Lielākie ātro kredītu izsniedzēji noliedz vēlmi monopolizēt tirgu, norādot, ka licences apmēru noteikšana ir Ekonomikas ministrijas (EM) ziņā.
Kā biznesa portālam skaidroja SIA SMScredit.lv izpilddirektors Toms Jurjevs, SMScredit ir atbalstījis vispārējo ideju par ātro kredītu nozares licencēšanas nepieciešamību, taču jautājumos par licences maksu un citiem finansiālajiem aspektiem, kas ir saistīti ar licencēšanu, uzņēmums vienmēr ir ieturējis neitrālu pozīciju. «Tas nozīmē, ka mēs neesam ne atbalstījuši, ne protestējuši plānotajai licences maksai un citiem finansiālajiem kritērijiem,» neoficiāli citu nozares pārstāvju izteiktos pārmetumus par vēlmi monopolizēt tirgu noraida Jurjevs.
Arī Open Credit valdes priekšsēdētājs Armands Broks uzsvēra, ka apgalvojumi par to, ka Open Credit grib monopolizēt ātro kredītu tirgu, ir aplami, jo ne jau uzņēmums nāca klajā ar šādām prasībām, bet gan EM.
«Jā, esam teikuši, ka nepieciešama licencēšanas sistēma, jāsakārto ātro kredītu izsniedzēju tirgus, bet nekad neesam teikuši, kādas summas būtu jāpiemēro,» uzsvēra Broks.
Taujāts, vai EM rosinātie 50 000 latu pirmreizējais licences saņemšanai un 10 000 latu kā ikgadējā nodeva šķiet adekvāta cena par iespēju darboties šajā tirgū, Jurjevs atzina, ka ar EM aprēķiniem, kas paskaidrotu, kādēļ licences maksa ir plānota tieši tāda, nav iepazinies, tādēļ nevēlas izteikt pieņēmumus par to, vai tā ir adekvāta summa šīs nozares regulēšanai.
Savukārt Broks uzsvēra, ka EM rosinātos nodevu apmēru Open Credit atbalsta, jo uzskata, ka tādejādi tirgū paliks tikai un vienīgi godīgi pakalpojumu sniedzēji.
Pēc viņa sacītā, pašlaik vērojama situācija, kad vairāki ātro kredītu izsniedzēji nodibina savu uzņēmumu, aizdod naudu uz nepamatoti augstām procentu likmēm, sabojā savu reputāciju, nodibina jaunu uzņēmumu ar citu nosaukumu un turpina strādāt. Tādā veidā, viņaprāt, tiek bojāta reputācija visiem tirgus spēlētājiem. «Šīs prasības liks domāt ilgtermiņā, nevis par īstermiņa ātru peļņu,» pārliecināts ir Broks.
Viņam piekrīt arī SMScredit.lv izpilddirektors, kurš uzskata, ka licences kritērijiem ir jābūt tādiem, lai patērētāji varētu uzticēties uzņēmumiem, kas ir saņēmuši licenci. «Ir nepieciešams panākt līmeni, kad cilvēki saprastu, ka šie kredītu devēji, kas ir izturējuši licencēšanu, ir stabili uzņēmumi ar vīziju strādāt ilgtermiņā, nevis gūtu maksimālu īstermiņa peļņu un no tirgus aiziet, paralēli veidojot jaunu ātro kredītu uzņēmumu, kas rīkosies tieši tāpat,» sacīja Jurjevs.
Jurjevs gan nevēlējās «skatīties citu maciņā» un izteikt minējumus par to, cik uzņēmumi, kas nodarbojas ar ātro kredītu izsniegšanu, spēs izpildīt kritērijus, norādot, ka viņam nav nekādas informācijas par citu uzņēmumu finansiālo stāvokli.
Broks ir pārliecināts, ka, jo lielāka būs licences summa, jo lielāka summa uzņēmumam būs jāiemaksā pamatkapitāla, tādējādi jo atbildīgāk uzņēmējs izturēsies gan pret klientu, gan pret savu biznesu.
«Šīs prasības liks uzņēmējiem izvērtēt un saprast, ka jārīkojas godprātīgi, tas nav ātras peļņas gūšanas bizness, ko daudzi ātro kredītu izsniedzēji nevēlas saprast,» kritisks ir Broks.
Savukārt pēc Open Credit rīcībā esošās informācijas, plānotās prasības varētu izpildīt 10-15 ātro kredītu sniedzēji, starp tiem Open Credit, Ferratum, Vivus.lv, Viasms.lv, MiniCredit, Credit24.lv, SMSCredit.lv. Broka vērtējumā, prasības spēs izpildīt arī aptuveni 10-15 lombardi, kā arī aptuveni 20 uzņēmumi, kas izsniedz aizdevumus pret ķīlu.
Broks gan atzīst, ka patērētājiem, no vienas puses, būtu izdevīgāk, ja izsniedzējiem maksa par licenci būtu zemāka, jo izsniegto kredītu procenti nebūtu tik dārgi. No otras puses, viņaprāt, patērētājiem nebūtu izdevīgāk, jo viņi būtu zaudētāji tanī mirklī, kad viņiem aizdoto naudu uzņēmumi vēlētos atgūt ar reizēm apšaubāmām metodēm.
SMScredit.lv sola, ka plānotās nodevas nekādā veidā neietekmēs uzņēmuma piedāvātā produkta cenu, proti, komisijas netiks palielinātas.
Savukārt Open Credit vadītājs atzīst, ka pie plānotās licencēšanas sistēmas ātrie kredīti sadārdzināsies, tomēr tas nenotikšot strauji un ar milzīgu lēcienu. Konkrētus ciparus un procentu likmju palielināšanās apmērus Open Credit gan pagaidām nevarot nosaukt.
Kā ziņots, četras nebanku kreditētāju asociācijas un Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) iesniegušas vēstuli premjeram Valdim Dombrovskim (V) un Starptautiskajam Valūtas fondam, kurā aicina noteikt zemākas licences maksas.
Patlaban plānots, ka nebanku kreditētājiem valsts nodevas likme par sākotnējo licenci būs 50 000 latu, bet ikgadējā nodeva par licences pārreģistrāciju veidos 10 000 latu. Tādējādi valsts šogad cerējusi budžetā saņemt papildu 8,5 miljonus latu.
Latvijas Ātro kredīta devēju asociācijas, Latvijas Līzinga devēju asociācijas, Latvijas Lombardu asociācijas, Latvijas Hipotekāro nebanku aizdevēju asociācijas un LDDK sagatavotajā vēstulē tiek lūgts noteikt valsts nodevas likmi par sākotnējo reģistrāciju noteikt 10 000 latu apmērā, bet par ikgadējo licences pārreģistrāciju 2000 latu apmērā.
Šodien par nebanku kreditētāju licencēšanas sistēmu lems valdībā.