Dažas nedēļas pirms cunami sabojāja Fukušimas AES urāna reaktoru dzesēšanas sitēmas, izraisot kodolkrīzi Japānā, Ķīna bija paziņojusi, ka tā uzsāks konkurējošas tehnoloģijas izstrādi - tā sāks būvēt kodolreaktorus, kuri būs lētāki, drošāki un darbosies ar radioaktīvo toriju, raksta The Telegraph.
Ķīnas Zinātņu akadēmijas pārstāvji ir norādījuši, ka valsts ir izvēlējusies «torija - kausētā sāls sistēmas reaktorus,» kuru ražošanas atkritumi būs tūkstoš reižu mazāk bīstami, kā arī to darbība būs daudz stabilāka. Šiem reaktoriem nevajadzēs visaptverošu drošības sistēmu un tā izslēdz postošu ūdeņraža gāžu spārdzienus, līdzīgus tiem, kas notika Fukušimas AES Japānā.
Atšķirībā no urāna, torijs uz zemeslodes ir sastopmams ievērojami lielākos daudzumos. Toriju enerģijas ieguvei var izmantot faktiski visu, atšķirībā no 0,7% urāna, kas piemērots lietošanai AES. Uz zemeslodes torija ir pietiekoši, lai ar enerģiju apgādātu cilvēci tūkstošiem gadu.
Uz pasaules pašlaik ir 442 kodolreaktori, kas saražo 372 gigavatus elektrības, jeb 14% no visas pasaules elektrības. Vispasaules kodolreaktoru saražotās enerģijas apjomiem ir ik pēc divdesmit gadiem jādubultojas, lai spētu tikt galā ar Ķīnas un Indijas augošo pieprasījumu.
Vairākas valstis pēc Japānas kodolkrīzes ir apturējušas savas atomelektrostaciju celtniecības programmas, neatjaunojamie resursi drīzumā draud izbeigties un ir novērojama mazs investīciju apjoms atjaunojamajos resursos, tādos kā saules vai vēja enerģija.
Tāpēc torijs šķiet kā izdevīgs un lēts aizvietojums pašlaik izmantotajiem enerģijas ieguves veidiem. ASV fiziķi eksperimentus ar toriju uzsāka jau 1940 gadā, tomēr ideja par torija AES tika atmesta, jo ar to nevarēja saražot plutoniju atombumbām. Torijs sadedzina plutoniju un tāpēc var kalpot arī kā vides attīrītājs.
Tomēr lai arī Torijs izskatās kā daudzsološs enerģijas avots, tehnoloģiju attīstībā, kuras izmantotu šo elementu, netiek pietiekoši daudz investēts. Tāpēc Ķīnas paziņojums ir uzskatāms par daudzsološu un revolucionāru ieguldījumu pasaules enerģijas ieguves sektora attīstīšanā, skaidro The Telegraph.