Vidējais atalgojums tautsaimniecībā patlaban atbilst darba ražīgumam, kas ir viens no rādītājiem, kas liecina, ka Latvijas tautsaimniecība pašlaik atrodas makroekonomiskā līdzsvara situācijā, jaunākajā Makroekonomikas norišu pārskatā norāda Latvijas Bankas eksperti.
Tādējādi ilgtspējīgu algas kāpumu var nodrošināt tikai ar darba ražīguma pieaugumu, uzskata eksperti.
Faktiskais bezdarbs jeb darba meklētāju īpatsvars 2013. gada 4. ceturksnī turpināja samazināties līdz 11,3% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita, neraugoties uz AS Liepājas Metalurgs darbinieku atlaišanu. Tādējādi reģistrētā bezdarba kāpums pēdējos
trijos mēnešos (janvāra beigās – 9,8%) atspoguļo ar AS Liepājas Metalurgs darbības pārtraukšanu saistīto problēmu un sezonālo ietekmi, tomēr neliecina par pamattendences maiņu darba tirgū, skaidro LB.
Par lielākām darba iespējām liecina arī brīvo darbvietu skaita pieaugums. Janvāra beigās Nodarbinātības valsts aģentūras NVA datubāzēs bija 4,7 tūkstoši vakanču (aptuveni par 1000 vakancēm vairāk nekā iepriekšējā gada atbilstošajā periodā).
Mēneša laikā pastāvīgu darbu vidēji atrada 5% reģistrēto bezdarbnieku – tikpat, cik 2006. gadā. Pakāpeniski samazinājās ilgstošo bezdarbnieku skaits un to īpatsvars bezdarbnieku kopskaitā.
Vidējās mēneša bruto nominālās darba samaksas gada kāpums 4. ceturksnī saglabājās mērens (4,8%), mazinot bažas par konkurētspējas pasliktināšanos un neradot nozīmīgu augšupvērstu spiedienu uz inflāciju.
Privātajā un sabiedriskajā sektorā algas pieaugums bija līdzīgs, skaidro LB eksperti.
Uzņēmēju darbaspēka trūkuma novērtējums saglabājas stabili mērens, liecinot, ka algas kāpums tiks balstīts uz darba ražīguma pieaugumu, tātad būs ilgtspējīgs un nepasliktinās tautsaimniecības konkurētspēju, uzsver analītiķi.
Gaidāms, ka bezdarba kritums Latvijā, kas iepriekšējos trijos gados bija diezgan straujš, šogad palēnināsies. Latvijā ilgtspējīgs bezdarba sarukums iespējams tikai saistībā ar strukturālā bezdarba samazinājumu, ko var veicināt ne tikai noturīga tautsaimniecības attīstība, bet arī aktīvu darba tirgus politikas pasākumu īstenošana. Tomēr tas nevar notikt ātri, tādējādi Latvijas tautsaimniecības izaugsme vidējā termiņā būs arvien mazāk balstīta uz nodarbinātības kāpumu, bet vairāk – uz darba ražīguma pieaugumu, paredz LB eksperti.
Tādējādi Latvijas tautsaimniecības izaugsme pakāpeniski tiek virzīta no ekstensīvas attīstības uz intensīvu attīstību, un tas balstīs ilgtspējīgu algas kāpumu.