Jaunā tūristu nodeva uzņēmējus pārsteigusi nesagatavotus un viņi plāno vismaz pagaidām to nemaksāt, bet cīnīties par tās atcelšanu, pirmdien informē laikraksts Dienas bizness.
No 1. jūnija Carnikavas novadā visām tūristu mītnēm jāmaksā nodeva par katru klientu, kas tajās pavadījis nakti. Pašvaldība uzsver, ka iegūtie līdzekļi tiks izmantoti teritorijas labiekārtošanā, kas nāks par labu tūrismam, jo tūrisma infrastruktūra neesot jāizbūvē par vietējo iedzīvotāju nodokļu naudu. Pret jauno nodevu asi iestājas Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija.
Nodevu par atpūtnieku un tūristu uzņemšanu jāmaksā personām, kas Carnikavas novada administratīvajā teritorijā tūristu mītnēs uzņem atpūtniekus un tūristus par maksu, teikts pašvaldības izdotajos noteikumos. Tie uzliek par pienākumu līdz katra mēneša 15. datumam tūristu mītņu saimniekiem Carnikavas domē iesniegt informāciju par izmitināto tūristu un atpūtnieku skaitu, bet desmit dienu laikā pēc šīs informācijas iesniegšanas iemaksāt pašvaldības budžetā nodevas maksājumu par iepriekšējo kalendāro mēnesi. No nodevas maksāšanas atbrīvotas tikai pašvaldības iestādes, piemēram, skolas, kas izmitina nometņu dalībniekus savās telpās. Šie noteikumi stājušies spēkā 1. jūnijā. Tomēr tūristu mītņu saimnieki par nodevas ieviešanu nav oficiāli informēti, līdz pat iepriekšējās nedēļas sākumam, kad daži saņēmuši elektronisku vēstuli no Tūrisma informācijas centra (TIC).
Pašvaldībā skaidro, ka saistošo noteikumu projekts bijis publicēts domes mājas lapā, kur ar to iepazīties un izteikt viedokli varējuši visi. Viesu nama un restorāna Medzābaki vadītāja Sarmīte Ēķe atzīst, ka teorētiski uzņēmējiem pašiem vajadzētu iepazīties un visu zināt par likumiem un noteikumiem, lasīt pašvaldības mājas lapu un avīzi, bet korekti tomēr būtu, ja pašvaldība informētu un pārrunātu šādus jautājumus ar uzņēmējiem. «Izrēķinājām, ka, ja nekrāpjamies ar klientu skaitu, tad par jūniju nodevā būs jāmaksā nedaudz mazāk nekā 1000 latu, bet par jūliju summa pārsniegs tūkstoš latus,» par provizoriskajiem aprēķiniem stāsta S. Ēķe. Citi uzņēmēji atturējās nosaukt precīzas summas, kas būtu jāmaksā nodevā, jo baidījās, ka tad pašvaldības pārstāvji jau tuvākajā laikā klauvēs pie viņu durvīm, lai iekasētu šo naudu.
Jāatzīmē, ka ar pieņemto lēmumu Carnikavas novada dome veicinot negodīgu konkurenci starp uzņēmējiem un pašvaldības iestādēm, piemēram, skolām, kuras arī var uzņemt atpūtniekus un tūristus, taču saskaņā ar noteikumu 17. pantu ir atbrīvotas no nodevas, skaidro Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija (LVRA). Viņuprāt, pieņemtais nodevas apmērs - 20 santīmu diennaktī laika periodā no 1. janvāra līdz 31. aprīlim un no 1. oktobra līdz 31. decembrim un 60 santīmu/diennaktī no 1. maija līdz 31. septembrim - ir neadekvāti augsts.
Līdzīgu nodevu jau gadiem iekasē arī Jūrmala, bet tās apmērs ir trīs reizes mazāks. Arī Rietumeiropā tā ir ierasta prakse, bet parasti šādas nodevas ievieš pilsētas vai kūrorti, kas ir tūristu tik iecienīti, ka nedaudz dārgākas naktsmītnes neliek to vietā ceļotājiem izvēlēties citus galamērķus, turklāt no nodevas maksāšanas parasti ir atbrīvoti bērni.