Jaunākais izdevums

Biznesa portāls Db.lv piedāvā interviju ar Latvijas Piļu un muižu asociācijas izpilddirektori Laimu Lupiķi. Uzzini, kam pieder Latvijas vēsturiskās celtnes, ar kādam summām jārēķinās tiem, kuri vēlas iegūt īpašumā šādu ēku, kā arī vai spoki Latvijas pilīs un muižās patiešām dzīvo.

- Īsumā, ar ko nodarbojas Latvijas Piļu un muižu asociācija? Cik pilis un muižas tā apvieno?

Asociācijā patlaban ir 95 biedri, no tiem 89 pārstāv pilis un muižas. Asociācijas darbības mērķis ir kultūras mantojuma saglabāšana. Vairāk mūs pazīst pēc tūrisma aktivitātēm, ar kuru palīdzību cenšamies pievērst plašākas sabiedrības uzmanību. Šīs aktivitātes veicam ar lielu prieku un interesi, jo tās palīdz piļu un muižu saimniekiem klūt pieejamākiem, pazīstamākiem, nodot informāciju un arī kādu naudiņu nopelnīt.

- Cik ir tādu piļu un muižu Latvijā, kas nav asociācijā?

Tas ir viens no mūsu uzdevumiem - saskaitīt visas Latvijas pilis un muižas, tomēr tas nav tik vienkārši, kā varētu šķist. Kad 1920. gadā Latvijā sākās Agrārreforma, tika saskaitītas 1400 muižas. Šobrīd mēs par muižu saucam tās centru, kā arī raugāmies, vai ēkām ir kultūrvēsturiska, arhitektoniska un skatāma vērtība. Ja šādas vērtības ir saglabājušs, tad tas ir objekts, kuru vērts pieminēt un par kura saglabāšanu ir vērts rūpēties.

Runājot par pilīm, problēmas rodas ar to, ka latviešu valodā - atšķirībā no citām valodām - ir tikai viens vārds pils. Attiecībā uz viduslaiku pilīm krievi lieto vārdu zamok, angļi - castle. Latvijā šādas viduslaiku pilis ir palikušas ļoti maz -15, tādēļ pret tām vajadzētu būt īpaši saudzīgiem.

Savukārt, tādām pilīm kā Rundāles, Mežotnes, kas pēc būtības ir valdnieku rezidences, krievu valodā atbilstošs vārds būtu dvorec, angļu - palace. Bet pārējās ēkas, kas Latvijā tiek dēvētas par pilīm ir tā sauktās kungu mājas. Tādas Latvijā ir visvairāk. Ņemot vērā, ka latviešu valodā ir tikai viens vārds - pils, vislielākās problēmas rodas ar tulkošanu. Bez tam reizēm no muižas centra ir saglabājušās tikai dažas saimniecības ēkas, kas arī ir sava laika un bijušās muižas saimniecības liecība. Ceram, ka nākotnē izdosies visas šīs vērtīgās ēkas Latvijā saskaitīt.

- Kas ir muižas vērtība? Bieži vien, raugoties uz muižu, šķiet - tāda māja vien ir.

Muižnieki mantoja, pirka un pārdeva savus īpašumus. Tas bija noslēgts muižniecības loks, kuri savu muižnieka statusu nevarēja nopirkt. Savu dzīves vai atpūtas vietu (vasaras rezidences, medību pilis) muižnieki būvēja visskaistākajās vietās, piesaistīja tā laika labākos arhitektus un būvmeistarus. Arī tur valdīja savdabīga sacensība, daudziem gribējās savu pili kā skaistāko, bagātāko, krāšņāko.

Tieši šī iemesla dēļ bijušo muižu centri izraisa interesi šodien, kaut muižas kā saimnieciska vienība praktiski beidza pastāvēt ar Agrārreformu pagājušā gadsimta divdesmitajos gados. Muižu zemes tika sadalītas zemniekiem, muižu centri nodoti pašvaldībām, skolām, slimnīcām, nespējnieku patversmēm. Par kultūras pieminekļiem šīs ēkas padara to vēsture - arhitektūra, būvmāksla, dzīvesstāsti.

Šodien ēkas būvē divdesmit gadiem, bet muižas ir paraugi, kas stāv simtiem gadus, un jo ilgāk tie saglabājas, jo lielāka ir to vērtība. Lai šīs ēkas saglabātos, ir nepieciešama pilnīgi cita to atjaunošanas kārtība nekā jaunajā celtniecībā. Tas savukārt prasa ļoti specifiskas zināšanas.

- Kam patlaban pieder Latvijas pilis un muižas?

Latvijas viduslaiku pilis galvenokārt ir valsts un pašvaldību īpašumā. Visas bijušās muižas mēs neesam apzinājuši. No 250, kam esam veikuši analīzi, 81 atrodas privātīpašumā, 143 pieder pašvaldībām, 26 ir valsts īpašumā. Pašvaldībām piederošajos bijušo muižu kompleksos lielākoties atrodas skolas, pansionāti, bērnudārzi, kultūras iestādes, dzīvokļi.

- Ar cik lielām summām jārēķinās tiem, kuri vēlas iegādāties savā īpašumā pili vai muižu?

Internetā ik pa laikam var atrast sludinājumus, ar kuru palīdzību tiek mēģināts pārdot muižas. Esmu pamanījusi, ka to cena svārstās no 200 tūkstošiem par ēkām, kas atrodas diezgan bēdīgā stāvoklī, līdz pat 13 miljoniem. Tie miljoni iet uz priekšu un atpakaļ. Bet tas, ko esmu secinājusi, ka nu jau aptuveni gadu pārdošanā ir vieni un tie paši objekti. Tiem palēkā cenas, bet neviens tos nenopērk. Pārdoti no tiem ir tikai daži. Būtībā šobrīd šis tirgus stāv uz vietas. Par tādām cenām pircēju praktiski nav. Bums, kad cilvēki Latvijā bija gatavi pirkt muižas par jebkādu cenu, ir beidzies, jo ļoti maz vēlas izdot tik lielu naudu par ēkas iegādi un vēl uzņemties par to tik lielas rūpes. Gribētāji būtu tajās aprindās, kurās naudiņas ir mazāk.

- Kas pārdod muižas. Spekulanti?

Es domāju, ka par pirmo spekulantu varētu nosaukt Ēdoles pašvaldību, kas mēģina sava pagasta situāciju uzlabot, pārdodot pili. Lielākā daļa no muižu pārdevējiem ir cilvēki, kas tās iegādājušies izsolēs, pārpirkuši no īpašniekiem, kas mantojuši mazās muižas. Tagad šiem īpašumiem krietni augusi cena. Tie objekti, kurus internetā patlaban var redzēt pārdošanā, maina īpašnieku jau otro, trešo reizi.

- Kāds ir cilvēku mērķis, iegādājoties muižas?

Sākumā daudziem šķita, ka nopirkt muižu ir prestiži. Tomēr pēc tam pamanīja, ka nopirkt tik lielu objektu, par tik lielu naudu un pēc tam vēl prāvas summas ieguldīt tā atjaunošanā un uzturēšanā, lai tajā tikai dzīvotu, ir gandrīz neiespējami. Cilvēku, kas izvēlas šādu ceļu, ir ļoti maz. Turklāt, ja šī ēka ir kultūrvēsturisks piemineklis, tad īpašniekam tiek uzlikti arī vairāki pienākumi, piemēram, nodrošināt sabiedrības pieejamību. Tādu, kas atjauno muižas tikai sava prieka pēc ir ļoti maz. Pie Rīgas labākais paraugs ir Zēlustes muižas atjaunošana, no kuras varētu mācīties daudzi būvnieki un restauratori. Tas ir ļoti labs paraugs, kuram gan nav daudz līdzīgu.

Parasti pēc muižas iegādes jaunie īpašnieki konstatē, ka tajā ir jāliek tik daudz naudas, ka jāmeklē iespējas, kā to atpelnīt, piemēram, iekārtojot viesnīcu, viesu māju, spa centru. Saimnieki ir stāstījuši, ka arī šādā veidā labākajā gadījumā var nodrošināt ēkas uzturēšanu, bet līdzekļu jaunām investīcijām gandrīz neatliek. Ja pirms desmit gadiem rēķināja, ka ieguldīto naudu šādā īpašumā varētu atpelnīt 25 gados, tad tagad prognozes vairs nav tik optimistiskas.

- Ar cik lielu summu vajadzētu rēķinātiem tam, kas gribētu restaurēt muižu?

Ar miljoniem. Viens, divi, trīs... Bez miljona ļoti grūti kaut ko izdarīt. Ir vietas, kur varētu nelikt iekšā tik lielas summas, kur varētu ļaut dzīvot senajam, bet tad jārēķinās, ka ar šo vietu arī peļņa būs mazāka. To galvenokārt varēs izmantot tikai kā apskates objektu. Ja visas labierīcības nebūs viesnīcas numurā, nakšņotāji šādā objektā negribēs palikt. Tajā pat laikā, domāju, ka visai interesanti varētu būt iejusties konkrētā viduslaiku atmosfērā ar laikam atbilstošām labierīcībām. Pie pilnībā apzinātas vēsturiskās atmosfēras.

- Vai piļu un muižu atjaunošanā un izmantošanā arī iespējams piesaistīt Eiropas Savienības līdzekļus? Varbūt varat minēt kādu veiksmīgu piemēru?

Vienīgais piemērs ir gan pozitīvi, gan bēdīgi slavenais Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF). Projektu izvērtēšanas process tajā bija šausmīgi ilgs. Pa to laiku visas tāmes kļuva vecas. Es pat nezinu, kā tie cilvēki, kuru projekti dabūja finansējumu, tiks galā. Lai viņiem veicas! Tika iesniegts ap 112 projektiem, no kuriem apstiprināja deviņus. Līdz ar to man ir jautājums - kur paliks pārējie projekti? Pēc manām domām, no pārējiem tikai 10 - 12 projekti ir tādi, kuriem ir izredzes atrast citur finansējumu.

Mēs bijām uz semināru ielūguši Kultūras ministrijas pārstāvjus, lai mums pastāsta par plānošanas periodu 2007.-2013.gadam. Lozungu - saglabāsim mantojumu un attīstīsim tūrismu - ir bezgala daudz, teksti ir tik skaisti, bet ciparos aina ir pavisam cita. Pārliecinājāmies, ka šajā periodā kultūrvēsturiskajam mantojumam ir cerības iegūt aptuveni 20 miljonus latu. Kas ir 20 miljoni?! Ar šādu summu varētu pietikt aptuveni trim objektiem, bet šī summa tiek rēķināta vismaz 15 objektiem. Turklāt desmit no mērķobjektiem ir valsts vai pašvaldību īpašums, līdz ar to izredzes iegūt finansējumu no valsts ir tikai aptuveni pieciem privātajiem objektiem.

Turklāt Latvijā valsts līmenī vārdi kultūrvēsturiskais mantojums saistās tikai ar tūrismu. Piemēram, skolām, kas atrodas šādos objektos, vispār nav izredžu startēt konkursos, lai iegūtu finansējumu. Tāda finansējuma sadaļa, kas būtu domāta ēku atjaunošanai, nepastāv. Tādas ēkas, kur mācās bērni, kurās atrodas sociālās aprūpes iestādes, mūsu valsts vispār neredz. Pie mums redz tikai tūrismu.

Igaunijā šo problēmu saskatījuši, tur ir programma seno celtņu, kuras tiek izmantotas lietišķajām vajadzībām (galvenokārt, skolas) atjaunošanai. Turklāt izvērtēt atjaunošanas projektu var tikai šīs nozares speciālisti. Citādi var gadīties tā kā pie mums - baznīca saliek plastmasas logus un neviens šo projektu naudu, kas izlietota nepareizi, bez sakara ar kultūras mantojuma saglabāšanu, atpakaļ neprasa. Tādus projektus nedrīkst akceptēt jau pašā sākumā.

Protams, ir skaisti un jauki jaunie projekti. Tā kā pati pēc izglītības un darba stāža esmu kultūras darbiniece, ļoti atbalstu Nacionālās bibliotēkas celtniecību, uzbūvēs visus trīs "jaunos brāļus", tomēr, domājot par jauno, būtu jāatceras arī esošais - lai neaizietu bojā senās celtnes.

- Vai ir aprēķināts, kāda summa no valsts būtu jāatvēl šai jomai?

Valsts varētu, pirmkārt, izvērtēt projektus, kas neizgāja caur ERAF. Protams, ne visi, bet liela daļa bija ļoti labi izrēķināti projekti. Tas vairāk varētu būt Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas uzdevums. Ja valsts šādu uzdevumu dotu, inspekcija to varētu aprēķināt.

Ir tādi objekti, kuru saimniekiem ir konkrēti plāni un viņi ļoti labi zina, cik liela summa viņiem ir nepieciešama, tomēr daļa ir arī tādi, kuri saka - dodiet man naudu un es zināšu, ko ar to iesākt. Šāds saimnieks ir visbīstamākais, jo tad, kad viņš iegūs naudu, kaimiņu brigāde viņam iestāstīs, ka vislabākais materiāls viņa celtnei ir tieši lamināts un cik labs un piemērots ir riģipsis sienām un griestiem. Notiek arī tādas lietas. Tieši tādēļ es uzskatu, ka, pirmkārt, vajadzēja izanalizēt nopietnos, ERAF iesniegtos projektus. Tās summas, kas būtu nepieciešamas, protams, nebūtu mazas. Bet šobrīd mēs lielas iespējas neredzam.

Pašlaik stāv ļoti daudz tādu objektu, kas cerēja iegūt šo finansējumu un to autori, manuprāt, arī būtu izdarījuši to, ko bija plānojuši. Piemēram, Cīravas muižā nekas patlaban nenotiek. Cilvēki to nopirka ar domu to atjaunot, strādāt.. Kāda iemesla dēļ Nurmuižā nekas nenotiek, nezinu. Daudzus gadus par apdraudētāko pieminekli tiek uzskatīta Lustes pils. Šis nu gan varētu būt tas gadījums, kad valstij vajadzētu pajautāt īpašniekam atbildību. Ja nevar saglabāt, īpašums ir vai nu jāuzdāvina vai jāpārdod. Iespējams, ka šajos objektos pašlaik noris izpētes darbs. Ja tiek piesaistīta nopietna firma, kas veic izpētes darbus, tad jārēķinās ar aptuveni diviem gadiem. Arī Liepupes muižā, Bramberģes muižā un Jaungulbenes muižā, kā arī daudzos citos objektos viss šobrīd ir apstājies. Varbūt, ka man pietrūkst informācijas, bet saimnieku pašu interesēs būtu stāstīt Latvijas Piļu un muižu asociācijai par notikumiem savos objektos. Ir daudz tādu vietu, kur varēja būt, bet nav. Daļā no tiem ir nodrošināts, ka objekts vismaz netiek izpostīts, bet ir arī tādi, kuros pat par to nav padomāts. Gan jau daļa sagrūs, un pāri palikušais vēsturiskais mantojums Latvijā kļūs vēl vērtīgāks..

- Vai Latvijā pietiek speciālistu, kas varētu piedalīties mantojuma atjaunošanā?

Esmu jautājusi asociācijas biedriem - padalieties informācijā, kur jūs meklējat miestarus, speciālistus. Tomēr tikai daži ir ar mieru skaļi nosaukt vārdus. Visticamāk, ja ir atrasts labs meistars, tad objektu īpašnieki nav ieinteresēti viņa darbu publiski slavēt, jo tādējādi viņi riskē, ka kāds cits šo meistaru aizvilinās pie sevis. Labu meistaru, kas šajā jomā var strādāt, kļūst arvien mazāk. Lai arī tiek gatavoti arī jaunie speciālisti, vislabāk novērtēts ir tieši veco meistaru darbs.

Ir situācijas, kad objekta saimnieks nav tik zinošs par šīm lietām vai, kad, atbilstoši likumdošanas aktiem, jāiziet cauri konkursa procedūrai, kā rezultātā, neraugoties uz faktu, ka firmai ir atbilstoša licence, darba rezultāts nav no tiem labākajiem. Ar mūsdienu celtnieku demagoģiju, manuprāt, varētu visu Latviju izpostīt. Viņi muižās saliktu plastmasas logus, pāri pārliktu riģipsi. Pienāks laiks, kad firmas, kas nodarbojas ar šādu ēku būvniecību un restaurāciju, būs ļoti pieprasītas. Tagad katrs tiek galā, kā prot, apmāca savus celtniekus, meklē meistarus. Diezgan grūti iet.

- Kā vērtējat piļu un muižu nonākšanu privātīpašnieku rokās?

Ļoti dažādi. Atkarīgs no saimnieka. Viena daļa ir iegādājušies šos īpašumus tikai pārdošanai. Viņus par saimniekiem nevarētu uzskatīt.

Ļoti pozitīvi piemēri ir Bīriņu pils un Dikļu pils. Tas, ka cilvēki šajā vietā darbojas, lai iegūtu līdzekļus tālākam darbam, savai dzīvei un šajā procesā saskata savu dzīves jēgu, ir labākais stimuls. Tieši šī stimula nav valsts un pašvaldību objektos. Labākā situācijā ir valsts un pašvaldību objekti, kas atrodas muzeju rīcībā. Gandrīz visos muzejos ir trakie entuziasti, kas kaut vai lēnītēm, bet pakāpeniski mērķtiecīgi strādā. Piemēram, Jēkabpils vēstures muzejs, kas atrodas Krustpils pilī. Viņiem vēl ļoti daudz, ko darīt, bet tik daudz jau ir izdarīts. Pakāpeniski viņi virzās uz to, kādu gribētu kādreiz redzēt Krustpils pili.

Diemžēl Latvijā nav senās aristokrātijas, bet jaunie aug lēni. Vienas dienas laikā par aristokrātu nekļūst. Pašlaik vienīgā ģimene, ko es varētu nosaukt par Latvijas jaunajiem aristokrātiem, ir Bīriņu pils saimnieki. Viņiem varētu vēl pāris ģimenes pievienoties.

- Vai nav tā, ka, nonākot privātīpašumā, vēsturiskā celtne kļūst plašākai sabiedrībai nepieejama?

Ne katrai muižai jābūt sabiedrībai pieejamai. Pieejamam jābūt tam, kas ir kultūras piemineklis. Ja šajā celtnē nekā īpaša nav - tikai veca māja, tad varbūt tur citiem nekas arī nav jāmeklē, ja vien viņi nav ielūgti.

Kultūras pieminekļa statuss, protams, uzliek šo pienākumu. Šajā ziņā slavena ir Nogales pils - sēta apkārt un iekšā netiek. Daudzi objekti ir slēgti uz tā saukto rekonstrukcijas laiku, bet patiesībā tur neviens nestrādā, šīs ēkas stāv tukšas un gaida finansējumu. Neviens nespēj tajās ieguldīt resursus, lai tiktu nodrošināta regulāra apskate.

Savukārt tādi objekti kā Odzienas muiža ir pilnībā pieejami sabiedrībai - var iekāpt pa logiem visu izstaigāt. Pilnīgi pieejama sabiedrībai, var iet un skatīties. Šī muiža nav kultūras piemineklis, kas ļauj lūgt valsts atbalstu mantojuma saglabāšanā vai vismaz paglābt no sagrūšanas. Un tādu objektu ir daudz.

Runājot par sabiedrības pieejamību kultūrvēsturiskiem objektiem, jautājums ir arī par skolām. Teorētiski skolās var ieiet, no otras puses, nepiederošas personas pa skolu nemaz nedrīkst staigāt. Tāpat ir arī ar pansionātiem - kam būtu jāstaigā pa pansionātu?

- Ar ko skaidrojama Ēdoles pils neveiksmīgā izsolīšana?

Cenu veido no divām pusēm - pircējs un pārdevējs. Kāda ir Ēdoles pils cena, to mēs nezinām, jo nav neviena pircēja. Tikai Kokalis kādā televīzijas intervijā ir pateicis, ka viņš par vienu latu to būtu gatavs pirkt. Līdz ar to notiek eksperimenti ar izsolēm.

Uz šo ēku attiecas pietiekami nopietni pieminekļu inspekcijas noteikumi. Īstenībā - pilnībā pamatoti. Tomēr tas, kurš objektu vēlas iegādāties, uz šādām prasībām skatās kā uz ļoti lielu apgrūtinājumu, tās viņam traucē. Šos objektus nepērk mākslas un kultūras vēsturnieki, pērk cilvēki, kas saistīti ar kādu biznesu.

Tas, ka nepērk Ēdoles pili, manā skatījumā ir pilnīgi normāli. Nopirkt šādu objektu pa miljonu, vēl ielikt iekšā kādus piecus miljonus. Padomājiet, kādas summas cilvēkam jāatdod katru mēnesi kredītos un kādas jāsamaksā par nekustamā īpašuma nodokli. Varat parēķināt, cik lielai jābūt peļņai no šī objekta. Es tiešām nevaru iedomāties, kas varētu gribēt nopirkt Ēdoles pili.

Bet, kā noteikt to cenu? Ja pārdos par 1000 latiem, viņiem atkal pārmetīs, ka par lētu.

Tieši tā, tur jau ir tā valsts un pašvaldību problēma. Viņi nevar tā kā privātais - tikmēr tirgoties, kamēr pārdod. Tad jau redzēs, ja neies šī izsoles versija cauri ar augšupejošiem soļiem, varbūt aizies ar lejupejošiem. Tas ir liels eksperiments. Es domāju, ka neviens nevar skaidri pateikt, kādu summu noteikt.

Manuprāt, Ēdoles pils līdz šim bija salīdzinoši labi apsaimniekota. Pēdējos divos gados Ēdoles pils bija uz ļoti laba ceļa, to apmeklēja tūkstošiem tūristu, bet ar pašu konfliktiem un vēlēšanos nopelnīt lielu naudu pašvaldība visu nobremzēja. SIA Ēdoles pils, manuprāt, strādāja ekonomiski un labi. Sākumā bija pāris kļūdiņas, ko viņiem pārmeta pieminekļu inspekcija. Tad viņi iemācījās, saprata, ko darīt, kur jāmeklē meistari. Tā ir tā skola, ko nākas iziet. Tagad savukārt visi zin, ka Ēdoles pils ir slēgta un, ja kāds nezin, tad aizbrauc un atduras pie slēgtajām durvīm. Arī tur nav nekāda sabiedrības pieeja nodrošināta, jo, lai tādu nodrošinātu, vismaz telpām ir jābūt tīrām, sakoptām. Kādam ir jāmaksā, lai atslēdz durvis. Un tūrisma plūsma nav vienā dienā pievēršama.

Ēdoles pagasts laikam līdz pils pārdošanai reģionālās reformas plānos neiekļausies. Ja tas apvienotos ar Kuldīgu, varbūt tad atrastos darbinieki, kuriem ir izpratne par saimnieciskiem jautājumiem, pagasta dzīves vadīšanu. Ēdoles pagasts ir neliels un nav nekāds brīnums, ka cilvēkiem, kuri prot saimniekot, ir pašiem savs bizness un īpašumi. Viņi uz pagastu neiet, bet pēc amatiem raujas cilvēki, kam šī darba vieta ir nodrošinājums, bet faktiski darbs ir par smagu..

- Kura ir Jūsu mīļākā Latvijas pils? Kādēļ?

Man nav viena mīļākā pils. Tās periodiski mainās. Man ļoti patika Ēdoles pils, bet tēls, kāds tai pašlaik ir, liedz man to saukt par mīļāko pili. Man ļoti patīk arī Cesvaines pils, kā arī mazā Cirstu muižiņa, kurā tika dibināta Asociācija 2000. gada jūnijā. Man patīk Jaunauce, Jaunmoku pils, Jaunpils, Krustpils, Ungurmuiža, Rāmavas Depkina muiža un ļoti daudzas citas. Galvenokārt darbīgo un sirsnīgo cilvēku dēļ. Ja man būtu pašai sava pils vai muiža, noteikti to sauktu par mīļāko.

Man patīk, ja, ieejot ēkā, jūt saimnieka klātbūtni, un ir kaut kas, kas ļauj izjust vēsturisko. Bieži vien tas, vai ēka patīk, vai nepatīk, ir atkarīgs tieši no cilvēka, kas sagaida, pasaka pirmo "labdien", izvadā, pastāsta, jo tādējādi var radīt gan aukstu, atsvešinātu, gan draudzīgu iespaidu. Kā piemēru varu minēt, Blankenfeldes muižas saimnieci Miliju, kura apmeklētājiem daudz stāstījusi šausmīgus spoku stāstus. Tas ir interesanti un padara šo muižu neparastu, no otras puses - veidojas spoku muižas tēls. Cilvēki ar vājākiem nerviem nez vai tādā vietā gribētu uzturēties, varbūt tikai ekstrēmisti. Jāpiebilst gan, ka arī šajā vietā patlaban nekas jauns vairs nenotiek.

Kādā citā muižā ļoti jauka saimniece rādīja vietu, kur savulaik bijis odžu perēklis. Tas ir pirmais un man ne tas tīkamākais iespaids. Bet satikti labi cilvēki. Ir Latvijā vietas, kur darbinieki ir auksti, nelaipni, neieinteresēti. Jūties kā traucēklis. Un neviens nevar aprēķināt, cik apmeklētāju aizgājis garām šai pilij. Es pati dažai labai šādai pilij garām esmu novirzījusi simtiem un varbūt pat tūkstošiem apmeklētāju uz citu ceļu.

- Kāda ir jēga no dalības asociācijā?

Kad asociācija dibinājās 2000.gadā, sabiedrībā plašāk pazīstamas bija tikai četras, piecas pilis un muižas. Tas, ko mēs parādījām, izdodot pirmos bukletus, nāca kā atklājums. Tajā laikā muižu saimniekiem, kas iesaistījās asociācijā, svarīga bija gandarījuma sajta, ka darbs ir noderīgs citiem. Šobrīd lielākā daļa asociācijas biedru atzīst, ka savstarpējā komunikācija un publicitāte ir būtiskākie iemesli dalībai asociācijā. Ir stājušies arī cilvēki, kuriem tas ir prestiža jautājums. Bet vairāk ir to, kuri vēlas sadarboties. Pat mazāk aktīvie saka, ka vēlas atbalstīt Asociācijas darbību, lai tā ietu plašumā un būtu vienmēr pieejama.

- Arī šogad norisināsies akcija Apceļosim Latvijas pilis!. Vai būs kādas izmaiņas salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu?

Šogad lielāku uzmanību gribam pievērst vēsturiskā mantojuma zaļajai daļai - parkiem. Tādēļ papildus esam ieviesuši fotokonkursu Atradums parkā. Mums ir doma, ka, ja cilvēks iet ar fotoaparātu, tad viņš patiešām meklē un ieskatās. Šogad akcijā ir iekļautas 45 pilis un muižas. Esam iesaitījuši arī tos objektus, kuriem līdzekļu nav tik daudz, lai būtu atvērti apmeklētājiem visu gadu, tādēļ daļa apskatāmo objektu - galvenokārt skolas - būs atvērti katra mēneša pirmajā piektdienā, sestdienā un svētdienā. Parasti tie cilvēki, kuri akcijā piedalās atkārtoti, saimniekiem jautā: "Kas šogad ir jauns?" Pie tā nu tagad mūsu saimnieki aktīvi strādā. Kādreiz jau ir labi, ka nav nekā jauna, sakām, visu esam saglabājuši.

Šogad akcijas prezentācija notiks Krāslavā. Krāslavas muiža ir ļoti smags objekts. Tajā vēl ļoti daudz enerģijas, darba un naudiņas jāieliek. Pašvaldība ir ķērusies tam klāt un šobrīd ir apņēmības pilna. Noslēguma pasākums savukārt būs Jaunpils pilī. Mums gribētos, lai akcija piesaistītu vairāk uzmanības kultūrvēsturiskajam mantojumam - lai cilvēki redzētu, ka Latvijā ir muižas un pilis, kuras ir vērts saglabāt, un tām ir nepieciešams finansējums. Katru gadu ir vairākas anketas, kurās rakstīts: "Vēlreiz pārliecinājos, cik Latvija ir skaista." Manuprāt, tā ir pati galvenā akcijas vērtība, ka kāds ir secinājis - Latvija ir skaista!

- Kas akcijai sniedz finansiālo atbalstu?

Akcijas finansējums nāk no pašu biedru samestās naudiņas. Akcijas organizējam ar ļoti maziem līdzekļiem. Paši varam apgādāt ceļotājus ar materiāliem, nodrošināt objektu darbalaiku, noorganizet sarīkojumu. Asociācijai ir sadarbības līgums ar SIA Regelo, kas izplata mūru žāvēšanas sistēmu Wigopol, un Sadolin produkcijas izplatītājiem Latvijā. Mēs darām valstisku darbu, taču neesam pamanījuši iespēju valsts atbalstam.

- Vai stāsti par spokiem Latvijas pilīs un muižās ir patiesība vai izgudrojums tūristu pievilināšanai?

Vajag katram pašam pamēģināt. Es domāju, ka tur iekšā ir kaut kāda patiesība. Lai gan tajā visā ir daudz folkloras, uzskatu, ka kaut kas šajās senajās celtnēs no cilvēkiem, no viņu domām, darbiem, noteikti ir saglabājies. Piemēram, ezotēriskajā literatūrā teikts, ka, ja ģimenē ir bijis pamatīgs skandāls, tad telpa to jūt vēl gadiem ilgi. Tad kāpēc lai telpa nejustu daudzus citus notikumus? Katrā ziņā no tiem cilvēkiem, kas tur bijuši, staigājuši, kaut kas noteikti ir palicis. Vai tur nāks kāds spoks ar cirvi, par to es neesmu pārliecināta, bet tādā vietā, kur par to stāsta, es neriskētu nakšņot. Nejau viss ir cilvēka prātam aptverams, es pieņemu, ka ir lietas, par ko zinātnei vēl īsti nav skaidrība.

- Vai pati esat kādreiz kādu spoku redzējusi?

Man ir aizdomas, ka vienreiz redzēju, nevis pilī, bet netālu no kapsētas. Bija tādi kā svītraini silueti. Tas ir mans vienīgais piedzīvojums.

Kapos es tumsā neriskētu iet, bet nevis tāpēc, ka baidītos, vai spoki neceļas augšā, bet drīzāk tāpēc, ka kāds dzīvais tur varētu būt noslēpies. Man bija tāds piedzīvojums kapos krēslā - es eju un pēkšņi redzu, ka balts tēls virzās gar celiņu. Labi, ka ļoti nenobijos un ieskatījos cītīgāk. Izrādās tur gāja līgava pēc kāzām uz kapiem ziedus nolikt. Ja es būtu aizskrējusi prom, tad joprojām domātu, ka kapos spoku redzēju. Arī tā rodas spoku stāsti.

Komentāri

Pievienot komentāru
Nekustamais īpašums

Mežotnes pilij vēlas piesaistīt pieczvaigžņu viesnīcas operatoru, Igates pili - iznomāt vai pārdot

LETA,28.10.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Mežotnes pilij jāpiesaista pieczvaigžņu viesnīcas operators, bet Igates pils ir jāiznomā vai jāpārdod, ja neizdodas piesaistīt nomnieku, teikts šodien valdībā izskatītajos dokumentos.

VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) un VNĪ meitasuzņēmums SIA VNĪ pilis izstrādājuši koncepciju par Mežotnes pils un Igates pils turpmāko darbību. Mežotnes pils ilgtermiņa attīstības scenārijs paredz līdzšinējās darbības attīstīšanu atbilstoši Mežotnes pils kultūrvēsturiskajam statusam, veicot neatliekamus ieguldījumus kompleksa ēku tehniskā stāvokļa saglabāšanai un piesaistot sadarbības partneri - pieczvaigžņu viesnīcas operatoru. Līdz sadarbības partnera piesaistei VNĪ pilis turpinās veikt pilnvarnieka pienākumus.

Izskatīšanai valdībā iesniegtajos dokumentos teikts, ka šogad un nākamā gada pirmajā pusē būtu jāiegulda Mežotnes pils ēku tehniskā stāvokļa saglabāšanā, līdz 2016.gada pirmajai pusei būtu jāpiesaista sadarbības partneris - pieczvaigžņu viesnīcas operators, kā arī jāizstrādā sadarbības modelis un jādefinē sadarbības nosacījumi. No 2016.gada līdz 2018.gadam kopā ar piesaistīto partneri būtu jāveic ieguldījumi, proti, jāattīsta pašreizējā četrzvaigžņu viesnīca pieczvaigžņu viesnīcas līmenī pils ēkas trešajā stāvā, jāpapildina interjers un jāierīko Mežotnes pils muzejs pils ēkas otrajā stāvā, kā arī jāizveido augstākās klases restorāns pils ēkas pirmajā stāvā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Rīgas pilī noticis atjaunotā pils konventa atklāšanas pasākums.

Nepilnus piecus mēnešus pirms plānotā būvdarbu pabeigšanas termiņa, šā gada 4.decembrī, Rīgas pils konventa atjaunotās telpas nodotas ekspluatācijā, informē VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.

Rekonstrukcijas rezultātā lielākā pils daļa ir piedzīvojusi funkcionālu un vizuālu atjaunošanu, ierīkojot tajā mūsdienu vajadzībām atbilstošu infrastruktūru un radot korektas telpas muzeja vajadzībām. Restaurācijas un atjaunošanas procesā meklēti iespējami labākie risinājumi viduslaiku elementu izcelšanai un atjaunošanai, procesā noņemot daudzu vēlāko gadsimtu uzslāņojumu. Šādā veidā ticis izcelts telpu sākotnējais tēls. Telpu oriģinālais izskats maksimāli ņemts vērā, atjaunojot pagrabstāvu, kā arī divas galvenās restaurētās un muzeja vajadzībām pielāgotās telpas - kapelu un svētku ēdamzāli jeb remteri.

Komentāri

Pievienot komentāru
Būve

Pēdējā iespēja aplūkot Rīgas pils priekšpili būvdarbu stadijā!

Lelde Petrāne,12.05.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Līdz Rīgas pils priekšpils un Austrumu piebūves restaurācijas - rekonstrukcijas darbu noslēgšanai atlicis pusgads. Šobrīd sākusies apdares un restaurācijas darbu intensīvā fāze, tika pastāstīts medijiem rīkotajā pasākumā.

Šodiena bija zīmīga tajā ziņā, ka nākamreiz sabiedrība ar mediju palīdzību Rīgas pils priekšpili ieraudzīs tikai pabeigtā stadijā.

Rīgas pils priekšpilī darbi ir izpildīti 70% apjomā. Šobrīd apgūtā summa no kopējās līguma summas ir 25 miljoni eiro.

Rīgas pils restaurācija un rekonstrukcija tiek veikta divās kārtās:

I kārta - Rīgas pils priekšpils un Austrumu piebūves rekonstrukcija un restaurācija, kas uzsākta 2009. gadā un tiks pabeigta 2015. gada nogalē,

II kārta - Rīgas pils kastelas daļas restaurācija un pārbūve, kas tiks uzsākta 2016. gadā un pabeigta 2018. gadā. Šodien bija iespēja aplūkot arī kastelas daļu tādu, kāda tā izskatās patlaban, un tika pastāstīts par to, kādas ir otrās kārtas ieceres.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Rīgas pils ugunsgrēka seku likvidēšanas darbi tiks finansēti no Rīgas pils būvniecības darbiem valsts budžetā plānotā finansējuma, šodien nolēma valdība pēc Finanšu ministrijas (FM) sagatavotā informatīvā ziņojuma uzklausīšanas.

Patlaban avārijas seku likvidēšanas prognozētās izmaksas nav noteiktas un tās tiks noteiktas tuvākajā laikā, teikts FM ziņojumā.

Valdība nolēma, ka FM (tās pārraudzībā esošā VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ)) veic visas nepieciešamās darbības Rīgas pils ugunsgrēka seku likvidēšanai un trīs nedēļu laikā iesniedz Ministru kabinetā rīkojuma projektu, kas paredz veikt grozījumus Ministru kabineta 2010.gada 6.decembra rīkojumā «Par finansējuma piešķiršanu Rīgas pils Priekšpils projekta izdevumu segšanai», nosakot, ka Rīgas pils ugunsgrēka seku likvidēšanas darbi, ieskaitot juridiskos pakalpojumus, tiek finansēti no Rīgas pils būvniecības darbiem valsts budžetā plānotā finansējuma.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Rīgas pils senākajā daļā notiek aktīvi būvdarbi un restaurācijas darbi, pielāgojot to Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) vajadzībām. Ievērojot būvniecības tradīcijas. Pils kastelas daļas sienā iemūrēta kapsula ar vēstījumu nākotnes sabiedrībai.

Kapsula ievietota vēsturiskajos mūros – vietā, kur muzejam atgriežoties pilī, atradīsies vestibils - apmeklētāju uzņemšanas zona, informē VAS “Valsts nekustamie īpašumi” attīstības pārvaldes direktors Jānis Ivanovskis – Pigits.

Rīgas pils kastelas pārbūves un restaurācijas darbu mērķis ir saglabāt vēstures mantojumu, izcelt Rīgas pili kā nozīmīgu vēsturisku vietu un izveidot telpas mūsdienīgam muzejam. Šobrīd tiek atjaunota pirmā daļa no apjomīgā Rīgas pils konventa (kastelas) ēkas pārbūves projekta, kura atdalīta atbilstoši valsts budžeta iespējām, lai 2024. gadā pabeigtu darbus un Latvijas Nacionālais vēstures muzejs varētu atgriezties vēsturiskajā mājvietā, sākt iekārtot un atvērt sabiedrībai daļu ekspozīciju. Nākamajā projekta kārtā tiks restaurētas un pārbūvētas atlikušās kastelas telpas, lai pilī iekārtotu arī Latvijas vēstures pamatekspozīciju.

Komentāri

Pievienot komentāru
Būve

FOTO: Db.lv viesojas atjaunotajā VEF Kultūras pilī

Rūta Lapiņa,10.11.2017

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Biznesa portālam db.lv tika dota ekskluzīva iespēja ielūkoties atjaunotajā VEF Kultūras pilī, pirms tās durvis oficiāli vērtas apmeklētājiem.

VEF Kultūras pils remontdarbu veicēji - SIA «Velve» - ēku nodevuši ekspluatācijā jau novembra pirmajos datumos. Pašlaik telpās ievācas VEF Kultūras pils, strādniekiem ēkā izkārtojot mēbeles, iekārtojot garderobi utml.

Būvdarbu vadītājs Aleksejs Tokarevs stāstīja, ka resturācijas darbi kopumā veikti sešās telpās - galvenajā vestibilā, hallē, Lielajā zālē, Kamerzālē, Spoguļzālē un abās kāpņutelpās. Restaurēti arī dažādi objekti - letes garderobēs, gaismekļi, durvis u.c. A. Tokarevs atklāja, ka plastmasas gaismekļu, kas rotā garderobes griestus, restaurācijā meklētas visdažādāko veidu tehnoloģijas, tostarp izmantots 3D printeris un lāzergriešana.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) īstenotajā senākās Rīgas pils kastelas daļas restaurācijas un pārbūves projektā pabeigti vēsturiskās fasādes atjaunošanas darbi.

Pirms diviem gadiem uzsāktais pils atjaunošanas projekts turpinās, taču vēsturiski krāšņā fasāde nu ir pilnībā atjaunota un atklāta sabiedrības aplūkošanai, informē VNĪ valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.

Atjaunotā Rīgas pils fasāde valsts svētku nedēļas ietvaros tiks izgaismota, lai iedzīvotāji un pilsētas viesi to varētu aplūkot arī diennakts tumšajā laikā.

“Restaurētā un ar lazējošo krāsu tonāli izlīdzinātā, kā arī ar perfekti atveidotām logu apmalēm piesātinātā fasāde ir atraktīvākā no visām Rīgas pils fasādēm. Tuvojoties valsts svētkiem nav labāka veida kā atgādināt Latvijas sabiedrībai par Rīgas pils un tās restaurācijas valstisko un simbolisko nozīmi, kā to īpaši izceļot un izgaismojot”, norāda Pieminekļu padomes vadītājs Ojārs Spārītis.

Komentāri

Pievienot komentāru
Būvniecība un īpašums

Tiesa atceļ mantas arestu Rīgas pils ugunsgrēka lietā iesaistītajiem būvuzņēmumiem

LETA,09.03.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa pirmdien apmierināja Rīgas pils ugunsgrēka krimināllietā iesaistīto uzņēmumu advokātu iesniegtos lūgumus par mantas aresta atcelšanu.

Tiesas lēmums vairs nav pārsūdzams. Tiesnesis Imants Dzenis cita starpā norādīja, ka tiesas rīcībā nav informācijas par to, ka manta tiktu slēpta.

Būvnieku advokāti pirms tiesas lēmuma vēlreiz tiesā sniedza savus argumentus, kāpēc mantas arests būtu atceļams. Piemēram, Friteks LV pārstāvis Gijs Rūsiņš norādīja, ka līdz ar kontu bloķēšanu uzņēmumam ir problēmas samaksāt nodokļus. «Pretējā gadījumā jāiet uz maksātnespēju. Ar valsti norēķināties nevar, ar apakšuzņēmējiem nevar, ar darbiniekiem nevar», viņš uzsvēra.

Re&Re un pilnsabiedrības SBRE aizstāvis advokāts Jānis Muižnieks jau iepriekš aģentūrai LETA norādīja, ka SBRE ir arestēti līdzekļi 715 347 eiro apmērā, savukārt Re&Re - 946 744 eiro apmērā. Advokāts norādīja uz konta pārskatu no 2014.gada 1.janvāra līdz šā gada 13.februārim, kurā redzams, ka darījumu kontā tika iemaksāti 4 857 937 eiro. No iemaksas brīža līdz šodienai SBRE un tās sastāvā iekļautās kompānijas ir veikušas ugunsgrēka seku novēršanas darbus par vairāk nekā diviem miljoniem eiro.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmējs Edijs Ošs jau gadu saimnieko Igates pils kompleksā. Padarīts daudz, taču tālākā pils attīstība ritēs soli pa solim.

Pērnā gada septembrī VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) rīkotajā Igates pils kompleksa Limbažu novadā izsolē tiesības iegādāties pils kompleksu par 915 000 eiro ieguva vienīgais pretendents – SIA Palleteries, kura vienīgais īpašnieks ir Edijs Ošs. Viņš, veicot vienu soli, par 915 000 eiro ieguva tiesības uz Igates pils kompleksa – 3290 kvadrātmetru būves un 89 260 kvadrāt - metru zemes – iegādi. Kopumā Igates pils komplekss sastāv no saimniecības daļas ar klēti, pārvaldnieka māju, brūzi un kūti, parādes daļas ar kungu māju, kalpu māju un parku.

E.Ošs atzīst, ka pirmais uzrāviens pie pils attīstības bijis darbu pilns: “Kad pārņēmām pils atslēgas, protams, gribējās izjust, padzīvot, lai saprastu to vidi, bet uzreiz redzējām ļoti daudz darba, līdz ar to intensīvi ķērāmies klāt un ziemas, pavasara laikā esam ļoti daudz ko paveikuši”.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Jelgavas pils – zaudētais, saglabātais

,13.06.2008

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Sestdien, 14. jūnijā pulksten 11 Latvijas Lauksaimniecības universitātē sāksies konference Jelgavas pils – zaudētais, saglabātais, kas veltīta unikālā kultūrvēstures objekta 270. gadadienai, ko jelgavnieki un pilsētas viesi ar plašu svētku programmu atzīmē šīs nedēļas nogalē.

Īsi pirms konferences, pils dienvidu vārtu telpā, svinīgi atklās piemiņas plāksni, kas vēsta, ka tieši pirms 270 gadiem 14. jūnijā iebūvēts pamatakmens ievērojamā Krievijas galma arhitekta Frančesko Bartolomeo Rastrelli projektētajai Jelgavas pilij. Laikmetu griežos tā vairākkārtīgi degusi un atjaunota, līdz mūsdienās kļuvusi par spožu Eiropas kultūrvēsturiskā mantojuma pērli, Db.lv informē LLU preses dienests.

Jubilejas konferencē par Jelgavas pils vietu arhitekta F.B. Rastrelli darbos runās Rundāles pils muzeja direktors, mākslas zinātņu Goda doktors Imants Lancmanis, bet akadēmiķis Jānis Stradiņš ieskicēs kādreizējās Pētera akadēmijas un Latvijas Lauksaimniecības universitātes dažādu senu tradīciju pārņemšanas risinājumus. Interesants solās būt Latvijas Universitātes Vēstures institūta vēstures zinātņu doktora Gunta Zemīša referāts par arheoloģiskajiem izrakumiem Jelgavas pils teritorijā šī gadsimta sākumā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) rīkotajā Igates pils kompleksa, Limbažu novadā, izsolē tiesības iegādāties pils kompleksu par 915 000 eiro ieguva vienīgais pretendents - SIA "Palleteries", informē VNĪ valdes loceklis Andris Vārna.

Dalībai atklātajā elektroniskajā izsolē pieteicās viens pretendents - "Palleteries", kura, veicot vienu soli, par 915 000 eiro, ieguva tiesības uz Igates pils kompleksa - 3290 kvadrātmetru būves un 89 260 kvadrātmetru zemes - iegādi.

"Palleteries" vienīgais īpašnieks ir Latvijas uzņēmējs Edijs Ošs. Uzņēmums darbojas ražošanas un eksporta nozarē.

"Pēc publiskajā telpā izskanējušās ziņas par pils pārdošanu, radās doma Latvijas vēsturē ierakstīt arī savas rindiņas, iegādājoties Igates pili, kas arī ir sava veida mecenātisms. Tālāk pils apsaimniekošana tiks nodota meitas Sintijas Ošas un viņas komandas rokās. Divām ģimenēm - Ošiem un Lāčiem apvienojoties, īpašums tiks pārvaldīts un saglabāts tā vēsturiskais mantojums kombinācijā ar jauno, mūsdienīgo attīstības modeli. Šeit jaunajai paaudzei būs iespējas izpausties radošumā, kā arī uzkrāt biznesa zināšanas mācību procesā. Pils būs ikvienam pieejama un vērsta uz uzņēmējdarbību. Tiks turpināts darbs viesu iecienītajā Igates dzirnavu krodziņā, atjaunota pirts atpūtas māja un pielikti visi spēki, ticība un cerība vērt vaļā pils durvis jau Jaunā 2023. gada sagaidīšanai,” norāda E.Ošs.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pandēmijas un tās ierobežošanas pasākumu apstākļos komercnomnieks nav spējis pielāgoties apstākļiem, lai saņemtu pilnu atbalstu un pildītu savas saistības, lai pārvaldītu vēsturisko Mežotnes pils kompleksu, informē Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) valdes loceklis Andris Vārna .

Šobrīd iepriekš iznomātā Mežotnes pils valstij radīs zaudējumus, tādēļ jāvērtē citi ilgtspējīgas dzīvotspējas scenāriji, neizslēdzot arī īpašuma nodošanu pašvaldībām vai pārdošanu likumā noteiktajā kārtībā – publiskas izsoles ceļā, norāda VNĪ .

No kopumā Latvijā esošajām ap 1200 muižām un pilīm VNĪ tiešā pārvaldīšanā ir trīs – Rīgas pils, kas jau ilgstoši izmantota publiskajai funkcijai un saņem valsts atbalstu, savukārt Mežotnes un Igates kompleksi līdz šim tikuši nodoti ilgtermiņa nomā privātpersonām.

“Mums un pašvaldībām kopīgi būs jārod tālākais risinājums Mežotnes pils kompleksa turpmākam pielietojumam ilgtermiņā, izvērtējot nepieciešamos ilgtermiņa ieguldījumus, to atdevi un ar to saistītos riskus, un iespējams jāpieņem lēmums šo īpašumu pārdot investoriem nākotnes attīstībai,” norāda A. Vārna.

Komentāri

Pievienot komentāru
Dzīvesstils

Lancmanis: Rundāles pils muzejs turpmāk jāvada ar līdzšinējiem uzstādījumiem un ideāliem

LETA,16.08.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Rundāles pils muzejs turpmākajos gados jāvada līdzīgi jau pašlaik izvirzītiem uzstādījumiem un ideāliem, aģentūrai LETA pauda ilggadējais muzeja vadītājs Imants Lancmanis, kurš šī gada nogalē atstās amatu, lai dotos pensijā.

Viņš aģentūrai LETA pastāstīja, ka pirms trīs gadiem paustā iecere izveidot jaunu darbinieku komandu ir īstenota, un viņam nav šaubu par muzeja nākotni. Lancmanis skaidroja, ka tolaik bažījās, vai jauniem cilvēkiem gribēsies dzīvot laukos, kā arī vai viņiem ir interese par pašu Rundāles pili un seno mākslu kopumā. Taču pašlaik, pēc Lancmaņa domām, tā vairs nav problēma.

Lancmanis pauda, ka vēlas, lai kandidāti būtu gatavi turpināt iesākto vadības stilu, kas netiecas uz muzeja komercializēšanu.

Uz jautājumu, vai konkursā uz viņa amatu kandidēs kāds no pašreizējiem muzeja darbiniekiem, Lancmanis norādīja, ka viņam ir zināma viena persona, kas izvirzīs savu kandidatūru. «Nenāku ar nervoziem uzstādījumiem vai noliegumiem. Gribu redzēt, ko nesīs konkurss. Mums ir zināma viena kandidatūra, bet vēlos redzēt kopainu,» sacīja Lancmanis.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Siguldas Jaunajā pilī pēc vērienīgās rekonstrukcijas notiek labiekārtošanas darbi, lai, uzlabojoties epidemioloģiskajai situācijai, tā atkal vērtu durvis apmeklētājiem, informē Siguldas novada pašvaldība.

Siguldas Jaunā pils ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, tāpēc pils restaurācijas laikā īpaša vērība pievērsta tieši unikālā pils interjera saglabāšanai un atjaunošanai, jo Latvijas arhitektūras vēsturē tas vērtējams kā unikāla nacionālā romantisma interjera pērle. Siguldas Jaunās pils pastāvēšanas laikā tā pārbūvēta vairākas reizes, taču šobrīd tā atjaunota kā precīza kopija 1937. gada pārbūvei, kas noritēja izcilā arhitekta Alfrēda Birkhāna vadībā, pilī saimniekojot Latvijas preses biedrībai. Tolaik pils interjera veidošanā tika iesaistīti zināmi Latviešu mākslinieki, kuru darbi pilī skatāmi vēl šobrīd. Pils svētku zāles četrās koka intarsijās skatāmi latviešu glezniecības vecmeistara Niklāva Struknes darbi, savukārt sienu gleznojumu vidū ir tādi autori kā Kārlis Sūniņš un Teodors Ozoliņš.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Rīgas pils Kastelas daļas restaurācijas un pārbūves darbu gaitā, pielāgojot Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LVVM) vajadzībām, atklātas jaunas dažādu būvperiodu vēsturiskās apdares liecības, informē Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ).

Atklājumi radušies demontāžas un izpētes darbu gaitā, piemēram, atsegtas saglabājušās virsmas, vēsturiskās velves un sijas. Vēsturiskie atklājumi būvdarbu procesā prasa padziļinātu izpēti un atbilstošus precizējumus sākotnējos projekta risinājumos, norāda VNĪ valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.

Pērn rudenī uzsāktie Rīgas pils Kastelas daļas restaurācijas un pārbūves darbi pašlaik norisinās atbilstoši plānotajam. “Rūpējamies, lai saglabātu vēstures liecības un atjaunotu šo unikālo objektu, lai tas kalpotu nākamajām paaudzēm vēl simtiem gadu. Jāatzīst, ka būvdarbu veikšana Rīgas pilī ir izaicinājumiem bagāts un tehniski sarežģīts process, jo viscaur ir vēsture, tāpēc šeit būvdarbu gaitā turpinās padziļināti pētniecības darbi. Kapelas un remtera telpās atklātas saglabājušās dažādu būvperiodu vēsturiskās apdares virsmas, kur kopā ar Rīgas pils atjaunošanas padomes ekspertiem tiek diskutēts par to eksponēšanas risinājumiem. Tas ir intensīvs, nepārtraukts darbs, kur cieši sadarbojas visas būvniecībā iesaistītās puses – būvuzņēmējs, arhitekti, pasūtītājs un kultūras mantojuma saglabāšanas eksperti. Pēc projekta īstenošanas Rīgas pilij būtu jāieņem 1. vieta Latvijas kultūras pieminekļu rangā restaurācijas kvalitātes ziņā, “ atklāj R. Griškevičs.

Komentāri

Pievienot komentāru
Būve

Tiesa noraida sūdzību par SBRE uzņēmumu kontos arestētajiem līdzekļiem

LETA,04.06.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Rīgas pilsētas Centra rajona tiesas priekšsēdētāja pilnībā noraidīja pilnsabiedrības SBRE sūdzību par procesa virzītāja pieņemto lēmumu uzlikt arestu visiem SBRE kontiem un automašīnām Rīgas pils ugunsgrēka izmeklēšanas lietā.

Kā norādīja tiesā, šis lēmums nav pārsūdzams.

SBRE dalībnieka SIA Skonto būve valdes priekšsēdētājs Guntis Rāvis paziņojumā presei norādīja, ka nav izprotams šāds procesa virzītāja pieņemtais lēmums, un, ņemot vērā, ka procesa virzītājs atteicies to pārskatīt, norādot, ka lēmuma pārskatīšana par uzliktajiem arestiem ir tiesas kompetencē, SBRE vērsās tiesā.

Viņš apliecināja, ka Skonto būve kā uzņēmums ir finansiāli stabils un gatavs pildīt visas uzņemtās saistības gan Rīgas pils atjaunošanas projektā, gan visos citos uzņēmuma projektos. Protams, ka izveidojusies situācija rada zaudējumus un neērtības, tomēr Skonto grupā ir vairāki citi uzņēmumi, ar kuru atbalstu nepieciešamības gadījumā Skonto būve var rēķināties.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Rīgas pils senākās daļas jeb kastelas būvdarbu gaitā atklāts jauns objekts. Eksperti lēš, ka tas varētu būt ap 600 gadus vecs pils virtuves pavards jeb krāsns.

Šobrīd notiek vēsturiskā atraduma atsegšanas un attīrīšanas darbi, pēc tiem tiks uzsākta padziļināta izpēte, informē VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.

Rīgas pilī R korpusā pagraba atsegtās konstrukcijas šobrīd ir otrs nozīmīgākais atklājums pēc iepriekš pils D korpusā atklātajiem sienu gleznojumiem.

“Lai saglabātu Latvijas kultūras mantojumu, pret katru atradumu izturamies atbildīgi. Būvdarbi Rīgas pilī ir izaicinājumiem bagāts un tehniski sarežģīts process, jo viscaur ir vēsture, tāpēc paralēli būvdarbiem turpinās pētniecības darbi. Tas ir intensīvs, nepārtraukts darbs cieši pasūtītājiem sadarbojoties ar būvnieku, arhitektiem un kultūras mantojuma saglabāšanas ekspertiem. Pēc projekta īstenošanas tam būtu jāieņem 1.vieta Latvijas kultūras pieminekļu rangā restaurācijas kvalitātes ziņā,” norāda R. Griškevičs.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

“VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) uzsākusi atklātu, elektronisko izsoli vēsturiskajam Igates pils kompleksam Limbažu novadā.

Saskaņā ar SIA “VCG Ekspertu grupa” 2022.gadā veikto kompleksa vērtējumu, tā vērtība šobrīd ir 910 000 eiro, informē VNĪ valdes loceklis Andris Vārna.

Valstij piederošais Igates pils komplekss, kas atrodas Limbažu novada Vidrižu pagasta Igatē, sastāv no būvēm ar 3290 m2 platībā un zemes gabala 89260 m2 platībā - saimniecības daļas ar klēti, pārvaldnieka māju, brūzi un kūti, parādes daļas ar kungu māju, kalpu māju un parku.

Īpašums ir piemērots viesmīlības uzņēmējdarbības veidošanai, pils telpās atrodas 23 viesu numuri.

Blakus kungu mājai atrodas 19. gadsimta beigās veidots romantisks ainavu parks ar dīķiem un senām ūdensdzirnavām. 2022.gada pirmajā pusē neatkarīgs vērtētājs - SIA “VCG Ekspertu grupa” veikusi kompleksa novērtēšanu, saskaņā ar ekspertu lēmumu tā tirgus vērtība šobrīd ir 910 00 eiro.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Rundāles pils vadību no Lancmaņa pārņems Laura Lūse

Zane Atlāce - Bistere,31.10.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Atklātā konkursā uz Rundāles pils muzeja direktora amatu 16 kandidātu konkurencē Kultūras ministrijas (KM) izveidotā nominācijas komisija par piemērotāko atzinusi Lauru Lūsi, informē KM.

Jaunā muzeja direktore amata pienākumus Rundāles pilī uzsāks pildīt 2019. gada2. janvārī. «Komisija atzinīgi novērtēja Lauras Lūses profesionālās zināšanas un iegūto pieredzi, tostarp darbā Latvijas Restauratoru biedrības valdē, Latvijas Mākslas akadēmijā, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā, pieredzi starptautisku projektu vadībā, un, protams, arī līdzšinējo pieredzi darbā Rundāles pils muzejā. Vadot muzeju, lieti noderēs gan zināšanas restauratora darbā, gan starptautiskajā darbībā gūtās atziņas un kontakti, arī izpratne par Rundāles pils ikdienas darbu,» uzsver nominācijas komisijas priekšsēdētāja, KM valsts sekretāre Dace Vilsone, akcentējot, ka L.Lūse konkursā spēja piedāvāt arī izsvērtāko un tālredzīgāko vīziju Rundāles pils muzeja attīstībai turpmākajā piecgadē.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Ventspils Livonijas ordeņa pils atgūs vēsturiskās telpas

Vēsma Lēvalde,26.01.2011

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ventspilī parakstīts līgums par Livonijas ordeņa pils kompleksa rekonstrukciju, renovāciju un ekspozīcijas izveidi, noslēdzot pils kompleksa atjaunošanu.

Visu šo darbu veikšanai nepieciešami vairāk kā 1,4 miljoni lati, no kuriem gandrīz 1,2 miljoni latu ir Eiropas reģionālās attīstības fonda finansējums. Ventspils pilsētas pašvaldība muzeja kārtējā budžeta ietvaros finansē arī ekspozīcijas izveidei nepieciešamo vēstures un mākslas priekšmetu iegādi un restaurāciju. Kā jau iepriekš ziņots, projekts Livonijas ordeņa pils kompleksa Ventspilī rekonstrukcijas, renovācijas un ekspozīcijas izveide tiks īstenots līdz 2012.gada maijam.

Viens no galvenajiem projekta uzdevumiem ir Livonijas ordeņa pils 2.stāva restaurācija un ekspozīcijas izveide tajā. Lai arī iepriekš veiktie restaurācijas darbi tika veikti tā, lai radītu plašas ekspozīciju un pasākumu norises telpas, pils iespējas šajā ziņā ne tuvu nav izsmeltas, norāda pils apsaimniekotājs - Ventspils muzejs. Restaurācijas ietvaros pēc arhitekta Pētera Blūma (SIA Konvents) izstrādātā projekta tiks veikta vēsturiskās ordeņa pils nozīmīgāko telpu – kapelas, kapitula zāles, ordeņa brāļu guļamtelpas, ēdamtelpas restaurācija un interjera izveide. Šo telpu restaurācija un ekspozīcijas izveide, balstoties uz SIA H2E mākslinieciski tehnisko projektu un arhitekta iecerēm, sniegs priekšstatu par ordeņa pils vēsturi. Projekta ietvaros plānota arī krājuma telpu izveide 4.stāvā, Livonijas ordeņa pils un citu pils kompleksa ēku fasāžu restaurācija, kā arī mūra sētas rekonstrukcija un renovācija.

Komentāri

Pievienot komentāru
Būvniecība un īpašums

Valsts prezidenta kanceleja Rīgas pils telpās konstatējusi virkni vizuālo un tehnisko defektu

LETA,05.04.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Apsekojot Rīgas pils telpas, Valsts prezidenta kanceleja konstatējusi tajās virkni vizuālo un tehnisko defektu, kas novēršami, pirms Valsts prezidenta kanceleja var pieņemt Rīgas pils telpas lietošanā, aģentūrai LETA apliecināja Valsts prezidenta likumdošanas un juridiskā padomniece Kristīne Jaunzeme.

Viņa skaidroja, ka Valsts prezidenta kancelejas darbības atsākšana atjaunotajās Rīgas pils telpās šobrīd ir atkarīga no VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ). Lai arī Rīgas pilsētas būvvalde rekonstruēto Rīgas pili pieņēma ekspluatācijā pagājušā gada 18.decembrī, visu saistību izpildes pieņemšanas un nodošanas akts starp VNĪ ar būvniekiem tika parakstīts tikai 2016.gada februārī.

«Apsekojot Rīgas pils telpas, Valsts prezidenta kanceleja konstatēja tajās virkni vizuālo un tehnisko defektu, kas novēršami, pirms Valsts prezidenta kanceleja var pieņemt Rīgas pils telpas lietošanā. Par minētajiem defektiem informējām VNĪ jau 2016.gada februāra beigās,» sacīja Jaunzeme.

Komentāri

Pievienot komentāru
Būve

Papildināts - FOTO: Prezidents iepazīstas ar ekspluatācijā nodoto Rīgas pils Priekšpili

Lelde Petrāne,22.12.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

2015. gada 18. decembrī ekspluatācijā tika nodota Rīgas pils Priekšpils un Austrumu piebūve. Pasūtītāja VAS Valsts nekustamie īpašumi uzdevumā trīs gadu garumā pils atjaunošanas darbus veica pilnsabiedrība SBRE, kuras sastāvā ietilpst divi būvniecības uzņēmumi – SIA RE&RE un SIA Skonto Būve.

Rīgas pils komplekss veidojies secīgu vēsturisku pārveidojumu rezultātā, no Livonijas ordeņa mītnes pārtopot par Latvijas Valsts prezidenta rezidenci.

Prezidenta kancelejas telpās, kas atrodas pils Austrumu piebūves daļā, atjaunots valsts pirmās personas darba kabinets un sēžu zāles, Preses dienesta darba vietas, kā arī reprezentācijas telpas. Katra no tām atjaunota vēsturiskajā izskatā, tām piemērojot mūsdienu funkcionalitāti un kvalitāti.

Ar rekonstruēto Rīgas pili svinīgā pasākumā, kas norisinājās 22. decembrī, iepazinās arī Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Projekta autors, pilnsabiedrības Pils projekts projektētājs, arhitekts Artūrs Lapiņš norāda, ka darbs pie izpētes un projektēšanas sācies jau vairāk nekā pirms 10 gadiem un turpinājies visu rekonstrukcijas laiku.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Rīgas pils reprezentācijas telpu un Valsts prezidenta kancelejas telpu aprīkojumam nepie­ciešami aptuveni 4,9 milj. eiro, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Tas secināms no šodienas valdības sēdei sagatavotajiem dokumentiem. Visvairāk nepieciešams 3. stāva anfilādes reprezentācijas mēbelēm un aprīkojumam – 1,098 milj. eiro. Tikmēr Rīgas pils I kārtas būvdarbi jeb priekšpils rekonstrukcija un restaurācija turpinās pēc plāna, un tos plānots pabeigt paredzētajā termiņā – līdz nākamā gada novembrim, apliecina valsts a/s Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ).

Mēbeles restaurēs

Mēbelēm un aprīkojumam priekšpilij vajadzīgi 699,2 tūkst. eiro, bet Austrumu piebūvei – 273,8 tūkst. eiro, savukārt 3. stāva Pils laukuma parādes telpu iekārtošanai – paklājiem, gleznām, mākslas priekšmetiem – 559,9 tūkst. eiro. Valsts prezidenta kancelejas budžetā Rīgas pils priekšpils aprīkojuma un mēbeļu restaurācijai, jaunu reprezentācijas mēbeļu izgatavošanai pēc analoga un iegādei 2015. gadā kopumā plānots piešķirt 4,87 milj. eiro.

Komentāri

Pievienot komentāru
Būvniecība un īpašums

Patlaban nepastāv riski valsts naudas zaudēšanai sakarā ar Rīgas pils ugunsgrēku

LETA,29.04.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Patlaban Finanšu ministrija (FM) neredz riskus, ka valstij būtu jāzaudē nauda sakarā ar Rīgas pils ugunsgrēku un Rīgas pils apdrošināšanu, šodien Saeimas Pieprasījumu komisijas sēdē sacīja FM valsts sekretāre Baiba Bāne.

FM un VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) ir nodrošinājušas, ka pils atjaunošanas darbi notiek saskaņā ar grafiku un par būvnieku līdzekļiem. Valsts intereses ir pilnā mērā aizsargātas, sacīja Bāne.

Viņa skaidroja, ka pils bija apdrošināta par 4,8 miljoniem eiro, patlaban būvnieki šādu summu ir iemaksājuši depozītā un par šiem līdzekļiem veic pils atjaunošanu. Paralēli notiek kriminālprocess un civilprocess pret būvniekiem, un, ja tiesa atzīs, ka ugunsgrēkā ir vainojami būvnieki, tad viņi šo summu jau būs samaksājuši.

«Savukārt, ja tiesa atzīs, ka būvnieki nav vainīgi, tad FM vērsīsies civiltiesiskā ceļā pie apdrošinātāja AS Baltijas apdrošināšanas nams (BAN), lai apdrošinātāji sedz šos zaudējumus saskaņā ar apdrošināšanas līgumu,» sacīja Bāne.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) no 8. marta izsludina Mežotnes pils izsoli viesnīcas kompleksa attīstīšanas, tūrisma un viesmīlības pakalpojumu nodrošināšanas vajadzībām.

Interesenti, kuri vēlas apskatīt šo vēsturisko objektu un piedalīties pils nomas tiesību izsolē, tiek aicināti iesniegt pieteikumus.

VNĪ valdes loceklis Andris Vārna norāda: “Mežotnes pils iznomāšanas mērķis ir radīt vērtību gan vietējai kopienai, gan tūristiem, nodrošinot, ka Mežotnes pils, gādīga nomnieka rokās, atgūs savu kādreizējo spozmi. Mežotnes pilij ir īpaša vēsturiska aura un pils kompleksa potenciāls ir plašs un daudzveidīgs. Ņemot vērā tā vēsturisko nozīmi un ainavisko pievilcību, labākais un efektīvākais izmantojums būtu tūrisma un rekreācijas jomā, kas savukārt veicinātu tūrisma attīstību un piesaistītu arī citas investīcijas šajā reģionā. Ja Mežotnes pils kompleksu neizdosies iznomāt, nekustamais īpašums tiks atsavināts.”

Komentāri

Pievienot komentāru