Latvija šogad starptautiskajos finanšu tirgos varētu aizņemties mazāk nekā iepriekš paredzēto vienu miljardu ASV dolāru, intervijā The Wall Street Journal norādījis Latvijas premjers Valdis Dombrovskis.
Tāpat premjers apliecināja, ka šobrīd Latvijas Valsts kase un Finanšu ministrija veic investoru noskaņojuma testēšanu pirms potenciālās Latvijas vērtspapīru izsoles. Kopumā izsoli, pēc V. Dombrovska vārdiem, vajadzēs rīkot, lai sadzīvotu ar pašreizējo budžeta deficītu un refinansēšanās vajadzībām.
Tāpat, lai gan izsoles potenciālie apjomi vēl nav izlemti, V. Dombrovskis atzinis, ka tie varētu būt mazāki par pirms tam prognozētajam vienam miljardam ASV dolāru.
The Wall Street Journal atgādina, ka Lietuva janvāra beigās pārdeva savas 10 gadu termiņa obligācijas 1,5 miljardu ASV dolāru apjomā pie likmes 6,75%. V. Dombrovskis izsaka cerību, ka Latvijai šī likme būs mazāka piebilstot, ka pie vēl zemākām būtu palīdzējusi Latvijas kredītreitinga palielināšana.
Pēc V. Dombrovska domām, Latvijas ekonomikas progress pēdējā laikā ir bijis pietiekams, lai kāda no trijām lielajām reitingu aģentūrām,valsts novērtējumu palielinātu.
Jāpiebilst, ka Standard & Poor's Latvijas kredītreitings ir pie BB+ atzīmes. Savukārt Fitch Latvijas reitings ir pie BBB- atzīmes (Fitch kā lielāko risku Latvijai uzsver bremzēšanos tās eksporta tirgos). Starptautiskais Valūtas fonds nesen ir pazeminājis Latvijas šā gada IKP izaugsmes prognozi no 2,5% līdz 1,5%.
Dombrovskis gan norāda, ka joprojām tic Latvijas ekonomikas izaugsmei par 2,5%. «Līdz brīdim, kad būs zināmi Latvijas šā gada pirmā ceturkšņa rezultāti, būs lielāka skaidrība par to, ko šogad gaidīt no eirozonas un tad mēs būsim spējīgi veikt korekcijas mūsu prognozēs uz augšu vai leju,» spriež Latvijas premjers.
Attiecībā pret eirozonas parādu krīzi V. Dombroviskis, pēc paša vārdiem. ir piesardzīgi optimistisks. «Izskatās, ka Īrija un Portugāle veic relatīvi labu darbu, lai īstenotu savas korekcijas. Arī Itālija un Spānija veic savu darba daļu – lielākais nezināmais ir Grieķija,» tā valsts premjers.
DB jau ziņoja, ka šogad Latvijai ir jāatmaksā 243,3 miljoni latu no kopējām 3,14 miljardu latu vērtajām starptautiskā aizdevuma saistībām, kuras 2008. gada nogalē uzņēmās toreizējā premjera Ivara Godmaņa valdība.
Eksperti jau iepriekš izteikušies, ka līdz ar pēdējā laikā vērojamo procentu likmju kritumu valsts obligāciju īstermiņa izsolēs pastāv ļoti labas iespējas veikt arī starptautiskā aizdevuma pārfinansēšanu. Vispārējā situācija etalona obligāciju tirgos novedusi pie tā, ka pagājušā gada beigās un šā gada sākumā investori panikā par savu naudas drošību īstermiņa obligācijām lika tirgoties ar negatīvu ienesīgumu.
Tas, ka investori, aizdodot naudu tādām finansiālā ziņā spēcīgām valstīm kā Vācija, ir gatavi pat piemaksāt, lai viņu nauda uz pusgadu būtu drošībā, ir negatīvs signāls valstīm ar lielu parādu vai budžeta deficītu, savukārt valstīm, kurām ar finansiālo disciplīnu viss ir kārtībā, tostarp arī Latvijai, šis faktors var ļaut pārfinansēt savas saistības uz mazākām procentu likmēm, nekā cerēts iepriekš.
Fakts, ka Latvija izlietojusi vien 4,5 miljardus no 7,5 miljardu eiro vērtās aizdevuma programmas, mūsu valsts aizņemšanās iespējas starptautiskajos tirgos uzlabo vēl vairāk.
Trasta komercbankas finanšu speciālists Jānis Neimanis vērtē, ka Latvija kā aizņēmēja uz citu fona izskatās labi un ir pievilcīga.
Viņaprāt, pašreizējā obligāciju tirgus situācija Latvijai noteikti ir jāizmanto savā labā, un valsts finanšu sakārtošana iepriekš mums noteikti nākotnē nāks par labu, līdz ar to investoriem mēs esam interesantāki ,nekā valstis ar nesakārtotām finansēm un nesaprotamu nākotni budžeta jautājumos.
Aģentūra Reuters atsaucas uz kādu banķieri, kurš uzskata, ka Latvijas piecgadīgo obligāciju izsoles mērķa ienesīgums varētu būt apmēram 5,625%. Ja vien pasaule atkal atgriezīsies uz finanšu nestabilitātes takas, tad Latvija ar savu fiskālo disciplīnu varētu tikt arī pie lētāka aizdevuma.