, skaliņi (20 cm gari), nagliņas (2,5 cm garas), džutas audums - 20 cm plats un 2.20 m garš (var izmantot arī kartupeļu maisu).
#5/24
Spainī vai katliņā tiek ievietots parafīns (vienai lāpai nepieciešamas 10 – 20 tējas svecītes) un uz lēnas uguns (elektriskās plītiņas) kausēts, kamēr tiek gatavota lāpa. Var izmantot arī īpaši šim mērķim savāktus sveču galus.
#8/24
Kad aptīta auduma pirmā kārta, 1.5 metru garumā uz audekla tiek salikti skaliņi.
#9/24
Kopā ar skaliņiem tiek uztīts izritinātais audums, pēc iespējas ciešāk savelkot tinumu.
#14/24
Auklas galu vairākās kārtās uzsien uz kāta. Tas aiztur parafīna notecēšanu uz rokām.
#18/24
Lai parafīns labāk iesūktos, lāpas gals tiek apliets ar parafīnu no kausiņa (2-3 minūtes).
#19/24
Lāpa ar galu uz leju tiek novietota uz cietas virsmas, ļaujot liekajam parafīnam notecēt.
#23/24
Degoša lāpa ir jāpieskata. Pēc izdegšanas tā ir jānovieto ugunsdrošā vietā vai jāaplej ar ūdeni. Pēc izdegšanas tā turpina gruzdēt vismaz stundu.