Otrdien, 18. septembrī, Ministru kabinetā (MK) tika izskatīti grozījumi likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN), paredzot, ka turpmāk uzņēmumu izsniegtie skaidrās vai bezskaidrās naudas avansi virs 200 Ls būs pielīdzināmi algota darba ienākumam, ja par tiem nebūs veikti norēķini (uzrādīti pirkuma čeki vai atgriezta atlikusī naudas summa) 90 dienu laikā pēc komandējuma beigām, bet pārējos gadījumos – 90 dienu laikā no skaidrās vai bezskaidrās naudas avansa izsniegšanas brīža.
Minētā likumprojekta idejas jēga ir novērst likumdošanas spraugu, kas pieļauj, piemēram, uzņēmuma akcionāriem izņemt no uzņēmuma līdzekļus saimnieciskiem izdevumiem, izmantojot tos privātajām vajadzībām, piemēram, ieguldot tos citā biznesā, akcijās, vērtspapīros, visbeidzot vienkārši iztērējot un gada beigās dzēšot kā gada dividendes (bez šaubām dividenžu aprēķināšanas brīdī neaizmirstot aprēķināt un samaksāt 10% «dividenžu» nodokli) , tādejādi operējot ar minēto naudu, ilgstoši nemaksājot valstij nodokļus. Pie kam šādu līdzekļu atgriešanas termiņu likumdošana šobrīd neregulē.
Kā jaunais likumprojekts izpaudīsies dzīvē?
Pielīdzinot minētos avansus algota darba ienākumam, par tiem būs jāaprēķina IIN un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, kā no algota darba gūta ienākuma, aprēķinos pieņemot, ka skaidrās vai bezskaidrās naudas avansa summa, par kuru nav veikti norēķini, ir personas neto alga.
Likumprojektā paredzēto nepiemēros gadījumā, ja kopējo izsniegto skaidrās vai bezskaidrās naudas avansu atlikusī summa, kura ir avansa saņēmēja rīcībā, nepārsniegs valstī noteikto minimālo mēneša darba algas apmēru.
Likumprojektā tiek paredzēts pārejas periods attiecībā uz uzņēmumu līdz 2012. gada 31. decembrim izsniegtajiem skaidrās vai bezskaidrās naudas avansiem, par kuriem nebūs veikti norēķini. Ja par šiem avansiem nebūs veikti norēķini līdz 2013. gada 30. jūnijam, 2013. gada 1. jūlijā tos pielīdzinās algota darba ienākumam.
Attiecībā uz komandējumiem, kuriem skaidrās vai bezskaidrās naudas avanss izsniegts līdz 2012. gada 31. decembrim, bet darbinieks no komandējuma atgriežas pēc šī datuma, likumprojektā noteikto piemēros vispārējā kārtībā.
Neapšaubāmi, ja minētais likumprojekts gūs Saeimas atbalstu, uzņēmējiem pieaugs birokrātijas slogs. Uzņēmumu grāmatvedībām būs skrupulozi jāseko līdzi visu izsniegto avansu apjomiem, datumiem, jāpārbauda atskaites, lai tikai kādam darbiniekam nerastos situācija ar novēlotiem norēķiniem. Visneapskaužamākajā situācijā nonāks starptautisko pārvadājumu kompānijas, kur, piemēram, kravas automašīnu vadītāji atrodas ilgstošos komandējumos, bieži vien tikai uz mirkli ieskrienot kompānijas birojā. Nereti viņi atgriežas brīvdienās, lai pirmdien atkal dotos ceļā. Pie kam šajos gadījumos izmaksāto avansu summas ir lielas un tas notiek regulāri. Dod Dievs šo kompāniju grāmatvežiem būt pietiekami uzmanīgiem. Pieļauju, ka arī VID pārbaužu gadījumos, šī likuma ievērošana, kādu laiku būs tā sauktais «jājamzirdziņš».
Kopumā var saprast valsts vēlmi novērst ilglaicīgu legālu izvairīšanos no nodokļiem, taču kārtējo reizi tas ir paveikts uz uzņēmēju rēķina, palielinot birokrātiju uzskaitē. Cik atceros viena no valdības prioritātēm bija birokrātijas mazināšana. Ar vienu roku bedri rokam, ar otru beram ciet...