Stiprinot uzņēmuma kapacitāti infekciju ierosinātāju noteikšanā, Centrālā laboratorija investējusi miljonu eiro, iegādājoties molekulāri bioloģisko izmeklējumu iekārtas.
Attīstot Molekulārās bioloģijas nodaļu, Centrālā laboratorija kā Covid-19 diagnostikas veicēja Latvijā papildus esošām tehnoloģijām iegādājusies pasaulē atzītu, plaši izmantotu un Baltijā vienīgo Chemagic 360-D (Perkin Elmer) iekārtu, kas piemērota ne tikai Covid-19 izmeklējumiem, bet arī ērču pārnēsāto slimību ierosinātāju noteikšanai.
Savukārt – Cobas 6800 System (Roche Diagnostics) – ļauj ikdienā apstrādāt lielāku paraugu plūsmu un uzturēt Covid-19 testēšanas kvalitāti. Šādas klases tehnoloģijas Latvijā sāk izmantot tieši pandēmijas ietekmē. Lai to izmantošana būtu rentabla, ir nepieciešams pietiekams pieprasījums pēc molekulāriem testiem un tās parasti izmanto valstīs ar lielu iedzīvotāju skaitu.
"Tā ir pilnīgi automatizēta molekulārās bioloģijas iekārta – sistēma, kas nosaka slimību ierosinātāju ģenētisko materiālu. Šādu iekārtu mūsu reģionā ir ļoti maz, jo tās ir domātas lielai paraugu plūsmai un ir relatīvi dārgas. Šī sistēma var strādāt visu diennakti, un 24 stundu laikā ir iespējams testēt aptuveni 1400 paraugus. Šobrīd ar jauno aparatūru veicam Covid-19 diagnostiku, bet nākotnē šī tehnoloģija varētu kalpot gripas, HIV, hepatītu un citu infekciju ierosinātāju noteikšanai," stāsta Centrālās laboratorijas valdes locekle Jeļena Storoženko.
Pandēmijas ietekmē nepieciešamība pēc diagnostikas pakalpojumiem ir būtiski pieaugusi, turklāt pieprasījums ir aktīvs gan brīvdienās, gan svētku dienās, darba kolektīvos un dažādās citās līdz šim maz pieredzētās situācijās.
"Šo tehnoloģiju funkcionalitāte jau šobrīd būtiski atvieglo ikdienas darba procesu vadīšanu un ļauj pilnveidot uzņēmuma efektivitāti, kas mūsu gadījumā ir vitāli svarīgi, ņemot vērā, ka darba dienās mēs veicam aptuveni 30% un brīvdienās aptuveni 48% no visām Covid-19 analīzēm Latvijā," atklāj J. Storoženko.
"Vērtējot investīciju objektus, lielu vērību pievēršam automatizācijai, jo tā izslēdz manuāla darba nepieciešamību sarežģītu procesu vadīšanā, līdz ar to minimizējot cilvēciskā faktora ietekmi uz testēšanu. Ieguvēji ir visi – klienti ātrāk saņem testēšanas rezultātus, bet darbiniekiem samazinās manuālā darba apjoms. Personālam, kas nodarbojas ar šo iekārtu vadīšanu un uzturēšanu, ir jābūt augstā profesionālā līmenī, tāpēc sadarbojamies ar partneriem no Šveices, Vācijas, Lielbritānijas un citām Eiropas valstīm, apmācot un papildinot kvalifikāciju mūsu laboratorijas speciālistiem," norāda J.Storoženko.
Centrālā laboratorija nozarē strādā kopš 1994.gada. Šobrīd paraugu loģistika aptver visu Latvijas teritoriju, ir mobilās brigādes paraugu ņemšanai mājās, zvanu centrs un 36 Covid-19 analīžu nodošanas punkti, kas arī ir izvietoti visā Latvijā, savukārt filiāļu skaits sasniedz 65. Uzņēmums piedāvā plašāko laboratorisko analīžu pakalpojumu klāstu, speciālistu konsultācijas un gada laikā veic aptuveni 6,5 miljonus analīžu.
SIA Centrālā laboratorija ir viens no veselības uzņēmumu grupas Repharm uzņēmumiem. Repharm ietilpst arī AS Veselības centru apvienība, zīmola Mēness aptieka pārvaldītāja akciju sabiedrība Sentor farm aptiekas, kā arī zāļu vairumtirgotāja AS Recipe plus un augu valsts ārstniecisko līdzekļu ražotāja AS Rīgas Farmaceitiskā fabrika.