Biznesa portālam DB.lv šajās brīvdienās bija lieliska iespēja iepazīt un izmēģināt ūdenstūrisma iespējas Kurzemē.
Svētdien aplūkojām Kuldīgu, iztīrīto Rīvas upi, pa to laivojot ar kanoe, kā arī izmēģinājām Latvijā vēl mazpazīstamo Longe Cote jeb jūras staigāšanu. Fotogrāfijas skatieties raksta galerijā!
Laivu braucienu, kā arī Longe Cote organizēja laivu operators Sofijas laivas. Jūras staigāšana notika pie atpūtas centra Imantas - Kurzemes piekrastē, pie Jūrkalnes stāvkrasta. Īsumā raksturojot jūras staigāšanu: cilvēki tiek ieģērbti hidrotērpos, katram iedots pa vienam airim un visi dodas jūrā, lai ideālā gadījumā skaistā līnijā, iegremdējoties ūdenī līdz aptuveni krūšu zonai, dotos gar jūras krastu, airi izmantojot balansēšanai un roku treniņam. Tā kā svētdien viļņi jūrā bija diezgan palieli, skaistā līnija lielākoties izpalika, jo dažbrīd no izskalošanas krastā glāba vien zemē iedurts airis. Longe Cote varētu dēvēt par ūdens aerobikas paveidu, jo slodze ir ievērojama. Ārzemēs šādā veidā ierasts noiet vairākus kilometrus.
Kā pastāstīja Kurzemes plānošanas reģiona Projektu nodaļas vadītāja Aiga Petkēvica, Kurzemē patlaban dažādi operatori tūristiem piedāvā aptuveni divus tūkstošus laivu. Daļa laivu biznesu kombinē ar citām aktivitātēm, bet daļai ūdenstūrisms ir vienīgais ienākumu avots. Tā, piemēram, Sofijas laivu saimnieks Turaids Šēfers gudro arvien jaunus piedāvājumus, ar kuriem ieinteresēt tūristus. Starp tiem ir jau minētā jūras staigāšana, kuras ideja aizgūta no Francijas, labiekārtotas mājiņas zemledus makšķerniekiem un citi.
Patlaban ūdenstūrismā nodarbināto viens no galvenajiem uzdevumiem ir lauzt stereotipu, ka ūdens aktivitātes ir domātas siltajam laikam. T. Šēfera ideja ir Longe Cote piedāvāt tieši ziemas laikā, jo tas daudziem varētu šķist kaut kas ekskluzīvs.
Kā stāstīja A. Petkēvica, arī ūdenstūrismā ir kā jebkurā citā biznesā - ir uzņēmumi, kuri rūpējas par upju resursiem, bet ir arī tādi, kuri tos tikai ekspluatē, neko no sevis neieguldot.
Ar Kurzemes plānošanas reģiona vadību un 39 Latvijas un Igaunijas partneru atbalstu tiek ieviests projekts Ūdenstūrisma kā dabas un aktīva tūrisma komponentes attīstība Latvijā un Igaunijā jeb Riverways. Projekts tiek īstenots Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programmas ietvaros un tā mērķis ir uzlabot apstākļus ilgtspējīga ūdenstūrisma attīstībai un paaugstināt ūdenstūrisma konkurētspēju Latvijā un Igaunijā.
#2/48
Lai iekļautos programmā, no Rīgas centra izbraucām jau 8.00. Busiņā cenšamies aizbiedēt miegu.
#7/48
Tālāk dodamies aplūkot skaisto Kuldīgu. Šajā fotogrāfijā redzams pilsētā vecākais koka nams.
#12/48
Ventas rumba. Venta nebūt nav iecienītākā laivošanas upe, jo tur ir liels pretvējš. Ja arī notiek laivošana, tā parasti tiek kombinēta ar citām aktivitātēm, piemēram, riteņbraukšanu.
#15/48
Pie Rīvas iekāpšanas vietā. Kurzemes plānošanas reģiona Projektu nodaļas vadītāja Aiga Petkēvica un Sofijas laivu saimnieks Turaids Šēfers.
#16/48
Kā puspajokam atzina Turaids Šēfers, vīrieši - laivotāji ir riska grupa. Ja kompānijā ir vismaz viena sieviete, laivu apgāšanās risks ir daudz, daudz mazāks.
#18/48
Startējam. Svētdien mūsu maršruta garums bija 8 kilometri, taču parasti laivotājiem tas ir krietni garāks.
#25/48
Rīva ir ļoti līkumaina, tādēļ interesanta laivošanai. Varētu teikt, ka tā zīmēta tā it kā roka būtu trīcējusi.
#40/48
Kas ir Longe Cote, nevienam, izņemot Turaidu, vēl nav īsti skaidrs. Ir bail no aukstuma, jo gaisa temperatūra nelutina.