Iekšējo patēriņu varētu palielināt straujāka PVN likmes samazināšana pārtikai, saredz pašmāju pārtikas ražotāji. Arī Itālijas eksperti uzskata, ka Latvijai būtu jāizmanto ES spēkā esošā iespēja noteikt samazinātas PVN likmes.
Pievienotās vērtības nodoklis (PVN) ir vienīgais īstais vienotais nodoklis Eiropā, DB rīkotajā konferencē Pārtikas nozares forums 2012 apliecināja Itālijas LUM Žana monē universitātes nodokļu tiesību profesors Mario Damiani un universitātes nodokļu tiesību pētniece Končeta Riči. Atbilstoši Eiropas Savienības (ES) direktīvai PVN kopējā likme nevar būt mazāka par 15%, bet samazinātā likme - par 5%. Atsevišķas vecās ES dalībvalstis var noteikt arī zemākas likmes.
Eksperti iesaka Latvijai izmantot to, ka atsevišķiem produktiem un pakalpojumiem iespējams piemērot samazinātās likmes. Lai veicinātu savu uzņēmumu konkurētspēju, nodokļu likmes jānosaka harmonizēti ar citām valstīm, skaidroja K. Riči. «Nodokļu likmju harmonizācija ES vēl notiek,» atzina M. Damiani, uzsverot, ka katras valsts liktenis ir savās rokās. Samazinātās likmes iespējams piemērot īpašiem produktiem, piemēram, kādai pārtikas precei, pakalpojumiem, utt. Itālijā PVN pamatlikme ir 21%, samazinātā likme 10%, bet 4% saglabāta pārtikas produktiem, izejvielām, ko izmanto pārtikas produktu ražošanai. Latvijā samazinātā PVN likme tiek piemērota siltumenerģijai, medikamentiem un medicīniskajām ierīcēm, zīdaiņiem paredzētajiem produktiem, grāmatām, avīzēm, žurnāliem, sabiedriskā transporta pakalpojumiem iekšzemē u.c.
Vērtējot to, vai Latvijā būtu jāievieš samazinātā PVN likme pārtikai, M. Damiani skaidroja, ka tas ļautu vietējiem ražotājiem neciest konkurences cīņā ar citām ES valstīm, un ieguvēji būtu arī patērētāji. «Bez samazinātajām PVN likmēm tiek samazināta uzņēmumu konkrētspēja tirgos, kur citās valstīs produktiem tiek piemērotas samazinātās likmes,» skaidroja K. Riči.
Latvijā bez ražotājiem samazinātās PVN likmes piemērošanu pārtikai atbalsta arodbiedrības. «Nevajag samazināto likmi piemērot visam, var tikai daļai pārtikas produktu,» minēja Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētāja vietnieks Egils Baldzēns. Finanšu ministrijas nostāja par samazināto PVN likmi pārtikai ir nemainīga - tas būtu dārgs un sarežģīti administrējams process. Turklāt tad atbalstu varētu prasīt arī citas jomas, bet valsts nevar atļauties atbalstīt visus. Tiešais atbalsts mazturīgajiem iedzīvotājiem iespējams ar citiem mehānismiem, skaidro ministrijas pārstāvji. Jāpiebilst, ka DB jau vairākkārt atzinuši gan pienrūpnieki, gan maiznieki un citu nozaru uzņēmēji - PVN likme pārtikai jāsamazina straujāk.