Zaļās enerģijas sektors pamazām atgūstas no nesenā krituma, kura laikā tajā dominēja milzīga darbavietu samazināšana, bankroti, kā arī politiskās diskusijas ASV.
Tiesa gan, investīcijas tīrās enerģijas sektorā kopš 2011. gadā sasniegtā augstākā līmeņa ir sarukušas par aptuveni 22%, pērn sasniedzot 314 miljardus ASV dolāru, liecina Bloomberg New Energy Finance apkopotie dati.
Kompānijas, piemēram, vēja enerģijas gigants Vestas un citas, ir pārstrukturizējušās. Kā jaunākajā 2014.gada pārskatā norāda Bloomberg New Energy Finance dibinātājs Maiks Lībrigs, investīciju kritums lielā mērā atspoguļo krītošās cenas, galvenokārt, vēja un saules enerģijas sektorā.
Galerijā augstāk iespējams aplūkot tīrās enerģijas segmentus, kaspiesaistījuši lielākās investīcijas pērn!
#1/9
Jūras spēkstacijas
Investīciju apjoms: 333 miljoni ASV dolāru
Apvienojot viļņu un plūdmaiņas enerģiju, teorētiski varētu segt 19% no ASV elektrības pieprasījuma, liecina Ziemeļrietumu Nacionālās Jūras atjaunojamās enerģijas centra dati. Tomēr tajā pašā laikā šai nozarei vajadzētu nelielu zinātnes palīdzību, jo pērn investīcijās sektors piesaistījis vien 333 miljonus dolāru.
#2/9
Karbons
Investīcijas: 1,9 miljardi dolāru
Atšķirībā no citām tīrās enerģijas tehnoloģijām, karbona savākšanā un uzglabāšanā vairāk jārunā par tīrību nekā ražojot no tā enerģiju. Tas ietver dažādus procesus, kas noķer karbona dioksīdu, pirms tas tiek emitēts no spēkstacijas un pārvietots pazemes uzglabāšanas vietās. Tas ir dārgi, tehnoloģiski un juridiski sarežģīts process, bet būtisks pasaulei, kas vēlas gan elektroenerģiju, ko ražo ar ogļu kurināmo, gan stabilu klimatu.
#3/9
Ģeotermālā enerģija
Investīcijas: 3,2 miljardi ASV dolāru
Kompānijas uzmanību pievērš tādām vietām, kur ir viegli iegūt enerģiju, piemēram, Islandē, kā arī kur steidzami nepieciešami jauni enerģijas veidi, piemēram, Japānā. Pērn investīcijas šajā enerģijas veidā pieauga par 2%.
#4/9
Biodegviela
Investīcijas: 6,5 miljardi dolāru
Nākotnē biodegvielas pieprasījums varētu augt no aviācijas un kuģošanas sektora, un patlaban Boeing un Airbus vēlas saņemt uzraugu apstiprinājumu biodegvielas izmantošanai. Ķīnas naftas un gāzes gigants Sinopec nesen saņēmis licenci biodegvielas ražošanai no palmu eļļas. Paredzams, ka varētu arī augt biodīzeļa pieprasījums, ja ASV Jūras spēki attīstīs savu zaļo iniciatīvu.
#5/9
Maza izmēra hidrostacijas
Investīcijas: 7,6 miljardi dolāru
Šajā segmentā ietilpst ūdensspēkstacijas projekti, kuri ražo mazāk nekā 50 megavatus enerģijas.
#6/9
Biomasa un atkritumu pārstrāde
Investīcijas: 9,4 miljardi dolāru
Jaunākais ziņojums par šo sektoru liecina, ka ASV pērn izsniegtas 88 licences ražošanas uzņēmumiem, kas sadedzina biomasu. Ir secināts, ka šie uzņēmumi, kas dedzina biomasu, saražo 50% vairāk karbona dioksīda uz megavatu saražotās elektrības nekā tie, kas izmanto ogles.
#7/9
Gudrās enerģētikas tehnoloģijas
Investīcijas: 38,5 miljardi dolāru
Šajā segmentā ietilpst tādas ierīces kā viedie skaitītāji un mājokļu enerģētikas vadības sistēmas. Šo segmentu jaunā stadijā ievadīja Google darījums janvārī, kad tā iegādājās mājokļu termostatu ražotāju Nest, tādējādi šim sektoram piesaistot jaunu uzmanības vilni. Patlaban šajā segmentā strādājošie uzņēmumi ieņem pirmās vietas Bloomberg sarakstā, kur apkopotas visstraujāk augošās akcijas.
#8/9
Vēja enerģija
Investīcijas: 112,4 miljardi dolāru
Kopš augstākā punkta 2011. gadā, investīcijas šajā sektorā sarukušas par 10%. Kaut arī ražotāju izmaksas ir sarukušas, šķēršļi šajā segmentā turpina saglabāties. Piemēram, novecojis elektrotīkls palēnina vēja parku attīstību. Tāpat arī vēja nepastāvība un citi faktori var prasīt dārgus un politiski nepopulārus uzlabojumus.Tāpat, lai pārvietotu enerģiju no vēja ģeneratoru enerģiju elektroenerģijas lietotājiem, ir nepieciešamas augstsprieguma elektropārvades līnijas, pret ko dažkārt protestē vietējie iedzīvotāji.
#9/9
Saules enerģija
Investīcijas: 130 miljardi dolāru
Kopš 2011. gada augstākā punkta investīciju apjoms šajā sektorā sarucis par 28%. Sektoram gan palīdz labākas finansējuma iespējas, kas ļauj naudai ieplūst nozarē un samazina kapitāla izmaksas projekta attīstītājiem. Tāpat aug elektrisko transportlīdzekļu pārdpšanas apjomi, kā arī samazinās saules paneļi, kas arī var būt iemesli, lai nākotnē šis sektors turpinātu paplašināties. Patlaban autoražotāji sadarbojas ar saules enerģijas kompānijām, piemēram, Nissan ar SunPower un Tesla ar SolarCity. Tiesa gan, pasaules saules enerģijas sektora izaugsme turpinās būs atkarīga no valdības atbalsta. Jebkurš subsīdiju samazinājums lielajos tirgos, piemēram, Ķīnā vai Japānā, var ierobežot pieprasījumu pēc saules enerģijas ražošanas aprīkojuma ražotāju produkcijas.