Mūsu valsts politiķi paši nezina, par ko balso, partijas ir kā futbola klubi, referendumi – fikcijas, bet mūsu ekonomikā patiesībā joprojām vērojams kritums, tā aizejošā gada procesus vērtē Latvijas Ekonomistu asociācijas valdes priekšsēdētājs Ivars Brīvers.
«Ja mēs aizrautos ar skaitļiem, droši vien varētu teikt, ka ir 6,6% ekonomikas pieaugums, ka Latvija ir visstraujāk augošā ekonomika Eiropā un tamlīdzīgas lietas. Ar skaitļiem visu ko var pierādīt, ar tiem prasmīgi manipulējot. Vai tiešām cilvēki uztver nopietni visus tos pieaugumus? Jā, rēķinot pret iepriekšējo periodu, tiešām sanāk minētie 6%, taču šis pieaugums ir pēc straujākā ekonomikas krituma visā Eiropā. Paskatoties absolūtos skaitļos, ir redzams, ka pašreizējais pieaugums ir pēc 3,3% IKP krituma 2008. gadā un 18% krituma 2009. gadā. Salīdzinot ar 2008. gadu, mums joprojām saglabājas aptuveni 12% IKP kritums, un vai tad ar to vajag lielīties? Vai tad Latvija ir straujāk augošā ekonomika? Tajā pašā periodā, piemēram, Vācijā bija 2% IKP kritums, bet tagad ir 5% pieaugums,» viņš skaidrojis biznesa žurnālam LD.
«Nevar jau teikt, ka šis būtu bijis slikts gads, bet plātīšanās ar ekonomikas pieaugumu šķiet pat smieklīgāka nekā padomju gados. Padomju laikā arī notika plātīšanās, ka gadā ir izslaukts par 5% piena vairāk nekā gadu iepriekš, bet nākamajā gadā vajag vēl par 5% vairāk. Bet kāpēc? Kāds Ļeņingradas profesors savulaik teica, ka nevajag vairāk, bet vajag tik, cik vajag. Nav loģiski, ja veikalu plaukti ir pilni ar 1. maija kurpēm, bet desas nav. Tādi bija padomju gadi, bet tagad ir vēl muļķīgāk – mēs visas preces esam pārrēķinājuši uz vienu svērto vidējo skaitli, un sakām, ka ir 6% pieaugums. Tā procentu mānija ir viena no sliktākajām lietām. Turklāt, ja runājam par skaitļiem, deviņdesmito gadu vidū bija kuriozs, kad Latvijas zvejniecībā vienā konkrētā nozarē pieaugums bija nevis 5% vai 7%, bet gan 700%,» stāstījis ekonomists.
Viņš arī norādījis: «Latvijā ir ļoti veikls paņēmiens, kā manipulēt ar cilvēkiem, viņus praktiski nozombēt, piemēram, pretnostatot latviešus un krievus. Tiek pateikts – jā, šī valdība nevienam nepatīk, toties tā ir latviešu valdība. Savukārt krieviem viss tiek stāstīts pretēji. Ekonomikā notiks paradigmas maiņa. Mums jau no bērna kājas tiek stāstīts, iepotēts, ka izaugsme – tas ir mērķis. Ja izaugsme ir 5%, tas ir labi, 6% – vēl labāk, bet 12% – pasaules rekords. Bet tas ir uz alkatību un skaudību balstīts princips. Bagāts cilvēks jau nav tas, kuram ir daudz, bet tas, kuram pietiek. Nulles līmeņa izaugsme netiek uzskatīta par jaunās ekonomikas modeli.»