Divas no trīs biežāko pārkāpumu grupām, ko Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) pērn konstatējis pārtikas uzņēmumos, saistītas ar higiēnas prasību neievērošanu , ceturtdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Reti piemērots, tomēr visiedarbīgākais līdzeklis ir uzņēmuma darbības apturēšana, stāsta PVD Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja Tatjana Marčenkova: «Kad nedēļu nav ienākumu, kad vairs nevar samaksāt personālam, tad beidzot sāk kasīt pakausi un domāt.» Viņa piebilst, ka «domājošo uzņēmēju īpatsvars gan ir ievērojami lielāks par pārkāpējiem». Statistika nav drūma un konstatēto pārkāpumu dinamika rāda, ka uzņēmumi kopumā kļūst apzinīgāki gadu no gada. Aizvadīto gadu laikā prasības pārtikas aprites ražošanā, tirdzniecībā un sabiedriskajā ēdināšanā nav ievērojuši vien 2–5% uzņēmumu. Bijuši gadījumi, kad PVD inspektori saskārušies ar attieksmi – nelien manā privātajā biznesā! «Šķiet, šie cilvēki nesaprot, ka viņiem ir atbildība pret sabiedrības veselību. Un to neparedz tikai normatīvie akti. Cilvēki taču nestaigā pa ielu pliki – pastāv arī nerakstīti likumi kā sabiedrībā, tā uzņēmējdarbībā,» norāda T. Marčenkova.
Pēdējos trīs gados tendence ir līdzīga – izveidojies stabils pārkāpumu top 3. Visbiežāk PVD konstatējis neatbilstības HACCP jeb paškontroles procedūrās. Šiem pārkāpumiem seko prasību neievērošana pārtikas aprites uzņēmumu telpu higiēnā. Trešais populārākais pārkāpumu bloks saistīts ar personāla higiēnas pārkāpumiem, kā arī iekārtu un aprīkojuma neatbilstību higiēnas prasībām.
Augstākais naudas soda apmērs ir 1,5 tūkst. eiro, bet vidēji PVD piemērotie sodi ir 100–150 eiro lieli, atklāj T. Marčenkova. PVD izstrādāta gradācijas sistēma, lai izvērtētu, vai un kā sodīt. Plānāk klājas tiem, ko nākas sodīt atkārtoti, bet, «ja atrodam divas paciņas sulas ar vecu termiņu, nesodīsim».
Visu rakstu PVD visbiežāk jārūc par higiēnu lasiet ceturtdienas, 15. janvāra, laikrakstā Dienas Bizness (7. lpp.)!