Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.
Uz jautājumiem šonedēļ atbild Kaspars Cikmačs, bankas Citadele valdes loceklis:
- Kāpēc Jūs strādājat šajā bankā/nozarē?
Skolas laikā man padevās eksaktās zinības un bija interese par vadības lietām (mācījos sestdienās Rīgas Komercskolā). Nevarēju izlemt, vai studēt IT, vai Vadības zinātni, bet, tā kā IT ir konkrētāka nekā vadības zinības, tad izlēmu par labu IT. Taču dzīve tā ir iegrozījusies, ka jau īsi pēc mācībām strādāju gan IT nozarē, gan vadībā.
Vairāk nekā 12 gadus strādāju starptautiskā uzņēmumā banku nozarē. Šis darbs bija ļoti interesants un aizraujošs, bet tajā pašā laikā ļoti bieži bija jābrauc arī komandējumos ārpus Latvijas. Tā kā man bija jau ģimene un maza meitiņa, vēlējos vairāk laika būt ar savām dāmām, tādēļ pieņēmu izaicinājumu strādāt vietējā Latvijas uzņēmumā. Tas bija laiks, kad valsts bija pārņēmusi Parex banku, bet vēl nebija dibināta Citadele.
- Kas Jūs iepriecina, un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?
Man ir liels prieks par Latvijā strādājošiem uzņēmumiem, tai skaitā tiem, kas attīstās, pateicoties banku sniegtajam atbalstam. Šiem uzņēmējiem ir radošas un dzīvotspējīgas idejas, kas vainagojas ar iespaidīgiem rezultātiem, jaunām darbavietām, precēm un pakalpojumiem, kā arī jauniem eksporta tirgiem. Jāpiebilst, ka ikdienā mēs nemaz nedzirdām tik daudz par vietējiem uzņēmumiem, taču, strādājot bankā, man ir iespēja uzzināt par šādiem aktīviem uzņēmējiem vairāk.
Savukārt apbēdina fakts, ka joprojām Latvijā daudz cilvēku dzīvo uz iztikas robežas.
- Kas Jūs iepriecina, un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto banku?
Šis gads iesākās ļoti saspringti un interesanti visā Latvijā, it sevišķi banku nozarē strādājošiem, jo Latvija pievienojās eiro zonai. Eiro projekts bija liels un iespaidīgs, kas sākumā šķita pat neiespējams. Man ir lepnums, ka Citadeles komandai izdevās realizēt 3 lielus un apjomīgus eiro ieviešanas projektus – bankas sistēmu un procesu pielāgošana eiro, latu-eiro skaidras naudas nomaiņas darbi kā vienai no lielākajām Latvijas inkasācijas kompānijām. Arī vissaspringtākajās dienās spējām nodrošināt, ka mūsu inkasācijas klientu kontā nauda bija ieskaitīta jau nākamajā dienā. Iepriecina arī tas, ka tieši no Citadeles bankomāta valsts augstākās amatpersonas īsi pēc pusnakts 1. janvārī svinīgi izņēma savas pirmās eiro banknotes.
- Vai darbinieku trūkumu izjūtat?
Ir pozīcijas, kurās darbinieku trūkumu izjūtam. Ir gadījumi, kad speciālistu nevaram atrast pat pusgadu, piemēram, atsevišķiem amatiem IT daļā vai specializētākos amatos, piemēram, vērstpapīru speciālistus. Tomēr jāpiebilst, ka ir arī vairākas pozīcijas, uz kurām piesakās 50 un vairāk pretendentu.
- Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā bankā?
Vēlme strādāt un sasniegt mērķus, kā arī iniciatīva, profesionalitāte un komandas darbs raksturo galvenās īpašības, kam jāpiemīt kandidātam.
- Kādi ir uzņēmuma tuvākie un tālākie mērķi?
Galvenais mērķis ir turpināt iesākto izaugsmes ceļu, palielinot gan bankas peļņu, gan bankas vērtību. Citadeles vīzija ir kļūt par vērtīgāko vietējo finanšu grupu Baltijas valstīs.
- Gūstat labumu no tā, ka Latvija pievienojusies eiro zonai?
Protams, jebkurš, kas ceļo uz eiro zonas valstīm, jau paspējis izbaudīt to, ka vairs nav jāmaina nauda. Savukārt banku līmenī pazuduši arī vairāki riski, piemēram, risks par lata devalvācijas iespēju.
- Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu.
Laikā, kad valsts pārņēma banku, es šeit sāku strādāt kā IT daļas vadītājs, un man tika uzticēta arī operacionālā darba koordinēšana bankas sadalīšanas procesā. Tā kā ar šiem uzdevumiem veiksmīgi tiku galā, ko novērtēja ne tikai bankas vadība, bet arī sadarbības partneri un regulators, tad man tika uzticēts valdes locekļa amats, kura pārziņā ir Operacionālās direkcijas darbs.
- Kā radies Jūsu pārstāvētās bankas nosaukums?
Pirms Citadeles dibināšanas bankas darbinieki un sadarbības partneri tika aicināti iesūtīt savus priekšlikumus par jaunās bankas nosaukumu. Tika saņemts ap 4000 dažādu versiju, un kā labākais izvēlēts nosaukums Citadele. Bankas zīmolu izstrādāja viena no pasaulē vadošajām zīmolvedības aģentūrām Wolff Olins. Bankas logotipā atspoguļota „=” zīme, kas nozīmē vienlīdzību un līdzvērtību. Mums nav galvenais būt lielākajiem, stiprākajiem, skaļākajiem, bet svarīgāk ir būt bankai, kam visi ir vienlīdz svarīgi un līdzvērtīgi.
- Kādas izmaiņas likumdošanā Jūs vēlētos redzēt?
Šobrīd ir skumji noskatīties, ka tirgū ir vairāki uzņēmumi dažādās nozarēs, kas, iespējams, nemaksā valstij nodokļus, tādējādi kropļojot konkurenci. Tas savukārt rada spiedienu uz godīgajiem uzņēmējiem, to darbinieku algām un pakalpojuma vai preču cenām.
Savukārt normatīvo aktu veidotājiem ieteiktu vairāk izanalizēt potenciālo lēmumu sekas, jo nereti gadās, ka rezultātā ir panākts, ka likumi kļūst sarežģītāki, bet problēmu novēršanas mērķis nav sasniegts.
- Jūsuprāt, pēdējā laika lielākais veiksminieks un neveiksminieks ir?
Viennozīmīgi šā gada lielākais veiksminieks ir Latvijas eiro, kas apprecējis Mildu.
Savukārt pie neveiksminiekiem šogad var pieskaitīt visus, kas nodarbojas ar ziemas sporta veidiem. Šogad ziema praktiski nemaz nebija. Arī pats biju plānojis piedalīties vairākās ziemas autosporta sacensībās, taču laika apstākļu dēļ vairāki posmi tika atcelti.
- Kāds ir Jūsu mīļākais ēdiens un dzēriens?
Mans iecienītākais ēdiens ir Pasta Carbonara. Interesanti, ka katrā kafejnīcā vai restorānā šo ēdienu gatavo citādāk – esmu ēdis gan ļoti gardi un profesionāli pagatavotu, gan ir bijis gadījums, kad viesmīlis atnes makaronus ar siera un pusjēla šķiņķa čupu.
Jau no bērnības iecienītākais dzēriens ir aroniju sula, kas gatavota pēc īpašās vectēva receptes. Vēl tagad atceros, ka bērnībā ar māsīcām saderēju, ka lielu krūzi aroniju sulas izdzeršu vienā rāvienā, kas arī man toreiz izdevās.
- Kura grāmata/filma/personība ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi?
Vairākus gadus manā somā, lai kur es dotos, bija līdzi Jack Welch grāmata Winning, ko mēdzu pārlasīt. Tāpat lielu ietekmi atstājuši vairāki Manager Tools podkāsti, kuros, izmantojot viedtālruni, var smelties idejas par vairāk nekā 300 dažādām vadītājiem aktuālām tēmām, piemēram, kā motivēt darbiniekus, kā tikt galā ar e-pastu daudzumu u.c.
Savukārt personības, kas uz mani ir atstājušas ietekmi, noteikti ir mani esošie un bijušie kolēģi, kā arī vadītāji, ar kuriem ir bijis lemts kopā strādāt un no kuriem mācīties un iedvesmoties.
- Kur un kā vislabāk atpūsties pēc darba un smelties enerģiju?
Ja darbā sanāk strādāt ar cilvēkiem, tad brīvajos brīžos nereti vēlos, tieši pretēji, būt viens. Fotografēšana ir viens no maniem vaļaspriekiem – bieži vien brīvdienās daudz fotografēju, bet bildes paliek tikai savam priekam.
- Izstāstiet, lūdzu, savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves/darba.
Tā kā esmu saistīts ar IT nozari, tad šobrīd prātā nāk «datoriķu» jociņi, kas ir ļoti specifiski un ne katrs to sapratīs:
Sieva saka vīram (IT speciālistam): «Aizej uz veikalu un nopērc maizi. Ja olas ir, tad paņem 4.»
Vīrs veikalā paņem maizes kukuli, paskatās, ka olas ir, un paņem vēl 3 maizes kukuļus un mājās pārnāk ar 4 maizes kukuļiem.
- Jūsu novēlējums db.lv lasītājiem.
Ja Jums ir kāds sapnis, tad novēlu, lai Jums pietiek spēka un gudrības to realizēt, jo nekad nav par vēlu sākt darīt ko jaunu un nebijušu! Lai izdodas!